Életforma.hu

Egyéb

A rovarrajongó rocker

A rovarokat legtöbben csak távolról szeretjük látni. Vagy úgy sem. Akadnak azonban, akiket lenyűgöz a sokszínűségük, a rendkívüli képességeik, és szépnek, vonzónak találják ezeket a lényeket. Sár József közéjük tartozik. Nemzetközileg elismert entomológus, azaz rovarkutató. Magyarországon több új rovarfajt fedezett fel. Többször is megjárta Brazília őserdeit, Létrehozta az első rovarmúzeumot itthon. Mindeközben örökifjú rocker, negyven éve püföli a dobokat. De hogyan fér meg a jellemzően csendes, magányos rovarászat és a hangos koncert-zenélés? Többek között erről is beszélgettünk. INTERJÚ

Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar. Ugye, nektek is megvan ez az alapvetés? Beismerem, én nem is jutottam sokkal tovább a rovarok világában. Ha kirándulások alkalmával találkozom is néhány érdekes formájú, vagy színű példánnyal, inkább csak messziről csodálom őket.

Az 15 cm-es óriáscincér a gyűjtemény legnagyobbja (Fotó. Sár József)

Hogyan kerültél ennél közelebb a rovarokhoz?

Gyerekkoromat Pécs belvárosában a nagymamámékkal töltöttem – meséli Sár József. A ’60-as évek elejéről beszélünk. Velem egykorú gyerekek nem voltak a környéken, a házhoz viszont tartozott egy nagyon szép kert. Egyedül játszottam, és ott tűnt fel először, hogy a rovarok milyen szépek és változatosak. Általános iskolás koromban már volt egy kis gyűjteményem is. Gimnazista voltam már, amikor „beütött” a rock, a lázadás, el is tanácsoltak az iskolából. Csuti Tibor remek biológiatanár volt az osztályfőnököm, az ő támogatásával kerültem, 17 éves koromban, a Pécsi természettudományi Múzeumba. Ez volt az első munkahelyem.

 Hogyan jutottál Brazíliába?

Nyolcadikos voltam, amikor először olvastam Molnár Gábor: Kalandok a Brazil őserdőben című könyvét. Ő volt a 20. század második felének legnépszerűbb utazó, vadász írója. Egy 1930-32 közötti brazil expedíció élményeit írta meg ebben a könyvben. Elvarázsoltak az élményei és elhatároztam, hogy nekem ezt egyszer látni kell. Aztán végül három kutatóúton vettem részt Brazíliában. Az ott gyűjtött anyagból számos példányt ajándékoztam a Magyar Természettudományi Múzeumnak. Egyszer pedig zenészként is jártam az dél-amerikai országban.

A gyűjtőmunka fáradtságos és sokszor veszélyes (Fotó: Sár József)

2008-ban, amikor Molnár Gábor születésének 100. évfordulója volt, akkor jártam kint utoljára. Vittem egy emléktáblát, amit el akartam juttatni Amazóniába, ahol Molnár dolgozott. Ezt sajnos egy súlyos sárgaláz járvány meghiúsította. A tábla a Sao Paolo-i magyar múzeumban maradt. Ezért mindenképp szeretnék még legalább egyszer visszamenni oda, és teljesíteni a vállalásomat.

Mindeközben létrehoztad Magyarország első rovarkiállítását. Hol látható?

Évtizedek óta rendszeresen hívnak előadásokat tartani. De szerettem volna, ha a gyűjteményemnek állandó helye lenne. Először egy kis ormánsági településen, Kétújfaluban nyílt meg a Rovarház. Később a Duna–Dráva Nemzeti Park jóvoltából Drávaszabolcsra telepítettük a gyűjteményt. Ma is ott látogatható, előzetes bejelentkezéssel.

Mik ennek a gyűjteménynek a „leg”-jei?

Nagy vágyam volt egy óriáscincér. Ez ma a Föld legnagyobb, ismert bogárfaja. Amazóniában őshonos. Nekem sajnos nem sikerült példányt gyűjtenem, de amikor a Müncheni Természettudományi Múzeumnak dolgoztam, akkor egy óriáscincér volt az egyik honoráriumom. Ő a legnagyobb példány a gyűjteményemben, 15 cm-es. A legkisebb, a bunkóscsápú hangyászbogár alig 1,2 mm-es, csak mikroszkóp alatt lehet alaposan megfigyelni. A méretén túl az élete is nagyon érdekes. Hangyafészkekben él, ami azért nagy dolog, mert a hangyák mindent felfalnak, ami a közelükben van. De ez a faj a váladékával elkábítja a hangyákat, akik bódult állapotukban, nemcsak hogy eltűrik a jelenlétét, de még táplálják is. Sőt, még egy „leg” ezzel a fajjal kapcsolatban, hogy lengyel borostyán-leletek alapján bizonyított:  a hangyászbogár és a hangyák kapcsolata már 50 millió éves!

