Már egy kis súlyfelesleg is veszélyes lehet
Sokak vágyálma a megfelelő testsúly elérése, ám a karcsú vonalak nem csupán a megnyerő külső miatt fontosak, hanem az egészség megőrzése miatt is. Tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy már kisebb súlyfelesleg is megnöveli a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. És az sem mindegy, hova hízunk.
Amerikai tanulmányok szerint nem csak a nagyobb súlyfelesleg vezethet hipertóniához. Megállapították, hogy az is vérnyomásemelő hatású, ha valaki a testtömegének csupán 5 százalékát szedi fel.
A vizsgálatban 16 önkéntest kértek arra, hogy 8 héten keresztül napi plusz 400–1000 kilokalóriát fogyasszanak. Megfigyelték, hogy bár emelkedtek a vérnyomásértékeik, ám az egészséges tartományon belül maradtak. Azt viszont hozzátették, hogy azok, akiknél a hasuk tájékára rakódott le a zsírréteg, azoknál veszélyesebb méreteket öltött a probléma. Ebben a tanulmányban nem volt világos, miért is okoz hipertóniát a súlyfelesleg, így egy következő vizsgálatban próbáltak közelebb kerülni a válaszhoz. Ennek érdekében a 16 résztvevőt olyan ételekkel és italokkal kínálták, amelyekkel testsúlyuk 5%-át szedték magukra. (Az önkéntesek a vizsgálat elején nem voltak elhízottak).
● sószegény táplálkozás
● DASH diéta
● stresszcsökkentés (jóga, meditáció, autogén tréning)
● elegendő mennyiségű, jó minőségű alvás.
A tanulmány végén megfigyelték, hogy azoknál, akik híztak, átlagosan 4 Hgmm-rel nőtt a szisztolés érték, továbbá nagyobb emelkedésről számoltak be azoknál, akiknél hasi zsírpárna alakult ki. Hozzátették továbbá, hogy minél több a sóbevitel a feldolgozott élelmiszerekkel, annál nagyobb a vérnyomás emelkedése, illetve azt is érdemes figyelembe venni, hogy az életkor előrehaladtával a kalóriaégetés lelassul, és ezt számításba kell venni az étkezések kapcsán.
A súlyfeleslegtől a megfelelő táplálkozáson kívül kardioedzéssel érdemes megszabadulni, főleg azért, mert a megfelelő mennyiségű és minőségű sport 5-10 Hgmm-rel csökkenteni tudja a vérnyomást. Arra azonban ügyelni kell, hogy tartsuk be a fokozatosság elvét, ne hajtsuk túl magunkat, illetve kerüljük a súlyzós edzéseket – tanácsolja dr. Kapocsi Judit,a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája. Természetesen a megfelelő életmód kialakítása nem könnyű feladat, ezért, ha kell, szakember segítségét is igénybe lehet venni, aki táplálkozási és mozgásbeli tanácsokkal is szolgálhat a hipertónia kezelése céljából. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.