− Sokunknak az egyik leggyakoribb elhatározása az egészségesebb életmódra törekvés: rendszeresen eljárjunk edzeni, kiegyensúlyozottan táplálkozzunk, leszokjunk a dohányzásról vagy felhagyjunk az alkoholfogyasztással. Ám azontúl, hogy az új év lendületével megfogadjuk ezeket, fontos, hogy egy tartható tervvel vágjunk neki a célok megvalósításának, és ne adjuk fel már az első hetekben vagy hónapokban. Ha egészségtudatosabban szeretnénk élni, akkor elengedhetetlen, hogy a szűrővizsgálatokat is beépítsük az életmód tervünkbe, akkor is, ha éppen nincsen semmilyen panaszunk. Egy átfogó egészségügyi szűrés csupán néhány órát vesz igénybe, de akár az életünket is meghosszabbíthatja – mondta dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont orvosigazgatója.
Gyakori testmozgással és helyes táplálkozással sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a komolyabb betegségeket, de ugyanekkora jelentőségük van a rendszeres szűrővizsgálatoknak is, főleg, ha túlsúllyal indulunk neki az életmódváltásnak. Érdemes tehát a szűréseket is felvenni a fogadalomlistánkra, hiszen, ha időben felismerjük az egészségügyi problémákat, akkor azok eredményesebben is gyógyíthatók. A szűrések alkalmával teljes körű képet kaphatunk az egészségi állapotunkról, és életvezetési tanácsokkal is ellátnak minket, amelyek segítenek egészségünk megőrzésében. Megtudhatjuk, hogy bizonyos fizikai problémákkal milyen mozgásformákat javasolt végezni, vagy milyen ételeket ajánlott fogyasztani. Továbbá azt is, hogy milyen gyakran ajánlott ellenőrzésre járni, javasoltak-e egyéb kiegészítő orvosi vizsgálatok vagy indokolt esetben terápia.
Milyen szűrővizsgálatokat érdemes évente egyszer elvégezni?
- belgyógyászati szűrővizsgálat nyugalmi EKG-val és oltási tanácsadással
- melanóma-szűrés – bőrgyógyászati szakvizsgálat
- szemészeti szűrővizsgálat
- fogászati szűrővizsgálat
- urológiai szűrővizsgálat, prosztata-vizsgálat (40 feletti férfiak részére)
- nőgyógyászati szűrővizsgálat, citológia, hüvelyi ultrahang
- belgyógyász javaslatával képalkotó vizsgálatok (mellkasröntgen és hasi-kismedencei ultrahang, továbbá pajzsmirigy ultrahang, illetve 50 éves kor felett nyaki erek ultrahangos vizsgálata)
- belgyógyász javaslatára laborvizsgálatok.
(Forrás: Budai Egészségközpont)
A nőgyógyászati rosszindulatú daganatok közül a legtöbben főleg a méhnyak- és a mellrákra gondolnak, viszont a petefészekrák is sok emberéletet követel, ráadásul az esetek háromnegyedében késői stádiumban diagnosztizálják. Hogy kik a veszélyeztetettek, és milyen tünetek utalhatnak rá, arról dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.