Sár József munkásságáért megkapta a Magyar Rovartani Társaság megkaptam a Frivaldszky Emlékplakettjét (Fotó: Sár József)

Egy rovarkutató számára mi a legnagyobb siker?

A gyűjtőmunkám alatt 11 új rovarfajt kutattam fel eddig az országban. Ilyen például a sárkánybogár, ami egy másfél cm-es szép lila bogár, amit addig Magyarországon nem ismertek. De találtam itthon egy holyva-fajt, aminek a fő elterjedési területe ugyan Afrika, de a felmelegedés miatt egyre több szubmediterrán, sőt trópusi faj is akklimatizálódik nálunk. Ez az egyik.                                                    2013-ban a Magyar Rovartani Társaságtól megkaptam a Frivaldszky Emlékplakett ezüst fokozatát. Ismeretterjesztő cikkeim, tudományos publikációim és a Rovarház létrehozásának elismeréseként.

 

 

Itthon most mit csinálsz?

Hetedik éve dolgozom a Duna–Dráva Nemzeti Parknak, jelenleg egy Somogy megyei erdő faunisztikai feltárását végzem. Meg kell vizsgálnom a fafajokat, azt, hogy milyen idősek a fák. Majd meg kell tervezni a gyűjtési módszereket. Alkalmazkodni kell az egyes fajok rajzási idejéhez. Az egyik legegyszerűbb gyűjtési technika az egyelés. Ilyenkor kövek, fakéreg alól szedem össze a rovarokat. A tömeggyűjtő módszerekkel -  fűhálózás, vízihálózás, éjszakai lámpázás, csapdázás - sok példányt lehet egyszerre begyűjteni. A munka következő fázisa az adatok feldolgozása: a rovarok preparálása és leírása. Egy ilyen feltáró munka ideje legalább három év.

Említetted, hogy rendszeresen tartasz előadásokat. Hol lehet veled találkozni?  

A rovarok csodálatos világa címmel most éppen Tolna megyében vagyok körúton az Illyés Gyula Megyei Könyvtár szervezésében. De bárhová megyek, ahová hívnak. A rovarok általában a „nemszeretem” állatok közé tartoznak. Abban bízom, hogy egy-egy ilyen előadás után a hallgatóság másképp, elfogadóbban, érdeklődőbben tekint ezekre az élőlényekre.

Sár József a dobok mögött (Fotó: Sár József)

Az életed másik nagy szenvedélye a dobolás. Ez hogyan fér meg a rovarok mellett?

Ennek a szenvedélynek a gyökere is a gyerekkoromba nyúlik. A házunk emeletén lakot egy fiatal hölgy, aki mindig az erkélyen napozott és közben egy kazettás magnóról zenéket hallgatott, elsősorban az Illés együttes dalait. Ez a zene olyan nagy hatással volt rám, hogy elkezdtem dobolni tanulni és azóta sem hagytam abba. Jelenleg is négy zenekarban játszom. A Kárikittyom Anticeleb Orchestra formációval autentikus magyar népzenét dolgozunk fel. Velük koncerteztem négy éve Brazíliában is. „40 éve a dobok mögött” címmel pedig éppen egy új könyvet írok.

Milyen végletes ez: a csendes, magányos rovarászkodás és a hangos, közönség előtti dobolás. Hogyan illeszkedik ez a kettő benned?

Minden életforma ritmusos. Az élet, a szaporodás, a táplálkozás is meghatározott ritmusban zajlik. A dobolásnak is a legfontosabb instrumentuma a ritmus. Ez a közös a kettőben. Ez a kettő az életem.

