Lehet, hogy csak rosszul számoltak
„Spermageddon” – eltúlzottak a félelmek?
Egy 2017-ben lezajlott világméretű kutatás eredménye azzal riogatott, hogy a férfitermékenységet komoly veszély fenyegeti a spermiumszám állandó csökkenése miatt. Egy újabb vizsgálat azonban most megkérdőjelezi az akkori megállapításokat; a Human Fertility folyóiratban májusban megjelent tanulmányban már azt is megkockáztatják a kutatást végző tudósok, hogy a módszertani hiányosságok miatt korábban túlszámlálták a spermiumokat, és most az – állítólagos – spermiumszám csökkenés ennek tudható be.
„A spermium egy csöppnyi agy” – írta az ókori görög Diogenész. Leonardo da Vinci egy hímivarsejtet mintázva vázolta fel a péniszt, amely közvetlenül csatlakozik a gerincvelőhöz. A 17. századi Antonie van Leeuwenhoek pedig azt állította, hogy minden spermasejt egy aprócska embert rejt magában.
A tudósok régóta aggódnak a spermiumok számának folyamatos, és elkerülhetetlennek tűnő csökkenése miatt. A New York-i Sínai-hegyi Orvosi Központ epidemiológusának új könyve arra figyelmeztetett, hogy a spermiumszám csökkenése veszélyeztetheti az emberi faj jövőjét. „Ez egy globális egzisztenciális válság” – állítja Shanna H. Swan, a „Count Down”, azaz Visszaszámlás című könyv szerzője.
A félelmek egy 2017-es kutatásra vezethetők vissza, amely szerint Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon a spermiumok száma 1973 óta átlagosan 60 százalékkal csökkent; összesen 43 ezer férfi hímivarsejtjeit vizsgálták meg a kutatás során.
Most a Harvard és a Massachusetts Műszaki Egyetem (MIT) kutatóinak egy csoportja arra a megállapításra jutott, hogy a közelgő „spermageddontól” való félelmek jelentősen eltúlzottak. A Human Fertility folyóiratban májusban megjelent tanulmányukban újraértékelték a 2017-es kutatás eredményeit, és úgy vélték, hogy az hibás feltételezéseken alapult, mivel a kutatást végzők korábban nem vették figyelembe a spermiumszám nyilvánvaló csökkenésének egyéb lehetséges magyarázatait.
Sarah Richardson, a Harvard tudósa, valamint az új tanulmány egyik szerzője egy interjúban a 2017-es kutatás következtetéseit „meghökkentő és félelmetes állításnak nevezte”, ugyanakkor azt is hozzátette, hogy ”szerencsére kevés a bizonyíték arra, hogy ez a helyzet valóban fenn is áll”.
A 2017-es kutatást végzők „módszertanilag túlságosan is szigorúak” voltak, állítja Dr. Richardson. A korabeli szerzők természetesnek vették, hogy egyetlen mutató – a spermiumok száma – pontos képet adhat a férfiak termékenységéről.
A kapcsolat logikusan tűnik a két dolog, vagyis a spermiumszám és a termékenység között, de ez csak első olvasatra tűnik magától értetődőnek.
Hozzászólás zárolva.