Gyerek cikkek

Halál és a elmúlás: így beszélj gyermekeddel ezekről a témákról
Bár a Mindenszentek és a Halottak napja a naptár szerint mögöttünk van, az elmúlt napok temetőlátogatásai mindenkinek a lelkére hatottak - felnőttekére és gyermekekére egyaránt. Íme néhány tanács, hogy hogyan beszélj a gyerekeddel a halál és elmúlás témájáról.

Vadaskert Gyermekkórház: Tovább romlik a gyermekek mentális állapota
A Covid-járvány a gyermekek mentális állapotára a mai napig komoly hatást gyakorol.

Ez a kulcs a kisgyermekes szülők életében a mindennapi akadályok megugrásához
Ezek a tippek segítenek a szülőknek, hogy könnyebb legyen ez a mostani őszi időszak.

Vigyázat! Ezek a mérgező növények veszélyt jelentenek a családodra és a háziállatodra is
Nálad is sok szobanövény található otthon? De vajon azt tudod, hogy melyik a mérgező közülük? Ez cikk segítségedre lesz, mert összegyűjtöttük a mérgező növények listáját, melyre érdemes figyelned, ha háziállatod van, vagy gyerekekkel élsz együtt.

Tanulási zavar: így segíthetsz szülőként a gyermekednek
Beszédértési nehézségek, lassú, akadozó olvasás, nehezen kivehető írás – a tanulási zavarok tünetei, melyek rengeteg gyermeket érintenek. A nehézségeket időben fel kell ismerni ahhoz, hogy a gyermek szakszerű segítséget kapjon. A Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancia néhány tanácsát megfogadva a szülő is segíthet abban, hogy gyermeke sikerélményeket szerezzen az iskolában.

Így tanítsd meg gyermekednek énhatáraink védelmét!
A konfliktuskezelés és az énhatárok felállításának folyamata a szülő számára is egy önismereti utazás lesz, hiszen csak akkor tudja megtanítani a gyermeket minderre, ha ő maga is képes rá – mondják a szakértők.

Mihalik Enikő férjhez ment és babát vár
Miközben a világ nagyobbik fele legszívesebben törölné életéből a 2020-s évet, Mihalik Enikő számára pont a kiteljesedést, beérkezést hozta el: megtalálta a férjét, születendő gyermeke apját.

Bereczki Zoltán ismét apa lesz
Óriás hírként robbant, hogy A mi kis falunk Tecája gyereket vár szerelmétől, Bereczki Zoltántól, akinek Szinetár Dórától már van egy tizennégy éves lánya.

Simon Kornél most érett meg az apaságra
Gryllus Dorka férje elmesélte, miért csak tíz év után házasodtak össze és arról is vallott, mi hiányzott eddig az életükből.

