Egészségmegőrzés cikkek

A zöld tea 5 legfantasztikusabb hatása
A Távol-Keleten régmúltra visszanyúló hagyománya van a zöld tea fogyasztásának. Kedvező élettani hatásait már számtalan kutatás igazolta, aminek köszönhetően a nyugati világban, így hazánkban is egyre kedveltebb italként szolgál télen és nyáron egyaránt. Hoztunk 5 nyomós érvet, miért igyál te is naponta belőle.

Fogadom, majd én megmutatom! De mit is?
Szilveszterkor sokan elhatározzuk, hogy az új évet tiszta lappal indítjuk, és új életet kezdünk. Eltökéljük magunkat, hogy megszabadulunk az összes rossz szokásunktól, több időt töltünk a családunkkal, barátainkkal, megvalósítjuk a legnagyobb álmunkat vagy gyökeresen megváltoztatjuk az életmódunkat. Az elszántság ellenére azonban hajlamosak vagyunk olyan fogadalmakat tenni, amelyekkel túl nagy elvárásokat támasztunk magunkkal szemben, és emiatt már az első héten feladjuk, ahelyett, hogy kisebb, de könnyebben megvalósítható célokat tűznénk ki.

Apró tippek, nagy eredmények
Rohanó hétköznapjainkban is gondoskodhatunk arról, hogy megőrizzük egészségünket, frissességünket. A BODY Kiállítás bemutat néhány olyan praktikát, amelynek segítségével néhány perc alatt felrázhatjuk szervezetünket! Próbáld ki!
Világújdonság az időjárási eredetű bajokra – és másra is
Nagyon sok embernek okoz komoly egészségügyi panaszokat az időjárás: például fejfájás, vérnyomás-ingadozás, alvászavarok, depresszió, fáradtságérzet, fokozott ingerlékenység, gyermekeknél magatartásproblémák. Egy most zárult EU-s kutatási program világújdonságot jelentő, új és hatékony eszközt ad a meteogyógyászok kezébe. A MeteoGlass dinamikus fényterápiás szemüveg az egyéni időjárás-érzékenység alapján teszi lehetővé az időjárás eredetű – és egyéb – panaszok személyre szóló kezelését.

Már heti egy is jelent valamit!
A krónikus betegségek megelőzésében már az első alkalommal végzett mozgásnak is lehet szerepe – a heti egyszeri edzés nagyobb szerepű, mint eddig gondoltuk. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke egy átfogó európai kutatás eredményeiről és a rendszeres fizikai aktivitás további hatásairól beszélt.

Áfonya hercegnő új fellépése
Ingyenes családi egészségnapot rendez az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 27-én, vasárnap 10 órától a BOK, korábbi nevén SYMA Csarnokban. Az Egy Csepp Világnapon a gyerekeket izgalmas játékok és színpadi programok várják, a felnőttek egészségügyi szűréseken, tanácsadásokon vehetnek részt.

Orvosi tanácsok szabadtéri sportoláshoz
A nyár beköszöntével sokkal több időt töltünk a szabadban és olyanok is vállalkoznak a testmozgásra, akik télen szívesebben időztek a kanapén elnyújtózva. A mozgásszervi panaszokra szakosodott szakember azonban, mint mindenben, ebben is óvatosságra int, nehogy a lelkesedés bajjal párosuljon.

