Életforma.hu


Október 29. a Stroke Világnapja - fókuszban a D-vitaminhiány

Október 29. a Stroke Világnapja - fókuszban a D-vitaminhiány 

Október 29-e a Stroke Világnapja, mely alkalomból az agyi érkatasztrófák gyakoriságára és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet világszerte. A legújabb kutatások szerint van összefüggés a D-vitaminhiány és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása között.
Lehet tenni a bőröregedés ellen

Lehet tenni a bőröregedés ellen 

Mindannyian szeretnénk jól kinézni, és minél tovább elégedetten belenézni a tükörbe, ám az idő múlásával senki nem kerülheti el az apró ráncok megjelenését a bőrén. De mi okozza ezeket? Mikor bukkannak fel, és késleltethetjük-e valahogy a megjelenésüket? A génjeink vagy mi magunk vagyunk felelősek a ráncaink számáért és mélységéért?
A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik

A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik 

A megfelelő életmód kialakítása gyerekkorban kezdődik, és nagymértékben meghatározó a későbbi életszakaszok tekintetében is. Amit kicsiként csinálunk, ahogy étkezünk, ahogy mozgunk, vagy amilyen módon kezeljük a stresszt, mind-mind tanult viselkedésformák, amelyeket elsősorban szüleink alakítanak. Erre rakódnak rá az egyéb környezeti hatások, illetve örökölt genetikai hajlamok. Mindezek egyedi kombinációja határozza majd meg életmódunkat felnőttkorunkban.
Van segítség: ma van az öngyilkosság megelőzésének világnapja

Van segítség: ma van az öngyilkosság megelőzésének világnapja 

Több mint 70 országban tartják szeptember 10-én az egyik legfontosabb világnapot.
A 3 legfontosabb lépés ráncok ellen

A 3 legfontosabb lépés ráncok ellen 

A ráncok mindig hívatlan vendégként jelennek meg, ezért nincs fontosabb, mint hangsúlyozni: ha nem is lehet megelőzni, de késleltetni igenis lehet, ha tudatosan állunk a szépségápoláshoz.
Hatósági karanténba kerültem

Hatósági karanténba kerültem 

Bizonyos helyzetekben lehetősége van a hatóságoknak arra, hogy házi karanténra kötelezzenek a nálunk is egyre komolyabban terjedő járvány miatt. Ilyenkor több szabályt is be kell tartanod, máskülönben komoly következményei is lehetnek.
Veszélyhelyzetben a bevásárlást is másképp!

Veszélyhelyzetben a bevásárlást is másképp! 

Változtatnod kell a bevásárlási rutinodon a csoportos megbetegedések időszakában annak érdekében, hogy minél nagyobb biztonságban legyél. Mondjuk, mire figyelj!
Kezeljük a stresszt!

Kezeljük a stresszt! 

Óhatatlanul együtt jár mindennapi életünkkel a stressz. Amikor ez állandósul, az agy és a test egyéb sejtjeinek károsodását eredményező kémiai majd érrendszeri változások következnek be. A stressz csökkentése kedvezően hat a szellemi egészségre, és csökkenti a demencia előfordulásának kockázatát.
Látogatási tilalom az idősek otthonában és a kórházakban

Látogatási tilalom az idősek otthonában és a kórházakban 

Vasárnap még csak kérés volt az Operatív Törzs részéről, ma már valóság: nemcsak a kórházakban, hanem bentlakásos szociális intézményekben, így az idősek otthonában is teljes látogatási tilalom lépett életbe a koronavírus járvány miatt határozatlan ideig Magyarországon.
Lemondták az országos szűrést!

Lemondták az országos szűrést! 

Elmarad a járványügyi helyzet miatt a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság március 19-ére meghirdetett országos Érszűkület Napja. Eredetileg azt tervezték, hogy öt nagyvárosban egyszerre végeznek szűrővizsgálatokat.

Ilyenkor kiderül, mennyire nem vagyunk egyedül 

Világszerte súlyos problémát jelent a szellemi képességek kóros mértékű elvesztésével járó demencia. Európában több mint 7 millió, Magyarországon legalább 200.000 ember lehet közvetlenül érintett. Ez a betegségcsoport súlyos terheket ró magára a betegre és környezetére, a közvetetten érintettek száma pedig ennek többszöröse! Becslések szerint évtizedünk közepére 150 millió demens beteg él majd a Földön.

