A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2002-ben alakult. Néhány elszánt ember hitt abban, hogy a nagy többség vásárlási szokásait meg lehet változtatni akkor, ha pontos és hiteles információt kapnak. A fenntartható, azaz környezetbarát, etikus fogyasztás és életmód népszerűsítéséért kezdtek el dolgozni. Mert azt tapasztalták, hogy ugyan sokakban felmerül a gondolat, hogy változtatni kellene, de nem tudják, hogyan fogjanak neki.
Mindenki számít
Ne mondd, hogy csak egy csepp vagy a tengerben – a tengerben minden csepp számít! - hívják fel a figyelmet az egyesület munkatársai. Az a céljuk, hogy az ökotudatos életmódot és vásárlási szempontokat ne csak a “szuperzöldek” tartsák szem előtt, hanem legyen elérhető bárki számára. Ezért képzésekkel, rendezvényekkel, közösségi kihívásokkal segítenek az élet minden területén.
Szemléletformálás
Magyarországon évenként 400 kg hulladékot termel minden ember. Miközben a hazai hulladéklerakók mintegy felét zárhatják be, mert nem felelnek meg az EU szabványoknak. Ez pedig a szemétdíjak drasztikus emelkedését is magával hozhatja. A hulladékcsökkentés a tudatos vásárlással kezdődik. A Tudatos Vásárlók Egyesülete olyan képzéseket, programokat szervez, ahol bárki megtanulhatja, hogy induljon el ezen az úton, mire figyeljen, amikor vásárolni indul. Nem kell nagyon bonyolult dolgokra gondolni. A bevásárlólista jó kezdet. Ha csak azt vesszük meg, ami fel van írva, könnyebben ellenállunk a reklámok csábításának, ráadásul időt is megtakarítunk. A következő lépés, hogy tudatosan figyeljünk arra, hogy környezetbarát, energiatakarékos, egészséges, hazai, újrahasznosított vagy újrahasznosítható és lehetőleg csomagolásmentes termékeket vásároljunk.
Terméktesztek
Nézd meg a termékteszteket, mielőtt nagyobb bevásárlásra indulsz – javasolják a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársai. Ezzel időt és pénz takarítasz meg! Ha elromlott a mosógéped, nem tudod, melyik babakocsit vedd meg, vagy épp az ideális háztartási berendezéseket keresed, bajban vagy, mert akkora kínálat, hogy nehezen tudsz dönteni. Ilyenkor érdemes felkeresni a Tudatos Vásárlók Egyesülete honlapját, ahol 50 termékcsoportban 3000 teszt segít abban, hogy jól válassz. A hozzáférésért egy jelképes összeget kérnek, amivel az egyesület tevékenységét támogatod. Ám ez jóval kevesebb, mint amit azzal vesztenél, ha egy rossz termék árát dobod ki az ablakon. Az egyesület nem fogad el támogatást vagy adományt üzleti vállalkozásoktól vagy politikai pártoktól és nem reklámoznak semmiféle terméket, vagy gyártót. Így tudnak hitelesek lenni.
Idénynövények
A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemcsak a tartós fogyasztási cikkek választásában, hanem az élelmiszerek vásárlásakor is segít. Az oldalukon egy könnyen áttekinthető táblázatból tájékozódhatunk arról, mikor, melyik gyümölcsnek és zöldségnek van szezonja. Hiszen az örök szezon becsapás, amiért nagy árat fizetünk. Ha a helyben termelt idénygyümölcsöket- és zöldségeket választod, nem támogatod a több ezer kilométernyi szállítás alatt keletkező környezetterhelést, sem a rengeteg energia és vegyszer használatát igénylő mesterséges termelést. A táblázatból kiderül, mikor, mit érdemes választanunk ahhoz, hogy a legegészségesebb és leginkább környezetkímélő élelmiszerhez juthassunk.
Együtt könnyebb!
Mind máshol tartunk háztartásunk zöldítésében, és sokat segít, ha érezzük, hogy nem egyedül csináljuk. Az egyesület úgynevezett ÖkoKöröket is támogat. A szervezést az emberekre bízzák, hiszen akkor működnek a legjobban ezek a csoportok, ha egyedi motiváció vezet a megalakításukhoz. Ha valaki kedvet kap, hogy nekifogjon a háztartása zöldítéséhez, akkor csatlakozhat egy már működő ÖkoKörhöz, vagy akár elindíthat egy saját csoportot.
