Sót vegyenek! Itt a szezonja
A magyarok egynegyede szenved a szénanáthától, minden ötödik ember életét keseríti meg valamilyen bőrallergia, és a lakosság két százaléka érintett táplálék- vagy gyógyszerérzékenységben. Az allergiát gyógyítani nemigen lehet, de a tünetek enyhíthetők. Lehetőségekből nincs hiány azok számára sem, akik idegenkednek a folyamatos gyógyszerszedéstől.
Kellemetlen szemviszketés, torokkaparás és köhögés, szűnni nem akaró tüsszögés, orrfolyás, bőrkiütés az allergia leggyakoribb tünetei, amelyek egyre többek nyári örömeit árnyékolják be. Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetből. Allergénekből pedig nincs hiány: a pollenek mellett az állati szőrök, az atka, a penészspórák, a különböző állatok mérgei, az élelmiszerek, a gyógyszerek, a vegyszerek és a nehézfémek is kiválthatnak érzékenységet. A szénanátha, jóllehet nem veszélyes betegség, rettentően kellemetlen. Súlyos esetben akár az allergiában szenvedő mindennapi életminőségét is komolyan befolyásolhatja.
Civilizációs népbetegség
A fejlett világban egyre többen szenvednek allergiában. Ma Magyarországon szénanáthás a lakosság 25 százaléka, a legkülönbözőbb bőrallergiák minden ötödik ember életét keserítik meg, míg táplálékallergiában, gyógyszerérzékenységben körülbelül a két százalékuk szenved. Mivel egy-egy betegnél többfajta túlérzékenységi reakció is megjelenhet, a magyarországi allergiások számát általában a népesség harminc százalékára becsülik, de a számuk évről évre nő a HáziPatika cikke szerint. Pedig az allergének egyike sem új.
Szakértők érdekes megfigyelést tettek. Megállapították, hogy vidéki nyugodt környezetben, a környezeti ártalmaktól védett helyen élő emberek sokkal ritkábban betegszenek meg pollenallergiában, mint a nagyvárosban élők, annak ellenére, hogy a virágpor mint allergén jóval magasabb százalékban fordul elő ezeken a területeken. Nem véletlenül hívják az allergiát „civilizációs betegségnek”. A környezetszennyezés, a folyamatos stressz, a testi, szellemi és lelki egyensúlyvesztés mind gyengítői az immunrendszernek, ezáltal kiváltói lehetnek az allergiás tüneteknek.
Szakemberek szerint a különböző szennyező anyagok és kemikáliák által sérült, tönkretett nyálkahártyán a pollenek könnyebben megtapadnak, és halmozódnak fel a szervezetben. A számos illatanyaggal „fűszerezett” kozmetikumok, mosószerek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezetünkben egyre több olyan anyag halmozódjon fel, amely allergiához vezethet. Az öblítőszerekben lévő kemikáliák például a nagyüzemi víztisztítás során sem távolíthatók el maradéktalanul, így valószínűleg a bőrön keresztül is agresszíven bejutnak a szervezetünkbe. A modern élelmiszeripar kellékeiről – ízfokozók, színezékek, állagjavítók, tartósítószerek – is egyre inkább bebizonyosodik, van szerepük abban, hogy az allergia napjainkra „világjárvánnyá” vált.
Hozzászólás zárolva.