A koleszterincsökkentők befolyásolják az oltás hatékonyságát! A korábbi influenzás időszakokban végzett vizsgálatok azt is bebizonyították, hogy a vakcina hatékonysága kisebb a koleszterincsökkentő tablettát szedő pácienseknél. A sztatint tartalmazó gyógyszerek azon hatóanyagok közé tartoznak, amik a „fő” terápiás hatásukon túl a különféle fertőzéses megbetegedések lefolyására hatással lehetnek, és a védőoltásokat követő immunválaszt is befolyásolhatják.
Túlsúlyosoknak kevésbé hatásos! A 2009-es H1N1 pandémia során figyeltek fel arra, hogy a H1N1-vírus a túlsúlyos betegeknél különösen gyakran okozott súlyos lefolyású megbetegedést. Az epidemiológusoknak feltűnt az is, hogy épp az elhízottak esetében volt csökkent mértékű az influenza elleni oltás általi védelem. Mindez nem csupán a plusz kilókkal járó nagyobb megoszlási térfogatra vezethető vissza. Valószínűsíthető, hogy a háttérben az elhízásnak az immunrendszert - eddig nem ismert, kedvezőtlen módon - befolyásoló szerepe húzódik meg. Még egy érv tehát, ami miatt érdemes lefogyni!
Évtizedekig hatásos oltás? A Pennsylvaniai Egyetem kutatói tavaly bejelentették, hogy rövidesen megkezdik az influenzaellenes oltás emberi tesztelését, mely az eddigieknél jóval hatásosabb, plusz egyszerre több influenza vírusváltozat ellen is védhet. Így nem kell majd évente új oltást kapnunk, mert hatása akár évtizedekig is megmaradhat, ha az embereken végzett kísérletek is pozitívak lesznek.
Az oltások nem jelentenek 100 százalékos védelmet. 2015-ben 20 százalékos, 2017-ben 36 százalékos volt a hatékonysága. Ennek ellenére a veszélyeztetett csoportoknak mégis érdemes beadatni, mert enyhébb lefolyással számolhatnak.
A világon mindenhol egyforma vakcina található az oltásokban. A gyártók egy bizonyos oltótörzset kapnak a WHO laboratóriumából, és azt használják fel. Tehát bármilyen cég is gyártja a vakcinát, a világ minden táján ugyanaz a hatóanyag benne.
D-vitamint mindenkinek! A Magyar Primer Prevenciós Orvos Egyesület statisztikái szerint a D-vitamin szint 37,5 nmol/l-ről 75-100 nmol/l-ra való emelése 90 százalékkal csökkentené az influenza megbetegedések számát. Az immunrendszer ölősejtjei ugyanis akkor aktívak, ha megfelelő D-vitamin koncentráció van a szervezet raktáraiban. Egészséges felnőtteknek napi 2000 NE, túlsúly esetén ennek a duplája, gyerekek számára napi 400 NE javasolható.
(Forrás: egészségkalauz.hu, gyógyhírek.hu, magyar-orvosok.blog.hu, hírnök.hu)
Betegek leszünk az oltástól, de élethosszig tartó védettséget ad, és egy szezonban csak egyszer lehet elkapni a betegséget – ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban. Dr. Schandl László, a Duna Medical Center belgyógyász főorvosa elmondja, miért kell komolyan venni minden évben az influenzaszezont.