Facebook hozzászólás
201

Mit igyunk? Csap-vagy ásvány? Esetleg tisztított?

Naponta több liter vizet megiszik minden felnőtt ember, és tetemes mennyiséget használunk tisztálkodásra és környezetünk tisztán tartására is. Utóbbiakhoz megteszi a csapvíz, de sokakban felmerül, vajon ivásra nem jobb-e a palackozott víz, vagy esetleg valamilyen víztisztító berendezéssel tegyék finomabbá a vizet.

 

Vannak, akik azt állítják, hogy a csapvízben számos egészségre káros anyag – klór, gyógyszermaradványok, vegyszerek, kozmetikumok és nehézfémek – is előfordulhat, mások szerint viszont palackozott vizet vásárolni kidobott pénz. A különböző víztisztítókról és a mögöttük álló technológiákról szintén megoszlanak a vélemények.

Minél többet iszunk,

szervezetünk annál könnyebben tud a megszabadulni a méreganyagoktól. Szerencsére, a vezetékes víz kapcsán felmerülő aggodalmakat hazai vizsgálatok nem támasztották alá. A Tudatos Vásárlók Egyesülete öt magyarországi vízszolgáltató területén végzett idei csapvíztesztje szerint a minőség megfelel az előírásoknak, bár alföldi településeken vannak problémák az arzén és a bór tekintetében. Ugyanakkor azt az aggályt, hogy esetleg gyógyszermaradékok lehetnek a csapvízben – az USA néhány városában már találtak hormontablettákból, fájdalomcsillapítókból és antidepresszánsokból származó anyagokat az ivóvízben – a hazai vizsgálat egyértelműen kizárta. A folyóvíz minőségét azonban a vízhálózat állapota is befolyásolhatja. Az elöregedett vezetékekből kioldódó anyagok vagy a kialakuló pangó víz nemcsak kellemetlen íz- és szaghatást okozhat, de egészségre káros anyagokat is belemoshat a poharunkba. Végső soron azt, hogy valójában milyen víz folyik is otthon a csapból, leginkább háztartásonként lehetne vizsgálni.

Sokan inkább palackos vizet isznak,

ám kételyek itt is akadnak bőven. Miközben az ásványi anyagoknak vízméregtelenítő hatásuk van, s az emésztőrendszerre és az anyagcserére is kedvezően hatnak, „túladagolva" már inkább ártanak. A felesleges kalcium vagy magnézium káros a vesének, a nátrium a magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlott. Van, aki az egyes márkák váltogatását és szénsavmentes víz fogyasztását javasolják, mert a „buborékos" ásványvizek feleslegesen savasítják a szervezetünket. Az is fontos szempont, hogy a műanyag palackok szennyezik a környezetet, a szállításukkal kiszabaduló szén-dioxid pedig a levegőt. Az újrahasznosításnak, bár megoldja a hulladék kérdését, azonban ugyancsak környezetterhelő hatása van. Mindezeken kívül a „csomagolt" víz drága: a csapból folyó 0,25-0,30 forintos literenkénti költséggel szemben 40-130 forintot fizetünk érte.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Ezért szeretjük nőként a harisnyanadrágot viselni

A női lét egyik legfontosabb eleme a külső megjelenés, ami a mindennapok szerves része. Éppen ezért napi szinten…

Amit érdemes tudni a peptidekről

A tudatos bőrápolással és a szépségápolási termékek körültekintő megválasztásával sokat tehetünk annak érdekében,…
1 / 3 459

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!