Az ellenség a levegőből támad! 

Nem hiszed el, de bizony a 19. századi hadisebészet nagy találmánya - a szájmaszk - az idei influenzaszezonban sztár-termék lett: jelenleg 10-szeres áron kaphatóak a piacon, és az emberek meg is rohamozzák értük a patikákat. Azt azonban kevesen tudják, hogy ezeknek a maszkoknak a többsége nem sokat ér a vírusokkal szemben, ha csak azt nézzük, hogy a szemünkön keresztül is megfertőződhetünk.

Így tűnnek el az öregségi foltok 

Sokan azt hiszik, az öregségi foltok csak idősebb korban jelennek meg az ember bőrén , de ez nem így van, ugyanis nem a kor okozza kialakulását. De akkor mégis mi? És mit tehetsz ellene? Ne aggódj, napjainkban már el lehet tüntetni őket – orvos-szakértőnk el is mondja, hogyan!

Nemcsak a szerelemi bánat árthat a szívnek 

Februárban a szívé és az érzelmeké a főszerep, de itt az idő, hogy az egészségünkre is nagyobb figyelmet fordítsunk! A kardiovaszkuláris megbetegedések csakúgy, mint a szerelemi bánat, a nőket és a férfiakat is egyaránt veszélyeztetik. Idén, a Szívelégtelenség Hete február 15-éig arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos megismernünk testünk és érzéseink motorját, hogy megelőzzük, illetve kezeljük az esetlegesen felmerülő problémákat.

Akkor most mi is van ezzel a koronával? 

2019-nCoV – ez a hivatalos neve annak a koronavírusnak, ami hetek óta riadalmat okoz az egész világon. Sokan pániktól tartanak, és azt sem értik, hogy miközben Magyarországon már dúl a hagyományosnak mondható influenzajárvány, miért kell félni valami egészen mástól? Az mta.hu arra kérte a pécsi Szentágothai János Kutatóközpont munkatársait, hogy mondják el, mit lehet, illetve kell tudni az új vírusról – ahogy mondani szokták - a tudomány mai állása szerint. Íme a tudósok véleménye napra pontosan 2020. január 31-én.

Itt van, megjött, de nem Bagaméri! 

Ezúttal sem ússzuk meg! Megérkezett a már hagyományosnak tekinthető influenzajárvány Magyarországra. Már több kórházban is látogatási tilalmat rendeltek el – közölte az MTI.

Most segítünk leszámolni a nők gyilkosával 

Nálunk is megjelent Dr. Kristi Funk műve, Az egészséges női mell kézikönyve. A mellrák megelőzéséhez és túléléséhez ad hasznos gyakorlati tanácsokat minden nőnek.

Szívügyek - felsőfokon 

A szívelégtelenségben szenvedő betegek kockázatbecslését segíti a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján kifejlesztett, mesterséges intelligencián alapuló, új rizikóbecslő rendszer. A betegek klinikai adatai alapján nyújt segítséget a kezelőorvosnak a magasabb halálozási kockázatú, következésképpen szorosabb utánkövetést igénylő szívelégtelen betegek azonosításában.

5 hasznos újévi fogadalom 

Szerencsére akad egy-két olyan újévi fogadalom is, ami az egészségünkre vonatkozik. Sokan fogadják meg, hogy kevesebb alkoholt isznak, míg mások az edzőterembe veszik az irányt. Fontos tudni, hogy az egészséges változtatások java része a demencia kialakulásának kockázatát is csökkentheti!

Délelőtt oltasd be magad influenza ellen! 

Azt rebesgetik, lassan itt az idei influenzajárvány. Ezért, aki tart tőle, szaladjon a patikába, mert két hét szükséges a védelem kialakulásához. Érdekességeket mazsolázunk az influenzáról.

Fogadom, majd én megmutatom! De mit is? 

Szilveszterkor sokan elhatározzuk, hogy az új évet tiszta lappal indítjuk, és új életet kezdünk. Eltökéljük magunkat, hogy megszabadulunk az összes rossz szokásunktól, több időt töltünk a családunkkal, barátainkkal, megvalósítjuk a legnagyobb álmunkat vagy gyökeresen megváltoztatjuk az életmódunkat. Az elszántság ellenére azonban hajlamosak vagyunk olyan fogadalmakat tenni, amelyekkel túl nagy elvárásokat támasztunk magunkkal szemben, és emiatt már az első héten feladjuk, ahelyett, hogy kisebb, de könnyebben megvalósítható célokat tűznénk ki.

