− Egyébként is égnek már a telefonvonalak, de ettől függetlenül ma értesítik ki a hozzátartózókat, az intézményben pedig már kiraktak egy írásos tájékoztatót. A tilalom természetesen érzékenyen érinti az ott lakó idős embereket, de egyben meg is nyugtatja őket az intézkedés.
Kisebb látogatási tilalmak voltak már az influenzajárvány miatt, persze ekkora mértékű tilalomra nemigen volt még példa. Tény és való, hogy épp azokat az embereket érinti a koronavírus, akikre mi is vigyázunk, és próbáljuk széppé tenni a napjaikat. Számítottunk egyébként erre, szinte nem is csodálkoztunk, és tesszük, amit tenni kell. Valószínűleg a zárt ablakon keresztül azért meg fogjuk oldani a láthatást, hiszen igen fontos az időseknek a hozzátartozóval való kommunikálás, csakúgy, mint egy fertőző osztályon, megoldjuk. Levegőzni majd a kertbe is ki fognak menni a lakók, és azt is megszervezzük, ha olyasmit hoznak nekik a családtagok, átadjuk nekik, vagy beszerezzük. Azt, hogy ez kijárási tilalmat is jelent-e, az majd kiderül. Épp az ÁNTSZ-szel tárgyalok, sokaknak kérdés ez, magam részérő azt gondolom, hogy akik tömeges rendezvényekre kijárnak tőlünk, nem fogjuk engedni, viszont az, aki csak a környező utcákban tenne egy sétát, nem hinném, hogy kellene korlátozni, szóval vannak különbségek. Bár ebben majd ki fog alakulni, gondolom, hogy mit lehet engedni és mit nem, nehogy valaki úgy érezze, másnak lehet, neki pedig nem. Most tartunk vezetői értekezletet a gyakorlati megvalósításról, és utána gyűlést tartunk az itt lakóknak. Fontos, hogy mi csak egészségesen járhatunk be, akik valamilyen immunrendszert érintő, vagy tüdővel kapcsolatos betegséggel küzdenek, azoknak biztosan otthon kell maradniuk − foglalta össze a szakember.
Európában új szintre lépett a járvány azzal, hogy Olaszországban március 9-én már 148 új halálos áldozatról érkeztek a hírek. A kórházakban eddig is hozzászoktunk a látogatási tilalmakhoz influenzajárvány idején, sőt, jelenleg épp emiatt eleve most is sok intézményben él a tilalom. Arra viszont még nem volt példa, hogy a bentlakásos szociális intézményekben is elrendeljenek teljes látogatási tilalmat. A KSH statisztikája szerint 1993-ban még csak 30 155 embert érintett volna, 2018-ban viszont már 55 170 idős lakik ilyen otthonban. Ha a többi szociális bentlakásos intézményt is hozzávesszük, jóval magasabb a szám, akiket a tilalom érint. A pszichiátriai betegek közül 8394-et érint, a fogyatékosok otthonaiban, gondozóházaiban 14 690-en élnek. Szenvedélybetegként 1 957 embert tartanak nyilván, míg a hajléktalanszállásokon 9 931-en élnek. Így jön ki összesen 90 142.
Sokat hallanak a koronavírusról a gyerekek is. A betegségről szóló hírek uralják a teljes médiát, a közösségit is. Érdemes beszélgetni velük a témáról. Íme néhány tipp az UNICEF-től, hogy miként tegyük.