Számítógépes játékok segítik az egészség megőrzését?
Több amerikai kutatás is bizonyítja, hogy egyes számítógépes játékok jó hatással vannak az egészségre. Éppen ezért most egy kampány keretében a nagyszülőket arra szeretnék rávenni, hogy ne ítéljék el kapásból unokáikat, ha a gép elé ülnek.
Ismerd meg az ellenséget! Tények az influenzáról
Az influenza minden télen felüti a fejét és sorra szedi áldozatait. Mit tud ez a vírus, hogy évről évre ilyen nagy számban képes lebetegíteni az embereket és mi a mai napig is az egyik leghatékonyabb védekezési módszer ellene?
„Mintha felvettem volna egy piszkos szemüveget”
Lassan, fájdalom nélkül, de jelentősen romlik a látás – ki kívánná ezt magának? A szürkehályog kialakulásával a szemlencse bizonyos fokig, vagy teljesen elszürkülhet. Mintha a beteg felvett volna egy piszkos szemüveget. A homályos látás mellett nő a fényérzékenysége is. Lehetséges, hogy bizonyos vitaminok hiánya hozzájárul ehhez? Az okokat és megelőzési lehetőségeket Dr.Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal jártuk körbe.
A biztonságos tamponhasználat 3 aranyszabálya
A tamponhasználat kapcsán a mai napig számos tévhit él a köztudatban, miközben egy friss kutatási eredmény azt mutatja, hogy gyakran épp a legalapvetőbb higiéniai szempontokat nem vesszük figyelembe. Az ennek következtében kialakult intim problémák pedig tévesen a tamponokra terelhetik a gyanút. Holott a tampon valóban kényelmes és biztonságos megoldást nyújt a menstruáció alatt. Néhány alapvető szabály betartásával biztonságosan használhatjuk.
4 tünet, amellyel azonnal fordulj orvoshoz
Hazánkban a szív-és érrendszeri betegségek okozzák az elhalálozások több, mint felét. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet.
Ez vár rád, ha nem kezdesz el időben sportolni!
A rendszeres sportolásnak számtalan pozitív hatása ismert: önbizalmat ad, levezeti a felesleges energiákat, fejleszti az erőnlétet, állóképességet, és az egészség megőrzésében is segít. Ám azt csak kevesen tudják, milyen súlyos, sőt, akár végzetes következményei lehetnek a mozgásszegény életmódnak. De az örök igazság erre is érvényes: elkezdeni sohasem késő!
Az ebola majd megtanít kezet mosni!
Az ebolajárvány világszerte felhívta a figyelmet a higiénés szabályokra, a helyes kézmosás jelentőségére. A probléma azonban nem csak a fejlődő országokat fenyegeti, a fejlett országokban is évente 250 ezer ember hal bele a kórházi kezelések során szerzett fertőzésekbe. A mindennapos kézhigiénia fontosságára kívánja felhívni a figyelmet a Tork, a nemzetközi higiéniai vállalat.
Szánd a szívedre a holnapi napot!
Tízből öten szív- és érrendszeri megbetegedésben halnak meg hazánkban, holott az orvosok szerint a szívinfarktusok nagy része megfelelő odafigyeléssel megelőzhető lenne. Szeptember utolsó vasárnapja minden évben a Szív Világnapja. Most legyen a tiéd is! Érdekes és szórakoztató programok várnak!
5 tipp, 5 remek választás - ezt edd fehérliszt helyett!
A fehér búzaliszt az egyik leggyakoribb tartós élelmiszer a háztartásokban, túl gyakori fogyasztása viszont számos betegség kialakulásában szerepet játszhat. Szerencsére nem kell lemondanunk a liszttel készült ételekről, mert ma már több, magasabb tápértékű helyettesítője is akad a fehér búzalisztnek.
Rossz a szívnek a Speedfitness?
Magyarok ezrei használják eredménnyel rendszeresen a Speedfitnesst, mégis sokan félnek és ódzkodnak tőle. Most szakember segítségével összefoglaljuk, hogy mitől kell félni, és mitől nem.
Mást mondunk, mint amit teszünk
Saját bevallásuk szerint tízből kilencen tesznek az egészségükért egészségesebb táplálkozással, a káros szenvedélyek kerülésével. Szűrővizsgálatokra azonban a lakosság jelentős része egyáltalán nem jár. Pedig sok esetben egy-egy preventív vizsgálat során kifejezetten komoly betegségek mutathatók ki, és így orvosolhatók időben.
5 tuti tipp a hátad egészségéért
Legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy kondíciónk javításában, mozgásszervi problémáink megoldásában a testmozgás kulcskérdés. Arra viszont kevésbé ügyelünk, hogy a mozgás során figyelembe kellene vennünk pillanatnyi testi és lelki állapotunkat, életkorunkat is. Mit csináljunk, és miként, hogy valóban eredményesek legyünk?
37 millió ember élete múlhat ezen