Megszívlelendő gondolatok szemük fényéről 

Hivatalos szakmai ajánlás szerint Magyarországon, akkor kell gyermekünket egyéves korában elvinni az első szemészeti szűrővizsgálatra, ha a családban előfordult szembetegség vagy szemüvegesség. Ez viszont édes kevés ahhoz, hogy szemünk fényének rendben legyen a szeme fénye.

Vándorok szállítják a madárinfluenzát 

Szórványosan továbbra is előfordul madárinfluenza házi és vadon élő madaraknál Európában. Legutóbb december közepén az Egyesült Királyságból jelentettek kitörést. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ezúton is felhívja az állattartók figyelmét a telepek járványvédelmi zártságának fontosságára!

Egészen fiatalon is védekezhetünk a demncia ellen 

Egy nyolcéves gyerekek emlékezeti és gondolkodási teszteken nyújtott teljesítménye összefüggésben van a hetvenéves kori képességekkel a University College of London friss vizsgálati eredményei szerint.  

Mit tanulhatunk a hétnyelvű apácáktól? 

Segíthet a demencia megelőzésében, ha valaki jó nyelvi képességekkel rendelkezik. A waterlooi egyetem egy frissen közzétett kutatásának eredményei ezt bizonyítják.

Az állatoknak is van lelkük! 

- Az állatoknak is van lelkük, szellemük – vallja Dr. Németh József állatorvos. A Patadoki néven is ismert homeopata orvos a megelőzésben hisz, ennek ellenére sok olyan állat életét mentette meg, amelyekről a hagyományos orvoslás hívei már lemondtak. Dr. Németh József leginkább elkezelt, visszatérő bajoktól szenvedő állat életét mentette már meg. Elmondása szerint nincs titok, egyszerűen ő nem csak a tüneteket, hanem a kiváltó okokat kezeli.

Így kerüljük el a betegségeket az ünnepek előtt 

Hamarosan lehull az első hó, közelednek az ünnepek, azonban a kisgyermekes családokban a csodavárást gyakran betegségek rontják el. Óvodás korú gyermekeknél kezdődik az az időszak, amikor a betegségek, és az orrfújás szinte mindennapossá válnak. Hogyan óvjuk meg a kicsiket, hogyan pallérozzuk immunrendszerüket a közösségbe kerülés után? Dr. Sebő Zsuzsanna homeopata gyermekorvos most néhány jó tanáccsal igyekszik ellátni az aggódó anyukákat és apukákat.

Mozgásra fel! 

Kevesebb, mint napi 9000 lépés megtételével már sikerrel vesszük fel a harcot az Alzheimer-kór kialakulásával szemben – derül ki egy kutatásból. A JAMA Neurology szaklapban közölt vizsgálatban a testmozgás hatását figyelték meg az idősek idegrendszeri működésére.

Könnyen a szemünkre mehet a cukorbetegség 

Alattomos egy dolog a cukorbetegség, ami számos esetben egészen sokáig nem mutat semmilyen tünetet, mégis súlyosan károsítja a szervezetet. Az általános tévhittel ellentétben ez a kór jóval több gondot jelent, minthogy az elszenvedője nem ehet cukrot. A sokáig elhanyagolt vagy rosszul kezelt diabétesz tönkreteszi, az érrendszert és a szövődményei akár vaksághoz is vezethetnek.

Csak óvatosan a kegyeleti lángokkal! 

Tavaly hat temetőben keletkezett tűz a halottak napi mécses- vagy gyertyagyújtás miatt. A meghitt emlékezés kellékei a lásokban évek óta gondot okoznak. A felügyelet nélkül hagyott gyertyák miatt korábban már több otthon is kiégett – figyelmeztet a katasztrófavédelem.

3 tipp, hogy demensen is felkészülhess a télre 

Az öregedés velejárója, hogy a test nehezebben alkalmazkodik a hideghez, és a téli betegségeket is könnyebben elkapjuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tehetetlenek lennénk a hűvös időszak kihívásaival szemben. A következő tippek segítenek felkészülni a téli hónapokra.

