A meningococcus baktérium különböző típusai által okozott fertőző betegség leginkább a csecsemőkre és az 5 év alatti gyermekekre veszélyes. Magyarországon az elmúlt években 41-48 járványos agyhártyagyulladás esetet regisztráltak évente, többségük hátterében a baktérium B és C típusa állt.
Gyermekgyógyász szakemberek hangsúlyozzák: a meningococcus különböző típusai ellen különböző védőoltásokkal kell védekezni – ezek nem váltják ki, és nem helyettesítik egymást. A megelőzés azért is fontos, mert – különösen az influenzaszezonban – az általános vírusfertőzésre emlékeztető tünetekkel jelentkező, de azokkal szemben 24 óra alatt akár válságos állapotot előidéző betegség felismerése még a tapasztalt gyermekorvosok számára is nehéz feladat lehet.
A baktérium cseppfertőzéssel terjed. A betegek már a tünetek megjelenése előtt egy héttel fertőznek. Dr. Póta György a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, egyben praktizáló házi gyermekorvos kiemelten fontosnak tartja a szülők tájékoztatását a betegséggel kapcsolatban, mert a szakember szerint továbbra is sok a tévhit a kizárólag védőoltással megelőzhető betegséggel kapcsolatban. Ezek közül kiemelte például, hogy még most is sokan azt gondolják, hogy általános védettséget nyújtanak a baktérium minden típusával szemben!
Hazai járványügyi adatok szerint ebbe a betegségbe hatból egy beteg belehal, a nemzetközi statisztikák szerint pedig a túlélők akár ötöde testi vagy idegrendszeri károsodást szenved. Ilyen lehet az ujjak, vagy teljes végtagok elvesztése, agykárosodás, intelligenciaszint jelentős csökkenése, halláskárosodás.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) adatai szerint a meningococcus baktériumok évente mintegy 500.000 megbetegedést okoznak, halálozási mutatójuk pedig rendkívül magas: évente 50.000 ember veszíti életét e fertőzés következtében.
-
- Kép: wikimedia
2019-nCoV – ez a hivatalos neve annak a koronavírusnak, ami hetek óta riadalmat okoz az egész világon. Sokan pániktól tartanak, és azt sem értik, hogy miközben Magyarországon már dúl a hagyományosnak mondható influenzajárvány, miért kell félni valami egészen mástól? Az mta.hu arra kérte a pécsi Szentágothai János Kutatóközpont munkatársait, hogy mondják el, mit lehet, illetve kell tudni az új vírusról – ahogy mondani szokták – a tudomány mai állása szerint. Íme a tudósok véleménye napra pontosan 2020. január 31-én.