Facebook hozzászólás
696

INDIÁBAN NEM LESZ EGYSZERŰ TÖRTÉNET

Négy éven belül lesz csak elegendő mennyiségű vakcina

Nagy a versenyfutás a koronavírus-ellenes vakcina előállításáért. Nagynevű, patinás cégek, az AstraZeneca-tól a Novavax-ig mind belevették magukat a vakcina kifejlesztésébe és előállításába, de mennyiséget igazán csak Indiában képesek gyártani. A világ legnagyobb oltóanyaggyártó cége, egy indiai családi vállalkozás vezetője azonban úgy látja, hogy 2024 előtt semmiképpen sem tudják az egész világot ellátni ellenszérummal.

2024 végéig semmiképpen sem tudnak előállítani annyi COVID-19 vakcinát, ami elégséges lenne a világ teljes népességének beoltásához – állítja a világ legnagyobb oltóanyag gyártójának vezérigazgatója. Adar Poonawalla, az Indiai Szérum Intézet (Serum Institute of India) vezérigazgatója a Financial Timesnak elmondta, hogy a gyógyszergyárak ahhoz nem növelték elég gyorsan a termelési kapacitásaikat, hogy a megnövekedett igényeket a korábbinál gyorsabban teljesíteni tudják.

Sok, vagy kevés? Fotó: pixabay.com
Sok, vagy kevés? Fotó: pixabay.com

 

„Minimum négy-öt évbe telik, amíg mindenki megkapja az oltást ezen a bolygón” – mondta Poonawalla úr, aki úgy becsülte, hogy ha a COVID-19 is olyan két komponensű oltás, mint amit például a kanyaró vagy a rotavírus ellen alkalmaznak, akkor a világnak legkevesebb 15 milliárd adagra lesz belőle szükség.

A családi tulajdonban lévő Serum Institute öt nemzetközi gyógyszergyárral, köztük az AstraZeneca-val és a Novavax társasággal együttműködve fejlesztette ki a COVID-19 vakcinát, és azt is vállalta, hogy ebből 1 milliárd adagot elő is állít. A vállalat a Sputnik vakcina előállításában az orosz Gamaleya Kutatóintézettel is együttműködést tervez.

Poonawalla úr elmondta, hogy a vállalásuk messze meghaladja ugyan a többi oltóanyag-gyártó kapacitását, ennek ellenére óv a túlzott optimizmustól. Komolyan aggódik például attól, hogy az Egyesült Államokból és Európából érkező nagy előrendelések miatt a fejlődő országok a sor végére kerülnek majd, amikor az ellátás világméretű megszervezése kerül napirendre. Poonawalla úr nézőpontja különösen releváns ebben a kérdésben, hiszen a Szérum Intézet feladata az oltóanyag-adagok előállítása és a fejlődő országok szérummal történő ellátása is.

A vállalat egyébként a világ legnagyobb oltóanyag gyártója, évente 1,5 milliárd adag vakcinát állít elő, és ezeket több mint 170 országban használják különféle fertőző betegségek, mint például a gyermekbénulás, a kanyaró és az influenza megelőzésére. Az AstraZenecával kötött megállapodás részeként a vállalat úgy tervezi, hogy olyan oltóanyag-adagot lesz majd képes előállítani, melyért három dollárnál többet nem kell majd fizetni.

Májusban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető tudósa, Soumya Swaminathan azt jósolta, hogy minimum négy-öt évbe telik majd, mire a pandémiát kordában tudjuk majd tartani, és ehhez egy oltás tűnik „egyelőre a lehető legjobb megoldásnak”.

Feltételezve, hogy létezik két, vagy több olyan vakcina is, amely legalább 75 százalékban véd a fertőzések ellen, a világ lakosságának háromnegyedét 2023 közepéig be lehet oltani – mondta Peter Hale, az Egyesült Államok Vakcinakutatási Alapítványának ügyvezető igazgatója. „Ennek elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy megfékezzék a fertőzések terjedését, és a járvány megállítását – bár ahhoz semmiképpen sem elég, hogy a vírust a történelem szemétdombjára száműzze.” – tette hozzá Hale úr.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!