Bájos olvasósarkok gyerekeknek
Bár bő egy hónappal az iskolakezdés után hozzuk ezt az összeállítást, de talán most sem (meglehet, soha nem) késő olyan praktikát bevetni a szülőknek, amely olvasásra ösztönözik azokat a gyerekeket, akiknek nem a kedvenc iskola utáni elfoglaltság a tanulás és az olvasás. A legtutibb olvasókuckók, amelyből bármely szülő ihletet meríthet.
A járvány véget vet a túlóvó szülői attitűdnek?
A koronavírus járvány egyik pozitív hatása lehet, hogy a szülők kevésbé kívánják, mert kevésbé is tudják ellenőrizni gyermekeiket, akik így jóval nagyobb szabadsággal és felelősséggel intézhetik saját kis ügyeiket.
"A 10 éves fiam pornót nézett a telefonján"
Egyre korábban jutnak olyan tartalmakhoz a gyerekek, amelyek nem nekik valók. A világháló segítségével olyan pornografikus képsorokat és filmeket látnak, amelyekre nincsenek felkészülve és igen romboló hatással lehet lelkivilágukra.
Tippek, ha vágytok kutyára, de nincsenek meg a feltételei
A gyerekek ösztönösen kedvelik az állatokat. A kutyatartó családokban az állatok szeretete és a gondoskodás természetes. Ráadásul a kutyákon keresztül olyan tapasztalatokat szerezhetünk, ami a gyerek egész életére hatással lesz.
Dicsérjük a gyereket!
Mindannyian hallottunk már a pozitív megerősítés szükségszerűségéről. Arról, hogy a dicséret jó hatással van az önbizalomra, és még jobb teljesítmény elérésére serkent, nem mellesleg a szülő-gyerek kapcsolatot is építi.
Home office kisgyerekkel
Nem könnyű megőrizni a hidegvérünket, ha már nyakunkon a "világvége". A homeoffice-kisgyerek kombó ráadásul egy olyan gyúelegy, ami azonnal be is robbanhat.
Hogyan beszéljek a gyermekemmel a koronavírusról?
Sokat hallanak a koronavírusról a gyerekek is. A betegségről szóló hírek uralják a teljes médiát, a közösségit is. Érdemes beszélgetni velük a témáról. Íme néhány tipp az UNICEF-től, hogy miként tegyük.
Meghökkentő adatok a gyerekek mobilmániájáról
Akad olyan Y-generációs apuka és anyuka, akinek 3 évesnél fiatalabb gyermeke már napi 5 órán át telefonozik. Négy szülőből hárman aggódnak a gyermeküket veszélyeztető okoseszköz-függőségtől, minden negyedik pedig már tapasztalt is függőségi tüneteket gyermekénél – derült ki egy ismert, mobilokat is gyártó kínai cég magyarországi kutatásából.
Támad a járványos agyhártyagyulladás
A hazai esetek több mint felében csecsemők és 5 év alatti kisgyermekek érintettek. A betegség felismerése még a tapasztalt gyermekorvosoknak is kihívás lehet. A betegség akár 24 órán belül halált vagy visszafordíthatatlan károsodást okozhat.
Elkeserítő a legfrissebb okostelefon-kutatás eredménye
A három év alatti gyermekek fele, a 4-6 évesek 90 százaléka használ okoseszközöket; főként okostelefont, tabletet és notebookot – derült ki egy friss kutatásból. Az Y-generációs szülők digitális nevelési szokásait vizsgálták a szakemberek. A felmérés szerint a szülők annak ellenére adják oda készülékeiket legkisebb gyermekeiknek is, hogy azt tartják, ideális esetben csak idősebb korban lenne érdemes megengedni számukra az okoseszközök használatát. A gyermekek 42 százaléka ugyanakkor napi 1 óránál kevesebbet használja szülei okostelefonját, főként videózásra, mesenézésre és játszásra.
Mikor hívjunk mentőt a gyerekhez?
Íme néhány tipp, mikor hívjunk mentőt, keressünk fel szakembert, és mikor érdemes bevetni néhány természetes, otthoni praktikát, amelytől gyorsabban meggyógyulunk. Dr. Sal Péter, homeopata-gyermekorvos javaslatai alapján ezekre a tünetekre fontos figyelni.
Hogyan legyél mintaanyából boldog anyuka?
Hogyan kerüljük el szülőként a kiégést, vagy épp hogyan változtathatjuk meg a világot napi egy étkezéssel? Ehhez hasonló, mindennapos és egyre többeket foglalkoztató kérdésekben segíthet egy frissen megjelent könyv. Az új kiadó legfőbb törekvése, hogy a ma embereit szólítsa meg: azokat, akik szeretnének válaszokat találni, és új megoldásmodelleket kapni századunk válságaira, legyenek azok személyes vagy globális krízishelyzetek. Íme, egy csak egyetlen példa!
