Életforma.hu


10 millió afgán gyermek azonnali segítségre szorul

10 millió afgán gyermek azonnali segítségre szorul 

Afganisztánt évek óta a legveszélyesebb országok között tartják számon. Csak ebben az évben több mint 500 gyermekáldozatot követeltek a fegyveres összecsapások. A lakosság fele kiskorú, a 21 millió gyermek közül minden második azonnali humanitárius segítségre szorul. Az UNICEF 11 irodát tart fent a krízisövezetben, több mint 300 munkatársával  életmentő szolgáltatásokat nyújt a válság által sújtott gyermekeknek és családjaiknak.
Nyaralás négylábú kedvenceinkkel

Nyaralás négylábú kedvenceinkkel 

Felmérések szerint átlagosan minden negyedik család tart háziállatot, így a gazdik ma már egyre gyakrabban kedvencükkel indulnak nyaralni. Ugyanakkor fontos az elővigyázatosság, hiszen a kutyákkal, macskákkal való utazáshoz elengedhetetlen a tökéletes tervezés és háziállataink kiváló egészségi állapota.
Így működnek a védőoltások

Így működnek a védőoltások 

A védőoltásokkal az a cél, hogy a betegség ne alakuljon ki, illetve sokkal enyhébb lefolyása legyen, mint lenne oltások nélkül. Az influenza esetében ez azt jelenti, hogy például sokkal kisebb százalékban alakul ki komoly tüdőgyulladás, ami esetleg már kórházi ápolást tehet szükségessé, akár halált is okozhat.
Védd magad betegségek ellen utazás közben is!

Védd magad betegségek ellen utazás közben is! 

Felébresztette az emberek tudatosságát, és mindenki jobban figyel egy kicsit a higiéniára az új koronavírus felbukkanása óta. A kórokozó Európában is megjelent, így a Légi Segéd összegyűjtött néhány tippet. Ezek megfogadásával biztonságosabb lesz repülőutunk.
Támad a járványos agyhártyagyulladás

Támad a járványos agyhártyagyulladás 

A hazai esetek több mint felében csecsemők és 5 év alatti kisgyermekek érintettek. A betegség felismerése még a tapasztalt gyermekorvosoknak is kihívás lehet. A betegség akár 24 órán belül halált vagy visszafordíthatatlan károsodást okozhat.
Akkor most mi is van ezzel a koronával?

Akkor most mi is van ezzel a koronával? 

2019-nCoV – ez a hivatalos neve annak a koronavírusnak, ami hetek óta riadalmat okoz az egész világon. Sokan pániktól tartanak, és azt sem értik, hogy miközben Magyarországon már dúl a hagyományosnak mondható influenzajárvány, miért kell félni valami egészen mástól? Az mta.hu arra kérte a pécsi Szentágothai János Kutatóközpont munkatársait, hogy mondják el, mit lehet, illetve kell tudni az új vírusról – ahogy mondani szokták - a tudomány mai állása szerint. Íme a tudósok véleménye napra pontosan 2020. január 31-én.
3 tipp, hogy demensen is felkészülhess a télre

3 tipp, hogy demensen is felkészülhess a télre 

Az öregedés velejárója, hogy a test nehezebben alkalmazkodik a hideghez, és a téli betegségeket is könnyebben elkapjuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tehetetlenek lennénk a hűvös időszak kihívásaival szemben. A következő tippek segítenek felkészülni a téli hónapokra.
Mentsd meg a lányodat a méhnyakráktól!

Mentsd meg a lányodat a méhnyakráktól! 

Szeptember 12-éig dönthetnek a magyar szülők arról, hogy kérik-e hetedik osztályos lányuknak az ingyenes Humán papilloma virus elleni oltást. A vakcinát a 12. életévüket betöltött hetedik osztályos lányok szülei igényelhetik térítésmentesen az iskolákban. A HPV nemcsak méhnyakrákot okozhat, hanem egyéb súlyos daganatos megbetegedések kialakulásában is szerepet játszhat. A magyar szülők többsége azért oltatna, hogy megelőzzék gyermeküknél a vírus okozta daganatos betegségeket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a HPV elleni vakcinák biztonságosságát kiemelkedőnek minősítette!
Előzd meg! Védd meg! Oltass!

