CSALÁNBA IS ÜTHET A MÉNKŰ
Miért is hal meg egyre több egészséges fiatal a koronavírus-fertőzésben?
Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk meg a koronavírus által okozott betegségről. Viszont a kérdéseink száma is egyre gyarapodik. Ezek közül talán az egyik legkínzóbb, hogy miért is halnak meg egyre többen olyanok a járványban, akik teljesen egészségesek és az életkoruk sem indokolná, hogy valóban veszélyeztetetteknek számítsanak. A HuffPost újságírója megpróbált utánajárni a kérdésnek.
Ha már elmúltál hetven, terhes kismama vagy, vagy éppen komoly egészségügyi problémákkal küzdesz, nos akkor nagy eséllyel tartozol a koronavírus járvány által komolyan veszélyeztetettek közösségébe – legalább is most mindenfelől ezt lehet hallani.
Ahogy azonban világszerte egyre növekszik a halálos áldozatok száma, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy az áldozatok nem csak az idősebb korosztályokból és a valamilyen egészségügyi problémával küszködők csoportjából kerül ki, hanem a járvány bizony tarol a fiatal és egészséges emberek között is.
Hogyan is lehetséges ez? – ennek járt utána a HuffPost újságírója.
Bár minden koronavírus hasonló tüneteket okoz, de súlyosságuk, és így végkimenetelük nagyon különböző lehet.
Ravi Gupta, a Cambridge-i Terápiás Immunológiai és Fertőző Betegségek Intézetének professzora elmondta a HuffPost-nak, hogy a vírus úgynevezett légzési elégtelenség-szindrómát (respiratory distress syndrome), köznapi megfogalmazásban tüdőgyulladást okozhat.
Könnyű esetekben ez a gyulladás köhögést, és torokfájást jelent csupán, súlyos esetekben azonban eszkalálódhat, „alapvetően megakadályozva az oxigén felszívódását a vérében” – tette hozzá Gupta professzor.
Ez még a nem halálos esetekben is rendkívül kínzó tünet lehet.
Március elején a 29 éves Daryl Doblados még könnyűszerrel teljesítette a Cambridge-féle félmaraton távot, két héttel később viszont már kórházba kellett vinni, mert úgy érezte, mintha a tüdeje füsttel, vagy folyadékkal lenne tele.
Mit tudunk valójában a SARS-CoV2-ről?
Nagyon keveset, összehasonlítva más koronavírusokkal. egyszerűen azért, mert csak néhány hónapja van közöttünk.
Mindezek miatt, valamint a különféle országokban alkalmazott egészen eltérő nyilvántartások miatt is a Covid-19 halálozási arányát a szakértők nem tudják pontosan meghatározni. A jelenlegi becslések szerint azonban az esetek mintegy 1,3 százaléka lehet halálos kimenetelű.
Ez azonban csupán egy átlag, a szóródás pedig a különféle korcsoportok szerint nagyon is eltérő.
Hozzászólás zárolva.