Facebook hozzászólás
280

Mozogjunk az egészségünkért!

A mentális és fizikai egészségünkre egyaránt kifejezetten jó hatással van a mozgás, ezért mindenki számára javasolt, hogy vezesse be a mindennapjaiba. Korhoz és lehetőségekhez mérten azonban más és más alternatívák adódnak. Néhány általános pozitívuma azonban minden típusú testmozgásnak van, amivel jó ha tisztában vagyunk.

Az általános testmozgás mentális és fizikai hatásai

Lelki gyógyír

Rengeteg érdekes és izgalmas kutatás alátámasztotta már azt a tényt, hogy a testmozgás jelentős mértékben hat a hangulatunkra, mivel a boldogságszintünk növekszik azáltal, hogy a testben endorfin szabadul fel. Nem véletlen, hogy bizonyos országokban a depresszió elleni orvosi programoknak is része például egy aktív séta, vagy az úszás. A degeneratív betegségek megelőzésében is rendkívül hatékony a folyamatos testmozgás. Az idős korban kialakult Alzheimer-kór például sokkal nagyobb eséllyel alakul ki mozgáshiányos emberek esetén.

Kép: fittsport.com

Sport = Eredményesebb tanulás

A fiatalok számára nagyon hasznos az úgynevezett aerob testmozgás, mert a javítja a memóriát, így a tanulás hatékonysága is jelentős mértékben növekszik. Az aerob testmozgások megfelelnek mondjuk egy tempós gyaloglásnak vagy akár futásnak is. Ráadásul ezeket a mozgásokat még rosszabb időjárás, vagy akár időhiány esetén is el tudjuk végezni egy otthoni futópad segítségével. Nem véletlen, hogy olyan kiváló és eredményes sakkozók, mint mondjuk Garry Kasparov vagy Magnus Carlsen, egykori- és jelenlegi világbajnok is folyamatosan fut, illetve egyéb edzéseket végez annak érdekében, hogy megfelelő szinten tartsa magát fizikálisan és mentálisan egyaránt.

Prevenció a mozgás segítségével

A betegségek megelőzése az egyik legfontosabb megoldandó problémája a mai egészségügynek. Mi magunk a legeredményesebben úgy tudunk tenni érte, ha odafigyelünk az étkezésünkre és mellé rendszeresen és eleget mozgunk. Legfőképpen azért, mert a mindennapi edzés drasztikusan csökkenti a magas vérnyomás vagy mondjuk a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Köztudott ugyanis, hogy a cukorbetegség ezen típusának az elhízás és a mozgásszegény életmód a legfőbb kiváltó okai. A trombózis is egy olyan típusú betegség, ami eredményesen megelőzhető, ha karban tartjuk magunkat, ugyanis a sport jó hatással van az érfalakra és az erekre egyaránt. Idősebbek esetén főleg igaz az, hogy nem feltétlenül kell nagy dolgokra gondolni. Az úszás, egy intenzívebb séta, kertészkedés, vagy otthon egy kis szobakerékpározás is rendkívül eredményes tud lenni. Elég mindössze 30-40 perc aktivitás heti 4-5 alkalommal. A hangsúly a rendszerességen legyen ne a teljesítményen.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!