Délelőtt oltasd be magad influenza ellen!
Azt rebesgetik, lassan itt az idei influenzajárvány. Ezért, aki tart tőle, szaladjon a patikába, mert két hét szükséges a védelem kialakulásához. Érdekességeket mazsolázunk az influenzáról.
Meg kell előzni az iskolai erőszakot, de hogyan?
Egyre nagyobb probléma az iskolai erőszak a Magyarországon. A szakértő szerint azonban prevencióval, konzekvens szülő-pedagógus kommunikációval és önvédelmi ismeretekkel visszaszorítható.
Megszívlelendő gondolatok szemük fényéről
Hivatalos szakmai ajánlás szerint Magyarországon, akkor kell gyermekünket egyéves korában elvinni az első szemészeti szűrővizsgálatra, ha a családban előfordult szembetegség vagy szemüvegesség. Ez viszont édes kevés ahhoz, hogy szemünk fényének rendben legyen a szeme fénye.
5+1 dolog, amire figyelj, ha kisgyerekkel mész a karácsonyi vásárba
Számos hangulatos szabadtéri programra csábít bennünket ilyenkor, de a hétköznapi bevásárlások, az ajándékok beszerzése is nagy feladatot ró ránk. Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint fontos, hogy ha magunkkal visszük gyermekeinket a forgatagba, a szokásosnál is jobban tartsuk rajtuk a szemünket.
Pár év és életveszélyessé válhat a torokgyulladás
Novemberben tartotta a WHO a Nemzetközi Antibiotikum Hetet, melyben a rezisztencia veszélyére és a megoldás lehetőségeire hívják fel a figyelmet. Margaret Chan, a WHO korábbi főigazgatója szerint közeleg az idő, amikor egy torokgyulladás vagy egy horzsolás esetleg ismét gyermekeink halálát okozhatja. Ez a mondat kissé riasztóan hangzik, de ha belegondolunk abba, az EU statisztikák szerint évente 30-50 ezer ember hal meg polirezisztens baktériumok okozta fertőzésekben, akkor nem tűnik túlzásnak. Dr. Sal Péter homeopata gyermekorvos pontokba összeszedve árulja el, mit tehetünk a rezisztencia elleni küzdelemben.
Sümi, a kisfiú, aki múzsa lett
Kisgyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond… De valóban így van? Nem igazán. Minden bölcsis és ovis életében gyorsan eljönnek azok a pillanatok, amikor muszáj saját magának megküzdenie a különféle élethelyzetekkel. Mit tegyen, amikor már nincs ott a szülő, hogy segítsen? Mi történik, ha a kudarcokat nem tudja feldolgozni, ha nehezen talál magának barátot, vagy ha éppen nagyon szeretne ő a legjobb lenni valamiben, de nem sikerül? A legtöbb szülő ilyenkor kétségbe esik, pedig minden helyzetre a legegyszerűbb megoldást érdemes alkalmazni: mesélni. Sárvári Györgyi Sümi-meséit egy igazi kisfiú ihlette, akinek rengeteget segítettek ezek a történetek.
Kicsikkel már nem buli a kölcsönautó
Csaknem egy évtizedig hallhattuk, olvashattuk: a jövő a kölcsönzött vagy megosztottan használt autóké, a fiatalok nem vesznek már saját kocsit. Ezzel szemben az Egyesült Államokban sorra zárnak be kölcsönzők, autómegosztók, és az elmúlt 10 évben nőtt a magánautók száma – még a zsúfolt forgalmú nagyvárosokban is, ahová behatolt az Uber és társai.
Ez a kicsiket sem kíméli
Vezető halálozási okok egyike Magyarországon a stroke. A legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nemcsak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!
Mit kíván a magyar Y vagy Z generáció?
Általános vélekedéssel szakít az a legújabb országos kutatás, mely azt bizonyítja, hogy a munkahellyel kapcsolatos elvárásokat sok esetben inkább a munkavállalók élethelyzete határozza meg, semmint a generációs különbségek. Ezek szerint az Y vagy a Z generáció gyakran hangoztatott újfajta szemlélete korántsem egyedül meghatározó a munka világában, sokszor a női és a férfi különbségek, vagy a családi állapot jobban befolyásolják azt, hogy milyen igényeket támasztanak a dolgozók a munkáltatók felé.
Pornó vagy szakértő?