Melyek lehetnek a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében álló rizikófaktorok? A WHO nemrégiben megnevezte őket. A szakértők egyetértenek abban, hogy jelentős változásokra van szükség, hogy ezeket az életmóddal kapcsolatos kockázati tényezőket visszaszorítsuk.
Így gondoskodnak sztárapukák a gyerekük egészségéről
Mi, magyarok erősen család- és gyermekközpontúak vagyunk, ezt nemzetközi kutatások is bizonyítják. A gyermek születése ősidők óta a család legnagyobb öröme, amelyet viszont fokozódó féltés kísér. Mindegy, hogy fiú vagy lány, csak egészséges legyen, és ez egy életen át így is maradjon – vallja a szülők többsége. Sebestyén Balázs és Storcz Botond éppen ezért az őssejttárolás mellett döntöttek, amikor apává váltak.
Új csodasport! Most kipróbálható!
Itt egy új sportág – önfeledt örömteli játék, amelyet stresszoldásra, lazításra fejlesztettek ki. Képes oldani a test blokkjait, javítja a keringést, az anyagcserét gyorsítja, fejleszti a mozgáskoordinációt, korrigálja tartásunkat, tengelyünket – ez a MediBall.
Véradással nem csak másoknak, magunknak is segítünk!
Bizonyára nem kell sokat magyarázni azt, hogy miért is érdemes időközönként véradásra járni. Azonban egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint azon túl, hogy ezzel akár életeket is menthetünk, még az egészségünket is óvjuk. Hogy pontosan miért, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Te boldog vagy? Bárki lehetne!
Orvosok, pszichológusok, egészségügyi szakemberek és szociológusok kezdeményezésére országos programsorozat indult az egészséges életmód népszerűsítésére, a prevenció, a betegségek megelőzésének fontosságára irányuló akciókkal.
4 tipp mit és hogyan igyunk, ha mozgunk
Már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt és gyengíti a szervezet hőszabályzó képességét, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor, extrém mértékben akár veszélyes is. Antal Emese az EHI szakértője ad tanácsokat.
Végre valami, amin nem ront a magassarkú
A magassarkú a nők többségének jó barátja. Az orvosoknak azonban kevésbé, sok szó esik arról, hogy a látványos lábbelik nem tesznek éppen jót a lábnak. De van azért, aminek nem árt a tűsarok.
Amit meg kell tennünk hallásunk védelmében
A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy egész nap a monitor vagy a televízió előtt ülni egészségtelen a szemünknek, vagy, hogy az erős napsütésben gondoskodnunk kell bőrünk védelméről. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy hallásunkat is nap mint nap káros külső hatások érik. Hallószervünk védelmével kapcsolatban Dr. Kraxner Helga, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa osztja meg velünk tanácsait.
Érzett már mellkasi szúrást, légszomjat, kimerültséget?
Hány órát dolgozik egy nap? Mennyi ideje van lazítani? Érzett már mellkasi szúrást, légszomjat, kimerültséget, problémája van a súlyával, a terhelhetőségével? Ha csak egy kérdésre is igen a válasz, dr. Sztancsik Ilona, az Oxygen Medical foglalkozás egészségügyi szakorvosa szerint fontos lenne részt vennie egy teljes körű szűrésen.
Negyven-ötvenéves korban is edzeni kell!
Sosem késő elkezdeni a mozgást, hiszen minden, a negyvenes-ötvenes években végzett edzésmunka sokszorosan megtérül a későbbiekben. Erről az amerikai kutatási eredményről és a gyakorlati megvalósítás lehetőségeiről beszélt Hart Nikolett, az Oxygen Medical humánkineziológusa.
Akkor menj orvoshoz, ha jól vagy!
Hazánkban még igen elterjedt az a szemlélet, amely szerint csak akkor keressük föl az orvost (gyakran későn), ha valami fáj, ha valami panasz jelentkezik. Dr. Bakanek György, az Oxygen Medical életmód tanácsadója, nőgyógyász, sport szakorvos az egészségmegőrzés terén jelentkező személyes felelősségre hívja fel a figyelmet.
A testmozgás véd a memóriavesztéstől
Újabb három tanulmány jutott arra a megállapításra, hogy a testmozgás idősödő korban némiképpen véd a szellemi hanyatlástól és a memóriavesztéstől.
Kikre veszélyes a kánikula
Nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor a gyerekek, idősek, várandós nők, hiszen ők érzékenyebbek a melegre, valamint terhesség és szoptatás idején megnő a szükséges folyadék mennyisége.
Mit és mennyit igyunk a tikkasztóan forró napokon?
Nyári időben folyadékszükségletünk nagymértékben nőhet, a körülményektől, a fizikai munkától, testfelülettől függően akár 4-5 litert (vagy akár többet) is könnyedén elfogyasztunk ilyenkor.