A túlzott napozást ugyanis megsínyli a bőr, nem is akármennyire. Kevesen tudják, de az erős napsugárzástól a bőrpíren kívül akár másodfokú égési sérülésünk, hőgutánk is lehet, az évekkel később megjelenő bőrrákról nem is beszélve!
A veszélyek leginkább azokat fenyegetik, akik valamilyen vizes sportot űznek, ugyanis a vízről visszatükröződő napsugárzás is leégést okoz. Tévhit, hogy csak a fehér bőrűeket veszélyezteti a sugárzás, és ha kreol színünk van, az biztos védelmet ad! Nem igaz! Egyszerűen csak arról van szó, hogy nem olyan feltűnő a károsodás, de ettől még ugyanúgy megnő a bőrrák veszélye!
Hogy melyek azok a jelek, amelyek esetén nem árt, ha azonnal árnyékba húzódunk? A bőr kipirosodása csupán az első tünet, amelyet követhet fájó, viszkető érzés, hólyagok, hámlás. Ha nagyon erősen leégtünk, akár sokkos állapotba is kerülhetünk, amely lázzal, szédüléssel, nehézlégzéssel és kínzó szomjúsággal jár. Szélsőséges esetben akár az eszméletünket is leveszthetjük.
Mit tehetünk, ha bőrünk leégett? Először is súlyos tünetek esetén azonnal forduljunk orvoshoz, enyhébb esetben a viszketés, hámlás pár napon belül elmúlik. A fájdalomtól azonban megszabadulhatunk, és bőrünket is táplálhatjuk a következő pakolásokkal.
Régi, jól bevált szer a joghurt, kenjük be a piros területeket, ez ugyanis nyugtatja, hűsíti a bőrt, csökkenti a gyulladást. Ha az arcunk viselte meg az erős napsugarakat, áztassnk hideg vízbe teafiltert, és azt tegyük a porblémás részekre. Ha tényleg csak enyhén pirult ki a hátunk, mellkasunk, akkor egyszerűen használjunk hidratáló krémet, amely megelőzi a kiszáradást. Ám ezt nekünk, belülről is segítenünk kell: igyunk még több folyadékot, mint egyébként!
Sz. F.