A legtöbb szülő teljes pánikba esik, amikor rájön, hogy gyermeke tetves, pedig ez sok esetben egyáltalán nem áll összefüggésben a család higiéniai viszonyaival. Az iskolás vagy óvodás bárhol elkaphatja a parazitát, a játszótértől kezdve egy baráti látogatáson át a tanteremig.
A tetű viszonylag nehezen deríthető fel, hiszen általában nem mozog, ráadásul a rovar a haj színének megfelelően változtatja saját színét, bár tudnunk kell, hogy a festett hajat kevésbé "szereti". A legelső és a legtipikusabb tünet természetesen a viszketés, mely leginkább a fül mögötti részen jelenik meg először, ám a vérszívás után csak 15-30 perccel.
Ha a gyerek folyamatosan vakarózik, érdemes tincsről tincsre átvizsgálni a fejbőrét, a serkék a hajszálakhoz tapadnak, fényesek, áttetszők. Mivel a haj havonta másfél-egy centit nő, a serke helyzetéből tudni lehet, hogy mióta van ott, hiszen ezek a rovarok a lehető legközelebb helyezkednek el a fejbőrhöz, ám a hajszál növekedésével távolabb kerülnek tőle.
Komolyabb a helyzet, ha a gyerek fejbőrén már gyulladásos területeket látunk, ugyanis ebben az esetben biztosak lehetünk abban, hogy régóta tetves, az állandó vakarózás és viszketés ugyanis másodlagos bőrgyulladást, sebgennyesedést okoz.
Ne essünk kétségbe, a gyógyszertárakban olcsón beszerezhetőek tetűirtó szerek, amelyek használata előtt a szokásos módon mossunk hajat, majd öblítsük le!
A bolha is feltűnhet az osztálytermekben, kifejezetten kedveli a katedra alatti poros területet, de a rögzített ülések hézagaiban is szívesen él. A tünet itt is "csak" a viszketés, ami azonban kibírhatatlan, és lehetetlenné teszi az éjszakai pihenést, így a bolhás ember többnyire kimerült, fáradt.
És végül egyre ritkábban, de a tanárok még mindig találkozhatnak rühes gyerekekkel, ám a tetűvel ellentétben ez az apró rovar elsősorban azoknak az életét keseríti meg, akik nem tudnak megfelelően tisztálkodni, vagy akik zsúfolt helyen alszanak, esetleg olyan ágyban, melyben előttük egy rühes ember tartózkodott.
A rüh nem veszélyes, ám annál kellemetlenebb, folyamatos viszketést okoz, leginkább éjszaka, illetve kiütések jelennek meg. Ha a gyermekünk ujjai között, csuklóján, könyökén, hónaljában, a nemi szerv környékén vagy bőrfodrokban találunk piros foltokat, gyanakodjunk erre a rovarra! A gyógyítása egyszerű, egy speciális krémmel kell bekenni a száraz bőrt, ám nem csak a problémás területet! Az ágyneműt, ruhákat pedig forró szappanos vízben kell kimosni!
Sz. F.