Nemzetközi kapcsolatok
A Tudatos Vásárlók Egyesülete OUR FOOD, OUR FUTURE - A te ételed, a te jövőd néven nemrég egy új kampányt indított. 16 európai civil társadalmi szervezettel együttműködve, közösen dolgoznak az igazságos, fenntartható, és klímabarát élelmiszertermelésért. Az alapvető probléma, mondják, hogy a jelenlegi élelmezési rendszer óriási hatást gyakorol az éghajlatváltozásra, konzerválja a szegénységet, fokozza a természet pusztulását. Felmérések igazolják, hogy az éghajlatváltozás és globális kizsákmányolás az EU polgárainak a jövővel kapcsolatos aggodalmai között az első helyen áll. Az egyesület felhívja a figyelmet arra, hogy minden polgár felelőssége szerepet vállalni a világ előtt álló kihívások megoldásában. Segítik azokat, akik változtatni szeretnének, támogatják azokat a fiatalokat, akik másokat is rábírnának a változásra. Összefogással szeretnék növelni a nyomást a nagy élelmiszeripari vállalatokra, szupermarketekre és az uniós szakpolitikára, hogy rendszerszintű változást kényszerítsenek ki az élelmiszertermelésben és kereskedelemben.
A tudatos vásárló 12 pontja
A következő listát pedig érdemes kinyomtatni és a hűtőajtóra rögzíteni, hogy minden nap figyelmeztessen arra, Te is felelős vagy azért, mi történik a környezeteddel!
1. A pénzed szavazat - Te döntöd el, mit és kit támogatsz. Nem kell támogatnod a kizsákmányolást, a gyermekmunkát, környezetszennyezést, a káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
2. A kevesebb több! - A mennyiség helyett a minőségre figyelj! Kevesebb vásárlás, kevesebb fűtés és hűtés, kevesebb autózás, kevesebb utazás – és fellélegzik a természet.
3. Írj listát! - Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged. A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz ‘polctrükkökre’.
4. Helyben, helyit - Vásárolj közvetlenül a gazdától, piacon vagy helyi kisboltban. Kutasd fel a jó helyeket. Támogasd a helyi termelőket, kisiparosokat, gyártókat. Válaszd a szezonális élelmiszert.
5. Mondj nemet a csomagolásra!- Vigyél magaddal táskát/szatyrot, ne fogadj el zacskót. Válaszd a csomagolásmentes vagy fenntarthatóan csomagolt árut, a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást.
6. Egyél klímabarát módon! - A hús és tejtermékek lényegesen jobban terhelik bolygónkat a növényi élelmiszereknél. Egyél több zöldséget, kevesebb húst, iktass be hetente vega vagy vegán napokat!
7. Láss tisztán! - Tanuld meg, hogyan hatnak a reklámok. Ne dőlj be a vonzó külsőnek, láss át a szitán, ha túlfogyasztásra ösztönöznek. Így tudsz majd tényleg ellenállni.
8. Olvasd el a címkét! - Keresd a fenntartható és etikus termékeket tanúsító címkéket. Ne tévesszen meg a zöld szín és a sok kamu logó. Csak a hiteles minősítéseknek higgy, hogy tudd, mit vásárolsz.
9. Erőszakmentes jólét - Válassz olyan termékeket, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, amelyeket természetes élőhelyeik károsítása nélkül készítenek el.
10. Használd, amíg bírja! - Kerüld az eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár. Vegyél használtat, ha elromlott, javíttasd.
11. Nem mindegy! - Ha nincs is tökéletes megoldás, keresd mindig a jobbat. Jelezd a cégeknek: fontos a fenntartható és etikus működés. Ha többen mondjuk, komolyan veszik.
12. Közösen könnyebb - Sose gondold, hogy céljaiddal egyedül vagy! Csatlakozz kihívásainkhoz,tagságunkhoz, zöldülő közösségekhez, mert együtt, kis lépésekkel nagyot tudunk változtatni.
Ezt is olvasd el:
Ökoanyu: ha a környezetnek ártok, magamnak is ártok
10 fokkal hidegebb víz a mosásnál jótékony hatással van a környezetünkre