Ahhoz, hogy sikeresen felvegyünk a gravitáció ellen a harcot, nem árt tudni, hogy a ráncok kialakulásának két oka van. A bőr tartását és rugalmasságát a bőr irha rétegében található kötőszöveti tartórendszer adja. Ehhez képzeljük el egy vitorláshajó kötélzetrendszerét. Nem csak arról van szó, hogy van egy kötőszöveti hálózat, ami mint egy rácsszerkezet alápányvázza a bőrt, hanem genetikailag meghatározott irányok is vannak. Ennek megfelelően fognak a ráncok is kialakulni később, ahogy a szerkezet meggyengül. Ezért nem csak a ráncok mélységében, sűrűségében, hanem irányában is van különbség.
A másik ok a bőr alatti zsír szerepe. Nem csak a kötőszövet tartása, hanem a bőr alatti zsírszövet is jelentősen meghatározza a bőr tartását. Ha valaki sokat fogy (akár szándékosan, akár egy betegség miatt), akkor azt mondjuk, hogy “olyan beesetté válik az arca”. Ez a jelenség a bőr alól eltűnő zsírszövetnek köszönhető. A zsír ugyanis benyomul a kötőszöveti elemek közé és így tartja még feszesebben azokat. Ha a kötélháló példánál maradunk, olyan ez, mintha a kötélháló lyukaiban felfújt lufikat helyeznénk. Ennek a következménye az, hogy a kerekebb arcú, kissé molettebb alkatú emberek idősebb korukban fiatalabbnak tűnnek soványabb társaiknál.
A bőr tartása, illetve a ránctalanítás szempontjából fontos a rostelemek közötti víz mennyisége is, így a bőr hidratáltsági állapota is meghatározza a megjelenést. Vagyis a kialakult ráncok dehidrált állapotban kifejezetté válhatnak, ezért a ránctalanítás során kifejezetten fontos, hogy bőrünket megfelelő módon hidratáljuk, hiszen még egy nem ráncos fiatal dehidrált bőre is mutatkozhat ráncosnak, illetve beesettnek.
A tartását vesztett bőr nem csak ráncosodik, de meg is ereszkedik, ami talán még nagyobb probléma a ráncoknál. Gondoljunk csak bele, egy kis szarkaláb a szem mellett, vagy egy kis mosolygó ránc, még jól is áll a viselőjének. De a toka megjelenése, vagy az áll kettős kontúrja, a szem alatti táska már egész más tészta. Ezek a problémák egyértelműen a kötőszöveti rostok megfogyatkozásának számlájára írhatók. A ránctalanításban ezért a bőr alatti kollégénre és elasztinra kell hatni. Azt mondják, a kollagén a bőr kötele, az elasztin a bőr gumija.
20-as éveink végére a kollagén és elasztin újratermelődésének üteme lecsökken és kevesebb termelődik, mint amennyi lebomlik. 30 éves kortól kezdve a bőr kötőszöveti rostjainak mennyisége évente 1%-kal csökken. Gondoljunk csak bele, ez 40 éves korra 10%-ot jelent. Azt követően azonban már rohamos és látványos a ráncok megjelenése, sokasodása és mélyülése, a ránctalanítás szükségessége pedig elkerülhetetlen lesz. A tartásvesztés, a megereszkedett arc- és testbőr pedig 50 éves kor körül kezd igazán látványossá válni, így fontos, hogy időben elkezdjük a ráncok ellen való küzdelmet!
3 LÉPÉS A MEGELŐZÉSÉRT:
- Már most rakd le a cigit, ha dohányzol. Ezzel a lépéssel sokkal többet teszel a ráncok ellen, mint bármi mással.
- Napozz ésszel, az UV sugárzás kivédése is fontos eleme a bőr állapotának megtartására. A bőr oxidatív károsodása ellen érdemes főként C- és A-vitamint rendszeresen fogyasztani. A C-vitamin e mellett különösen fontos a kötőszöveti szerkezet megtartásáért, az felelős ugyanis a kollagénrostok összekapcsolásáért.
- Stimuláld a kollagéntermelődést a megfelelő eszközzel! A kollagén- és elasztintermelés a sebgyógyulás folyamatakor kapcsolódik be erősen, így a sérülések tudják ezt a termelődési folyamatot serkenteni. Ez az alapja a tűszúrásos, lézeres, rádiófrekvenciás és ultrahangos kollagénstimuláló módszereknek is. De nem mindegy,, hogy melyiket választjuk, mert léteznek nagyobb sérülést okozó, gyorsabban ható ránctalanító eljárások és lágyabb, fokozatosan hatóak is. Utóbbiak a rádiófrekvenciás ránctalanítás eszközei, valamint a lágy lézer eszközök is ide tartoznak. E módszer rendszeres alkalmazásával megújítható a bőr állapota, akár 50-60 éves korban elkezdve is, de már a 30-as évek végén indokolt az alkalmazásuk, amikor a kollagénképzés csökkenésének hatása még alig észrevehető.
Forrás: SzepitoGepek.hu