Ezt is olvasd el:

https://eletforma.hu/kul-tour/erdely-szerelmese-a-vilagjaro-fotografus-kasa-bela/

https://eletforma.hu/kul-tour/sikeres-magyarok-a-tavol-keleten/

 


A felügyeleti relék működése és különböző típusai

A felügyeleti relék működése és különböző típusai 

A modern villamos rendszerek megbízhatóságát és biztonságát számos olyan komponens támogatja, amelyek első ránézésre rejtve maradnak. Ezek közé tartoznak a felügyeleti relék is. Ezek az apró, ám annál fontosabb műszerek aktívan figyelik az áramkörök működését, és beavatkoznak, ha problémát észlelnek.
Problémás autóalkatrészek, amik különleges odafigyelést igényelnek

Problémás autóalkatrészek, amik különleges odafigyelést igényelnek 

Egy autó működését rengeteg apró alkatrész összehangolt munkavégzése biztosítja. Még a legmegbízhatóbb modellek is tartalmaznak olyan komponenseket, amelyek különösen érzékenyek, és emiatt gyakoribbak a meghibásodások.
Miért kiváló választás a hordozható erőmű?

Miért kiváló választás a hordozható erőmű? 

Bár ez a téma nem épp megszokott egy női magazinban, de az életed különböző területein szükséged lehet egy megbízható energiaforrásra, ezért érdemes átgondolni, hogyan oldható meg hatékonyan az áramellátás kérdése.
A helyes sorrend zártszelvény hegesztése esetén is fontos

A helyes sorrend zártszelvény hegesztése esetén is fontos 

A hegesztés ma már nem egy kizárólag férfiak által űzött mesterség. Egyre több nő dönt úgy, hogy kreativitását és precizitását ezen a területén kamatoztatja. A következőkben a zártszelvény hegesztés rejtelmeiről lesz szó.
Kertépítés ipari parkokban: a zöld lendület hatása a munkahelyi környezetre

Kertépítés ipari parkokban: a zöld lendület hatása a munkahelyi környezetre 

A városi élet néha túl monoton lehet, de van megoldás a zöld környezet által egy kis újításra. Ha esztétikus és élhető munkahelyet szeretnél, akkor a zöldövezetek kialakítása az ipari parkokban zseniális ötlet lehet. A természet közelsége nemcsak kellemes látványt nyújt, hanem valós előnyöket is hoz mind a mentális, mind a fizikai egészség szempontjából.
Mire jó a fugakereszt?

Mire jó a fugakereszt? 

A ház körüli és azon belüli felújításokat, javításokat, különböző műveleteket ma már bárki elvégezheti. Nem számít ritkaságnak, ha a hölgyek is becsatlakoznak a barkácsolásba, festésbe vagy éppen az új burkolat felrakásába. Utóbbihoz tartoznak a fugakeresztek, amelyek segítenek abban, hogy a végeredmény tökéletes legyen.
Online cégkivonat igénylése: modern és gyors megoldás

Online cégkivonat igénylése: modern és gyors megoldás 

A mai rohanó üzleti életben, ahol minden pillanat számít, különösen fontos, hogy gyors és megbízható módon hozzájussunk a szükséges cégdokumentumokhoz.
A marketingben bőven akadnak nőknek való feladatok

A marketingben bőven akadnak nőknek való feladatok 

A cégvezetés, vevőszerzés, marketing kapcsán gyakran asszociálunk férfiakra, pedig szép számmal akadnak olyan tevékenységek ezek között, ahol a nők kifejezetten előnyben vannak. Ilyenek például a nagy precizitást, alaposságot és kreativitást igénylő folyamatok, melyek akadnak bőségesen egy vállalkozás üzemeltetése során.
7 érv, amiért a diákmunka kifizetődő a későbbi karriered során

7 érv, amiért a diákmunka kifizetődő a későbbi karriered során 

Lehet, hogy amikor egy fárasztó vizsga után legszívesebben hazamennél pihenni, nézni pár részt a kedvenc sorozatodból vagy csak összeülnél a csoporttársaiddal egy kicsit, de neked el kell menned dolgozni, akkor nem vagy túl lelkes. Ez persze teljesen természetes. Az ilyen pillanatokban viszont nem szabad elfelejtened, hogy a diákmunka nemcsak egy lehetőség arra, hogy zsebpénzt keress, hanem egy befektetés is a jövődbe.
Vajon egy kavicsbánya milyen hajtástechnikai eszközöket használ?

Vajon egy kavicsbánya milyen hajtástechnikai eszközöket használ? 

Az elmúlt évtizedek, melyek az ipari forradalom óta elteltek bizonyítják, hogy a jelentős fizikai erőkifejtést igénylő munkafolyamatokban is segítséget nyújtanak számunkra a gépek. Egy kavicsbánya üzemeltetése hatalmas bányagépek nélkül ma már elképzelhetetlen lenne, melyek többségét villanymotor hajtja.