Facebook hozzászólás
444

Ezt most örökké kell szednem?

Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége pajzsmirigye gyógyszeres kezelésére, az egyéntől függ, és a szakorvosi konzultációk alkalmával dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek. Dr. Békési Gábor PhD-val, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájával vettük sorba a lehetséges kivételeket.

Nyak, Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

A pajzsmirigy-betegségek egyik csoportját az autoimmun zavarok alkotják, amelyek alul- és túlműködéssel is járhatnak. Ide tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is. Ez utóbbi hátterében a pajzsmirigy sejteken található, működésüket fokozó TSH receptorok elleni antitest termelődése áll, amely a receptorok ingerlésével pajzsmirigy túlműködést eredményez. Leggyakrabban a fiatal nőket érinti.

Kezelésében nagy szerepet kap a gyógyszeres terápia, ám előfordulhat, hogy izotópkezelésre is szorul a beteg, amelynek lényege, hogy a jódizotóp sugárzó hatása révén elpusztítja az őt felvevő pajzsmirigy sejtet, így megszünteti a túlműködést. Súlyos esetben – jelentős pajzsmirigy megnagyobbodáskor, strúma esetén – sajnos műtétre van szükség. Az ilyen autoimmun pajzsmirigy túlműködéskor van esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő elhagyására, ez kb. 1-1,5 év, ám utána is gyakori szakorvosi ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat.

Meddőséget is okozhat a pajzsmirigy?
Magyarország nagy része közepesen jódhiányos terület, ami sajnos előrevetíti azt is, hogy a pajzsmirigybetegség igencsak gyakori, mondhatni népbetegségnek számít. A gond – mindegy hogy alul, vagy túlműködéssel nézünk szembe – mindenképpen érinti a várandósságot is, éppen ezért kiemelt figyelemmel kell kezelni. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

– A pajzsmirigy átmeneti gyulladásánál a magasabb hormonszinteket nem szükséges hormontermelést gátló gyógyszerrel kezelni, mert ilyenkor nem túlműködésről van szó, hanem arról, hogy a gyulladás miatt a pajzsmirigysejtekben raktározódó hormonok kiürülnek a vérbe. Ez egy idő múlva megszűnik. Amennyiben a szívműködés túl szapora, a szív tehermentesítésére Propranolol adandó a szakorvossal megbeszélt ideig – tanácsolja Dr. Békési Gábor.

A szülés utáni pajzsmirigyzavar (postpartum thyreoditis) nem csak túlműködésben, hanem alulműködésben is megnyilvánulhat. A kezdeti szakaszban az átmeneti magas hormonszint tüneteit kell kezelni, majd a pajzsmirigyhormon pótlása következik. A probléma 1-1,5 év múlva rendeződik, spontán gyógyul, ám ha nem, akkor sajnos élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.

Minden esetben az adott kezelés és kontroll eredménye befolyásolja a gyógyszeres terápia módosítását, esetleges elhagyását, a szakorvossal egyeztetve!

(Forrás: Budai Endokrinközpont)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!