Facebook hozzászólás
525

Not bad

Valóban 2020 lenne a negyedik legjobb év a világtörténelemben?

Világlapok címoldalai harsogják: 2020 egy katasztrófával ért fel. A világjárvány, és mindaz, amit a vírus hozott, romba döntötte az emberiség reményeit, hogy kilábaljon az általános szegénységből, és elinduljon egy jobb lét felé. A tények azonban makacs dolgok, és hát a számok se egyértelműen az általános lejtmenetet támasztják alá.

A Time Magazine december elején a valaha volt legrosszabb évnek titulálta 2020-at, az erről szóló cikkek és elemzések legtöbbje pedig meg sem várta az év végét, már nyáron, vagyis a járvány első hulláma után temetni kezdte az elmúlt esztendőt.

Egymást követik, szigorú rendben! Fotó: depositphotos.com
Évről évre javuló tendencia Fotó: depositphotos.com

És valóban, ha csak az egyéni érzékelésünkre hagyatkoznánk, nem is juthatnánk más következtetésre, hiszen a világjárvány, és mindaz, ami a nyomában járt, munkanélküliség, karantén, bezártság, valóban igencsak nyomasztóvá tette ezt a 2020-as évet.

A tények azonban mást mutatnak, a The Spectator munkatársai pedig a segítségünkre sietett ezek összegyűjtésében – a rendhagyó évösszegzést aztán a Qubit.hu foglalt össze a magyar olvasók számára.

A The Spectator összefoglalója arra figyelmeztet, egyáltalán nem biztos, hogy 2020 lesz a befutó a legrosszabb évek világrangsorában. Sőt! Ha ugyanis mindent egybevetünk – érvel az írás -, akkor a koronavírus bármely más korszakban sokkal nagyobb pusztítást végzett volna. Az elmúlt néhány évtized tudományos és technológiai vívmányai pedig olyan szintre juttatták el az emberiséget, hogy az egy főre eső GDP, a mélyszegénység és a gyermekhalandóság tekintetében 2020-nál eddig csupán három jobb év volt a történelemben: 2017, 2018 és 2019.

Volt pusztítóbb járvány a mostaninál!

Ha csak a járványokat tekintjük, akkor sem biztos, hogy a magunk mögött hagyott év volt a legrosszabb az emberiség eddigi történetében. 1957-58-ban az ázsiai influenza (H2N2) és 1968-ban a hongkongi változat (H3N2) a koronavírushoz hasonlóan nagy számú halálos áldozatot követelt. A spanyolnátháról nem is beszélve.

Ha a COVID-19 is olyan halálos lenne, mint az egy évszázaddal ezelőtti, hatalmas influenzajárvány, akkor nem 1,78 millió halálos áldozatról, hanem 17-50 millióról beszélnénk, az áldozatok többsége pedig a fiatalabb korosztályból (15-35 év) kerülne ki.

Ráadásul senki sem hitte volna, hogy 2020 végére már el is készül a koronavírus elleni védőoltás. Ez az óriási teljesítmény totálisan kiemeli 2020-at a borzalmas évek sorábó! Hiszen mit nem adtak volna egy kis antibiotikumért a fekete halál éveiben a 14. században!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!