Tudod, mire jó a napi tesi óra?
Továbbra is veszélyt jelent az elhízás az iskolásoknál Magyarországon. Minden negyedik tanuló túlsúlyos, a 10-18 év közötti fiúk majd egyharmada, a lányok több mint húsz százaléka. A közép-magyarországi diákok a legfittebbek, míg az északi megyékben a legkritikusabb a helyzet.
Idén is elkészítette az 5-12. osztályosok erőnlétét, állóképességét, izomzatát vizsgáló tesztet – azaz a NETFIT mérést – a Magyar Diáksport Szövetség. Összesen 2730 köznevelési intézmény 3802 feladatellátási helye küldte be az eredményeket. A felmérésben a pedagógusok mintegy 700 ezer diák fizikai állapotát vizsgálták.
Az adatok összesítését követően megállapítható, hogy Magyarországon továbbra is veszélyt jelent az elhízás az iskolás korúaknál. Magyarországon minden negyedik tanuló túlsúlyos, a 10-18 év közötti fiúk majd egyharmada, a lányok több mint húsz százaléka elhízott.
A NETFIT mérésben vizsgált 5–12. évfolyamos (10–18 éves) tanulók 25,8%-a (fiúk 28%-a és a lányok 23,8%-a) került a túlsúlyos (fejlesztés szükséges) vagy elhízott (fokozott fejlesztés szükséges) kategóriákba.
Régiós szempontból továbbra is a közép-magyarországi diákok a legfittebbek nálunk, míg Észak-Magyarországon a legkritikusabb a tanulók egészségi helyzete.
A regionális és megyei szintű eredmények szerint, a gazdaságilag legfejlettebbnek tekinthető közép-magyarországi régióban tanuló iskolások tekinthetők a legfittebbeknek. Az Intézményi Fittségi Index értékei 1,81–7,54 közöttiek (5,69±0,71) voltak. Példaként említhető a jelentős megyei és regionális különbségekre, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében 2-szer akkora az elhízott tanulók aránya, mint Budapesten!
Ha a korosztályos különbségeket vesszük, akkor a középiskolások jobban teljesítenek a sportban, mint az általános iskola felső tagozatosai.
A felső tagozatos és középiskolás összehasonlításban megállapítható, hogy a fiúk esetében kilenc fittségi paraméterből hétben, a lányok esetében pedig ötben a középiskolások voltak képesek nagyobb arányban e téren teljesíteni.
A NETFIT felmérésből az is kirajzolódik, hogy a mindennapos testnevelés bevezetésének már most látszódnak a jelei. Kulcsfontosságú eredmény, hogy a mindennapos testnevelés felmenő rendszeréből először kikerülő évfolyamok jelentősen jobban teljesítettek a még nem mindennapos testnevelésben részt vevő évfolyamtársaiknál.
Néhány összehasonlítói adat a korábbi, 2014/15-ös méréshez képest:
- Az elsőéves méréshez képest a két problémás tesztben (állóképességi ingafutás és törzsemelés) jobban teljesítettek a tanulók, ami előrelépést jelent. Alátámasztó adatok: ingafutásnál +4,2%, törzsemelésnél +4,4% a javulás az előző évhez képest.
Sportos kismamaSzabad, sőt javasolt is a várandósság hónapjaiban sportolni, hiszen a fizikai aktivitásnak számos előnye van baba és mama számára egyaránt. A biztonságos testmozgáshoz az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája ad tanácsokat.
- Kis mértékű visszaesés mutatkozik a testtömegindex-adatokban, ugyanis a túlsúlyos és elhízott tanulók aránya nőtt a tavalyi értékhez képest.
- A regionális különbségek továbbra is jellemzők: Budapesten és Pest megyében a legjobbak a fittségi eredmények, míg Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön a legkedvezőtlenebbek.
További infografikák a felmérésről itt láthatók, a teljes jelentés pedig itt olvasható.
Hozzászólás zárolva.