Facebook hozzászólás
141

Könnygázbomba

Kezdetben vala a sírás és a nevetés. Afféle „kisipari” módon. Sírni is, nevetni is mindenki csak maga tudott. Ha ehhez az élete hozzásegítette. Márpedig az élet egyszer-másszor mindenkit hozzásegített.

Hozzásegített a művészet is: például az irodalom. Az írók igyekeztek olyasmit írni, amitől az olvasójuk derekasan kisírta-kizokogta magát. Nem szégyellték az ilyen műveket. S az olvasók se szégyelltek sírni és nevetni.

Fura módon sírni is, nevetni is jólesett. Mintha megfürdött volna az ember: utána tisztának érezte magát.

Aztán – ki tudja, miért? – a sírás is, a nevetés is szégyenné vált. S következésképpen az a művészet is, amitől sírni vagy nevetni lehetett.

Hát még amitől mosolyogni – vagy urambocsá – könnyek közt mosolyogni!

Viszolyogni viszont korlátlanul szabad. Igaz, nem esik jól. Még ha nem szégyen is.

A sírás meg a nevetés hiánycikk lett.

Persze egy hiánycikk – éppen mert az – nem maradhat sokáig hiánycikk; s mert a sírást is, nevetést is korábban kisipari módon, sőt többnyire házilagosan állították elő, meg kellett találni hozzá az előállítás nagyipari módját, ami kiküszöböli a korábbi, kezdetleges módszer hibáit, az érzelmek, indulatok feldúsulását.

A siker kezdetben még nem volt teljes. Bár a világ olykor alkalmat ad rá, hogy aki figyeli, nevessen is, sírjon is. Igaz, mindkettő csak a főtermékként előállított zsarnokság, halál stb. mellékterméke. S ily módon nem akkor képződik, amikor a társadalomnak legnagyobb szüksége volna rá.

A vegyészet tudománya tehát kifejlesztette a könnygázt; alkalmazásához mindössze annyi kellett, hogy olyan vivőközeget találjanak, amely a korábbi, kezdetleges, mert individuális könnytermeléssel ellentétben nem az indulatok és érzelmek fokozásának, hanem a túlhabzó indulatok megfékezésének irányában hat.

Így született meg a technika csodája, a könnygázbomba: a társadalmasított méretű, nagy hatékonyságú s mégis a mindenkori társadalmi egyensúly fenntartását szolgáló sírástermelés eszköze.

A nevetéstermelés módszere még várat magára. De aki a második technikai forradalom kibontakozásának páratlan ütemét figyelemmel kíséri, joggal lehet derűlátó: bizonyos jelek arra mutatnak, hogy belátható időn belül felfedezik a módját, miként lehet az emberiséget nagyüzemi módszerekkel, nagy hatásfokkal röhögtetni is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!