Mindenki tanítja, senki sem csinálja - általában ebben a helyzetben találjuk magunkat, ha egy téma kapcsán tanácsra van szükségünk. Ha azonban a szexről van szó, megváltozik a felállás: mindenki csinálja, de senki sem érzi úgy, hogy az ő felelőssége hatékonyan és edukatívan felhívni rá a figyelmet, hogyan is kell ezt rendesen csinálni? Itt a megoldás!
Felelőtlen szülő lennék? Most kiderül!
Aggódik gyermekei online-biztonsága miatt a szülők 84%-a világszerte, mégis a csemeték egész gyermekkora alatt átlagban mindössze 46 percet fordítanak arra, hogy az online biztonságról beszélgessenek vele! Egy friss elmérés szerint 58%-uk kevesebb mint 30 percet fordít erre, kevesebbet, mint egy iskolai tanóra időtartama.
De ciki! A nagyi már nem szeret?
Legtöbbször az egész családra kihatással van az Alzheimer-kór diagnózisa, így a gyerekekre és az unokákra is. Elengedhetetlen, hogy a legfiatalabbakkal is beszéljünk arról, mit is jelent az Alzheimer vagy más demencia? Hogyan lehet vele együtt élni, milyen változások várhatók? Az, hogy pontosan mit és milyen formában mondunk, nagyban függ a gyerekek életkorától és attól is, milyen kapcsolatban vannak a beteggel.
Gyógynövényes gyógyerő
Hová is induljunk? A hegyekbe, a tengerpartra? A Balatonra, vagy valami egzotikus országba? És mit vigyünk magunkkal? Bikini, olvasnivaló kerül legtöbbször a csomagokba. Kisgyerekkel a nyaralás gondos tervezés eredménye az úti cél kiválasztásától kezdve az utolsó kistrikó becsomagolásáig. Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos, homeopata most abban segít, hogy milyen lehetséges veszélyekre kell felkészülnünk, és mi kerüljön be feltétlenül az útipatikánkba, hogy tényleg felhőtlen legyen a nyaralás az egész család számára.
A gyurma, mint kreatív játék
A gyurma nemcsak a gyerekeknek lebilincselő játék, hanem sokszor a felnőtteket is képes rabul ejteni. Ha a titkát szeretnénk megfejteni, akkor leginkább az egyszerűsége miatt lett kulcsfontosságú.
Fityiszt mutatunk a kukkolóknak!
Számos veszély fenyegeti gyerekeinket a digitális világban, és sokan nem tudják, mit is tegyenek ellene? Egy nagyon ismert IT-biztonsággal foglalkozó cég praktikusan összefoglalta, mit tehetünk a fiatalokért?
Ki bántja a gyerekemet a digitális térben?
Egyre hamarabb veszik birtokba az internetet a gyerekek: töltenek fel magukról fotókat, és osztanak meg személyes információkat, amivel aztán könnyen céltáblává is válhatnak. Tudatos szülőként úgy tudjuk a legjobban megóvni gyermekeinket ezektől a veszélyektől, ha amellett, hogy korszerű vírusvédelmi programot használunk azt is megértetjük velük, hogyan lehetnek biztonságtudatosak?
Mi az a folt a nagyi könyökén?
Hogyan reagál egy kiskamasz, ha egy családtagjáról kiderül, hogy egy súlyos betegségben érintett? Balázsy Panna Szandra-sorozatának új mesekönyvéből ez is kiderül: egy felsőtagozatos lány legégetőbb problémáit és titkos gondolatait ismerhetjük meg. A főhős nagymamája a pikkelysömör tüneteivel küzd nap mint nap, és ezzel nincs egyedül; Magyarországon nagyjából 150-200 ezer embert érint ez a betegség.
Amitől Wolf Kati is megrettent
A sztárvilágot sem kímélik a hackertámadások. Angelina Jolie-tól, Emma Watson-on át Jude Law-ig számos közismert személyiség adataival éltek már vissza az interneten, vagy lett áldozata a médiában csak „The Fappening” néven emlegetett bűncselekménynek. De nem kell túl messzire mennünk egy újabb hack-botrányért. Nemrégiben épp az aranytorkú édesanya, Wolf Kati családját figyelték a neten.
Srácok, ez nem mese!
A gyerekeknél érvényesül a legerősebben a reklámok manipulatív hatása. Csak 9-10 éves korukban válnak elég éretté ahhoz, hogy megkülönböztessék a fikciót a valóságtól, valamint, hogy meglássák az ok-okozati összefüggéseket. A Brand Tester élménypark a megelőzésre és a reklámtudatosságra bíztatja a szülőket.
Még nincs hároméves, de máris a kifutó sztárja
