Facebook hozzászólás
206

Front-stressz,- amitől Te is más leszel…

Rosszul viseli, amikor front közeleg? Akkor pontosan olyan, mint millió más ember. Az emberek több mint fele megérzi az időjárás-változást, a nők legalább háromszor többen, mint a férfiak. Ugyanakkor maga az időjárás nem tesz beteggé.

 A frontok változása panaszokat válthat ki és erősíthet meg. Tipikus tünetek: fejfájás, migrén, légszomj, ingerlékenység, verejtékezés.

MIÉRT OKOZ GONDOT?

Normális esetben az embernek 14 napon belül sikerül a legszélsőségesebb klímaviszonyokhoz igazodnia. A szervezet szabályozómechanizmusa állandóan 37 fokon tartja a testhőmérsékletet, a meteorológiai helyzettel összehangolja a vérnyomást, a hormontermelést és az immunrendszert. De ha a hőmérséklet, a légnyomás és a levegő páratartalma hirtelen egyszerre megváltozik, a szervezet csak baktat utána, nem sikerül egyszerre átállnia. Mivel lényegesen több nő szenved az időjárás-változástól, az orvosok főként hormonális okokra vezetik vissza a frontérzékenységet.

MILYEN IDŐJÁRÁSOK LÉTEZNEK?

Az időjárás-érzékenységnek ma négy típusát különböztetjük meg:

Az embernek a hirtelen változással nincs semmilyen problémája. Gyorsan igazodik hozzá.

Az időjárást érzőknél a légnyomásváltozás közvetlenül a közérzetre hat. Ingerlékenységgel, fejfájással, depressziós hangulattal reagálnak rá.

Az időjárást előre érzőknél már a változás előtt kb. 48 órával jelentkeznek panaszok: pl. egy fájó sebhely jelzi előre a klímaváltozást.

Az időjárásra érzékenyeknél már kezelt betegségek jelentkeznek, pl. reuma, a vegetatív idegrendszer működési zavarai.

Valóban olyan jelentősen változott meg az időjárás, vagy csak mi lettünk érzékenyebbek? Az időjárás lett agresszívabb. Az ózon, a kipufogógázok és a savas eső „gondoskodik” a fokozódó időjárás-érzékenységről. A legfontosabb ok mégis a környezeti edzettség hiánya. Túl gyakran ülünk a meleg szobában ahelyett, hogy kint lennénk a szabadban. A klíma stressz elleni legjobb szer ugyanis az edzettség. Minél gyakrabban szembesül a szervezet a váltakozó hő ingerekkel, védekező rendszere annál jobban működik. Az időjárásgyógyászok tanácsa: lehetőleg sokat mozogjunk a szabadban, még rossz idő esetén is.

FRONTÉRZÉKENYSÉG, NEM HIPOCHONDRIA

A szervezet néha túlzásba viszi az időjárásra való reagálást. A rossz alapközérzethez még hirtelen hangulatváltozás, fejfájás, keringési zavarok, alvás problémák és depresszió társulhat anélkül, hogy a tüneteknek szervi okai lennének. Az ilyen embereket az orvosok front érzékenyeknek nevezik. Érdekes módon minden harmadik ember front érzékeny. Köztük sok a nő, mivel a nők idegrendszere érzékenyebben reagál az időjárás-változásokra., s ezért könnyebben kerülhet sor hibás reakciókra, amely különösen a keringési rendszert, az anyagcserét és a hormonháztartást érinti. Ezzel szinte programozódik az alvászavar, a vérnyomás leesése és a migrén.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!