Sokan úgy gondolják, hogy az ízületi károsodás, amely annyi idős embernél megjelenik, az öregedéssel jár, s mint ilyet nem lehet kezelni. Pedig ez a betegség komoly szenvedést tud okozni a páciensnek, arról nem beszélve, hogy a tünetek enyhíthetők.
De mi is valójában az artrózis? Nem más, mint az ízületek kopásának folyamata, eltűnik az ízület működéséhez szükséges porcréteg, így nem ritka, hogy az érintett terület eldeformálódik. Kezdetben a fájó ízület megduzzadhat, és ez erős fájdalommal jár, amely mozgás, terhelés hatására csak erősödik.
Ezek a tünetek azonban fokozatosan jelentkeznek, kezdetben csak néhány ízületben, leginkább a csípőnél, a térdnél, az ujjaknál. Az első igazán vészjósló jel a fájdalom, amely tehát mozgáskor még erőteljesebbé válik.
A fájdalom súlyosabb esetben jelentkezhet járáskor és az ízület érintésekor.
Az ízület megmerevedik alvás vagy hosszabb pihenés után. Ez azonban félóra mozgatás után megszűnik.
Zsibbadást és kari gyengeséget okozhat a gerinc ízületeinek kopása, ugyanis az itt kialakuló csontkinövések nyomhatják az idegszálakat.
Szédülés, kettős látás akkor jelentkezik, ha a gerinc ízületének kopása, valamint a kinövések már az agyi ereket érintik.
Mit lehet tenni, ha kiderül, hogy artrózisunk van? Az esetek többségében sajnos a test mozgásképessége lassan, de biztosan romlik, bár ha az ízületi kopás külső ok miatt alakult ki, mint például túlsúly vagy folyamatos megerőltetés hatására, akkor pihentetéssel, fogyással enyhíthetők a tünetek, sőt néhány esetben akár javulást is el lehet érni.
Részben megelőzhető a betegség, méghozzá rendszeres testmozgással, porcvédő életmóddal, valamint azzal, hogy minél jobban védjük csontjainkat - például nagyon sok kálciumot viszünk be a szervezetünkbe.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
SZF