Dubajban annyira megszerették Borsos Zorkát, hogy többször visszatapsolták a színpadra. A tavaszi International Kids Fashion Week legfiatalabb résztvevője májusban lesz három éves, mégis többször profi modellként vonult végig a színpadon, angol nyelvű bemutatkozása pedig felért egy kis showműsorral.
Nem érted, hogy beteg?
Nagy kihívást jelenthet az idős szüleinkről való gondoskodás a házasságunknak, különösen akkor, amikor az egyik fél igen szoros kapcsolatban áll a beteggel. Ha valaki már túlzottan is kötődik a szüleihez, akkor felnőtt létére is nehezen látja át a demencia nyomán létrejött helyzet orvosi, pénzügyi, érzelmi és családi vonatkozásait. Ugyanígy rendkívüli próbatételt jelenthet az a szituáció is, amikor konfliktusos a kapcsolat vagy szinte semmilyen kapocs nincs az idős beteg szülő és felnőtt gyermeke között, és a házastársra hárul a "villámhárító" szerepe.
Segítség, lázas a gyerek!
Rengeteg tévhit forog közszájon a lázzal kapcsolatban, például, hogy kicsapja a magas láz a fehérjéket, vagy begörcsöl a gyerek. Az igazság, és az elfogadott szakmai irányvonal ezzel szemben az, hogy a láz egy hasznos segítő, nem mindig, vagy mindenáron kell csillapítani. Egyszerű a képlet – a láz elpusztítja a kórokozókat, a legegyszerűbb módon, hővel. A lázgörcsöt sem a magas láz okozza, hanem genetikai hajlam és a fertőzés, előfordulhat hőemelkedésnél, magas láznál egyaránt. Az elfogadott orvosi protokoll szerint, ha egy beteg jól van 39 fokos láz esetén is, akkor nem kell a lázat csillapítani. Pl. a gyerek játszik, vidám, vagy alszik nyugodtan. Egy alvó gyereket ne ébresszünk fel lázat mérni, mert éppen gyógyul!
5 tipp, hogy a gyerek tutira megszeresse az olvasást
A folyamatosan online lévő fiatalok több mint fele egyetlen könyvet sem olvas el egy év alatt – derült ki egy 2017-es kutatásból. Az olvasás megszerettetése már a legkisebb korban elkezdődhet, de sosincs késő. A könyv világnapján például számos program nyújt lehetőséget arra, hogy újra felfedezzük a könyvek varázslatos világát. A történetek a K&H gyógyvarázs mesedoktoroknak köszönhetően több ezer beteg gyermek lelki gyógyulásához is hozzájárultak már. Így a tapasztalatok alapján a szervezők összegyűjtöttek 5 tippet arra, hogy hogyan szerettethetjük meg gyermekeinkkel is az olvasást.
Fogamzásgátlás interneten?
Minden gyerek akkor születhessen meg, amikor arra apa és anya készen áll. Ezzel a céllal jött létre a World Contraception Day, azaz a Fogamzásgátlás Világnapja. A mozgalom tíz évvel ezelőtt született. Azóta segíti a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozódást, és a nem kívánt terhességek elkerülését. Az évfordulóra közzé tették legújabb kutatásuk eredményeit.
Anya, apa, mondj egy meséééét!
1967 óta Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján, április 2-án tartják a Gyermekkönyvek nemzetközi napját. Az ünnep célja, hogy a gyermekek megszeressék a könyveket és az olvasást. Erre pedig most nagyobb szükség van, mint korábban, hiszen a mesekönyvek helyét sok esetben átveszik a mobiltelefonok, számítógépek és a televíziók. Miért fontos megtartani az egyensúlyt és milyen szerepe van a meséknek a kicsik fejlődésében? Több, mint gondolnánk.
Ne engedj a fognyűvőnek!
Sokan gyermekkori rossz élményeik miatt félnek, és kerülik a fogorvost. Dr. Cakó Annamária fogorvos, szájsebész szerint Magyarországon az emberek nagy százaléka csak akkor megy fogorvoshoz, ha már baj van. A szakorvos most azt is elárulta, mit tegyünk, hogy a következő generációnak már ne mumus, hanem barát legyen a fogorvos.
Ízületi gyulladása a gyereknek is lehet: videóval mutatjuk
Bár az elmúlt években bővültek ismereteink, még ma sem pontosan tisztázott, hogy mi vezet a sokízületi gyulladás, vagyis a rheumatoid arthritis kialakulásához. A közvélekedés szerint reumatológiai problémája csak az idősebb korosztálynak lehet, valójában egyes ízületi gyulladások már gyermekkorban is megjelenhetnek. Fontos a betegség korai felismerése, ugyanis a tünetek tartós fennállása az ízületek súlyos károsodásához vezethet.