Bacilusűző vitaminok az ősz patikájából 

Iskola- és óvodakezdés, ködös reggelek, esős, nyirkos napok. Sokaknál ez egyet jelent a náthával, köhögéssel, csöpögő orral és rossz közérzettel. Ha egész évben egészségesen és változatosan étkezünk, akkor a szervezetünk időben felkészül a változó időjárásra és az ilyenkor elszaporodó vírusokra és bacilusokra. A nyári bőséges zöldség- és gyümölcskínálat elmúlásával sem kell azonban aggódni, az ősz patikája is számtalan lehetőséget biztosít az egészséges táplálkozásra.

Remek a bridzs az Alzheimer-kór ellen 

Világszerte az egyik legnépszerűbb kártyajáték a bridzs – számtalan klub létezik, ahol a játékosok kellemesen eltölthetik az időt. Azonban nemcsak a szórakozást segíti elő, hanem az Alzheimer-kórral és más demenciákkal élők számára is előnyös elfoglaltságnak számít.

Változunk, változzunk, de hogy? 

Úgy tarthat lépést a változásokkal, ha azokra a dolgokra koncentrál, amelyeket képes elvégezni, és továbbra is folytatja azokat a tevékenységeket, amelyek fontosak az Önnek. Eljöhet az idő, amikor kénytelen lesz segítséget elfogadni a családjától, barátaitól. Ha megmondja, mire van szüksége, segíthetik abban, hogy megtarthassa függetlenségét.

Kendőzetlenül a büszke férfiasságról 

Már tudjuk, mekkora gond a férfiak terméketlensége, de fellépni ellene csak kevés dologgal lehet. Sokan és sokszor foglalkoztak már azzal, hogy felderítsék, megmutassák, mik is lehetnek a férfiak meddőségének okai. Azonban azt kevesen mutatják meg, hogy ez mekkora probléma, és még kevesebben beszélnek a férfiak jövőjéről. Ratkó Tünde szülésznő mesél a kemény tényekről.

Szívszorító tények 

Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke, vagyis mintegy félóránként egy infarktus és tíz percenként egy stroke. Évente hétezer, naponta kb. 20 végtag-amputáció. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé. Riasztó magyarországi adatok, ám a legmegdöbbentőbb, hogy túlnyomó részük megelőzhető lenne, hiszen ezek civilizációs betegségek, melyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja, amely tökéletes alkalom arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet a prevencióra.

Több, mint hasfájás: Crohn-betegség 

Sajnos számtalan olyan betegség létezik, melyek kiváltó oka ismeretlen, ráadásul nincs rájuk olyan gyógymód, amellyel 100 százalékban megszüntethetők. Ilyen kóros állapot a Crohn-betegség is, amely az emésztőrendszer ismeretlen eredetű krónikus gyulladása, és amelynek létrejöttéhez valószínűleg több tényező együttes megléte szükséges. Mit lehet tudni a Crohn-betegségről?

Mentsd meg a lányodat a méhnyakráktól! 

Szeptember 12-éig dönthetnek a magyar szülők arról, hogy kérik-e hetedik osztályos lányuknak az ingyenes Humán papilloma virus elleni oltást. A vakcinát a 12. életévüket betöltött hetedik osztályos lányok szülei igényelhetik térítésmentesen az iskolákban. A HPV nemcsak méhnyakrákot okozhat, hanem egyéb súlyos daganatos megbetegedések kialakulásában is szerepet játszhat. A magyar szülők többsége azért oltatna, hogy megelőzzék gyermeküknél a vírus okozta daganatos betegségeket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a HPV elleni vakcinák biztonságosságát kiemelkedőnek minősítette!

Pohár előtt eszed vedd elő, barátom! 

Bár a legutóbbi WHO-jelentés alapján elmondhatjuk, hogy kevesebb alkoholt isznak a magyarok, mint néhány évvel korábban, még mindig problémát jelent az iszákosság, különösen a nyári melegben. Ráadásul a számok azt mutatják, hogy a 15-24 éves fiatalok sokkal többször számolnak be az ún. rohamivásról, tehát alkalmanként akár 4-6 ital elfogyasztásáról, mint a náluk idősebb felnőtt korosztály. Ha ennyire általános a rendszeres alkoholfogyasztás, akkor viszont érdemes legalább ésszel inni, hiszen nem mindegy, hogy egy-egy alkalommal mennyire sokkoljuk a májunkat, és hogyan éljük túl a másnapot. Hogyan fogyasszunk felelősen alkoholt? Dr. Simich Rita egészségfejlesztési és prevenciós szakember segítségével adunk tanácsokat.

Életmentő érintés a férfitól 

Elsőre nem is sejtenénk, hogy a férfiaknak mekkora szerepe van a mellrák korai felismerésében. Párkapcsolatunkban ők többször tapintják, és sokszor jobban ismerik párjuk mellét, ezáltal az esetleges elváltozásokat is előbb észrevehetik. Dr. Drajkó Veronika, az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány elnöke ezért azt tanácsolja a férfiaknak, hogy figyeljenek oda párjukra, és amint valami szokatlant tapintanak, vagy látnak, szóljanak neki, és forduljanak orvoshoz!

Élete záloga a kezedben, sőt, a Tiéd is! 

Számos felnőttkori betegség kialakulása megelőzhető az anyatejjel. Az Első 1000 Nap Program elnevezésű népegészségügyi kampány lényege, hogy meggyőzze az anyukákat az anyatejes táplálás kiemelkedő fontosságáról.

Előzzük meg a szövődményeket! 

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint évente több mint 3 600 cukorbeteg lábát kell amputálni, vagyis naponta 10 ember veszti el alsó végtagját. A betegek többségénél idegbántalom áll az amputációk hátterében, jelentős részük megelőzhető lenne. Egyebek közt erről volt szó az Egy Csepp Figyelem Alapítvány sajtóeseményén, ahol a cukorbetegségre vonatkozó adatokat és tendenciákat ismertették. Ennek jegyében indította el az alapítvány idén is országos szűréseit Egyszer Élünk Körút néven, és immár országosan folytatódik a tavaly 5 iskolában sikerrel elindított KiDS elnevezésű iskolai oktatási program.

Amiről senki sem szeret beszélni 

A felnőttek felét kínozza az aranyér, mégsem beszélünk róla szívesen. Pedig fontos lenne tudnunk, hogy milyen típusai vannak, és mikor kell szakemberhez fordulnunk ahhoz, hogy megelőzzünk egy kellemetlen beavatkozást. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa elmondja, hogy milyen kezelési formák érhetőek el, és hogyan előzhető meg a betegség kialakulása és súlyosbodása.

A demencia megelőzésének aranyszabálya 

Donna Kaye Hill akkor jött rá, hogy nyolcvanéves édesanyja szellemileg hanyatlik, amikor az idős nő arra panaszkodott, hogy nem működik a telefonja. A lánya felhívta a szolgáltatót, akiktől megtudta, anyja három hónapja nem fizeti a telefonszámlákat.

Kulcsár Edina: Medox minden napra tartogat valami meglepetést 

Igazi 21. századi anyukaként éli mindennapjait Kulcsár Edina. A csinos modell és műsorvezető bár lazított kicsit a tempón, de nem szorítja új életét a lakás falai közé. Medox mindenhova elkíséri, legyen az fotózás vagy üzleti megbeszélés, így az anya-fia párosnak Csutival hármasban még édesebb az esti pihenés.

„Tovább ne törj!” 

Fontos, hogy minél többen vegyenek részt az állapotfelméréseken, hogy időben felismerhető legyen a „néma” csontritkulásos betegség. Az idén tudatosan anyák napja előtt bejelentett országos kampányban számítanak a család és a fiatalabb hozzátartozók segítségére is!

Előzd meg! Védd meg! Oltass! 

Egy olyan befektetés a gyermekek egészségébe és jóllétébe a védőoltás, mely egy egész életére kihat. Ennek köszönhetően az Európai Régióban élő legtöbb gyermek és felnőtt kanyaró, rubeola, mumpsz, diftéria, szamárköhögés, tetanusz és járványos gyermekbénulás ellen védett. Most kezdődik az Európai Immunizációs Hét.

Fogaid alattomos gyilkosa 

A közhiedelemmel ellentétben a nők, különösen a várandós anyák fogaira nem a fogszuvasodás az első számú fenyegetés. A sokkal alattomosabban támadó fogágybetegség, köznyelven fogínysorvadás az igazi ellenség. Ráadásul ezt a betegséget a gyerekek is örökölhetik. Szerencsére néhány egyszerű szabály betartásával megelőzheted a bajt.