Előzd meg! Védd meg! Oltass! 

Egy olyan befektetés a gyermekek egészségébe és jóllétébe a védőoltás, mely egy egész életére kihat. Ennek köszönhetően az Európai Régióban élő legtöbb gyermek és felnőtt kanyaró, rubeola, mumpsz, diftéria, szamárköhögés, tetanusz és járványos gyermekbénulás ellen védett. Most kezdődik az Európai Immunizációs Hét.
Amit a kullancs elleni védőoltásról tudnod kell

Amit a kullancs elleni védőoltásról tudnod kell 

Közeleg az idő, amikor a parkban sütkérezünk vagy nagyokat sétálunk a természetben, ezért nem árt időben felkészülni a piknikezésre, és a nagy játszóterezésekre kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltással. A fertőzés ellen ugyanis csak a több lépésből álló védőoltás nyújt védelmet. Mit kell tudnunk az oltásról, és mi a teendő kullancscsípés esetén?

Több ezer szívbeteg élete megmenthető 

A tünetek időbeni felismerése, megfelelő kezelése, a megelőző betegségek gondozása, illetve az influenza elleni védőoltás időbeni beadása. Ezek azok a fontos lépések, amelyekkel mi magunk is sokat tehetünk a szívelégtelenség okozta halálozások elkerüléséért. A betegség egyre többeket érint, ma majdnem kétszer annyi a beteg, mint 15 évvel ezelőtt. A Magyar Kardiológusok Társasága az idei Szívelégtelenség Napok alkalmából hívja fel a figyelmet a tudatosságra, ami a legfontosabb mind a betegek, mind az orvosok számára.

Influenza gyorstalpaló 

Betegek leszünk az oltástól, de élethosszig tartó védettséget ad, és egy szezonban csak egyszer lehet elkapni a betegséget – ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban. Dr. Schandl László, a Duna Medical Center belgyógyász főorvosa elmondja, miért kell komolyan venni minden évben az influenzaszezont. 

Útlevél, napszemüveg, védőoltás: a gondtalan téli nyaralás kellékei 

Nincs is annál jobb, mint amikor a téli mínuszokat hátrahagyva a forró nyárba utazunk. Választhatunk fehér homokos tengerpartot, de akár egzotikus utazást is az év bármely napján, fő, hogy kellemes élményekkel gazdagodjunk, és felhőtlenül pihenjünk. Ehhez azonban nemcsak a megfelelő túra- vagy strandfelszerelésre van szükségünk, de tájékozódnunk kell a helyi szokásokról és az országban kötelező védőoltásokról is.

Van egy négymancsú szőrös kis családtagod? 

Még mindig hatalmas veszélyt jelent saját és kisállataink egészségére számos oltással megelőzhető betegség: a halálos kimenetelű veszettség például a világ népességének felét fenyegeti. Mivel a kisállattartók többsége családtagként kezeli a kedvencét, és megosztja vele az otthonát is, az oltások ma fontosabbak, mint ezelőtt bármikor. Az oltási programoknak köszönhetően 2030-ra megszűnhet a veszettség!

Agyadra mehetnek! 

Jön a tavasz, és vele együtt jönnek a kullancsok is! Ideje beadatni a védőoltást, hogy a szezonra kialakulhasson a kullancsencephalitis elleni védelem. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás első fázisának tünetei - fejfájás, fáradtság, rossz közérzet - általában a kullancscsípést követő 5-14. napon jelentkeznek. Nem lehet előre tudni, hogy kinél okoz súlyos betegséget.

Ezek tuti, vérre mennek! 

Itt az ideje a kullancs elleni védekezésnek, hívják fel a figyelmet a szakemberek. Az enyhe teleket követően általában nagyon elszaporodnak a kullancsok, ami azért veszélyes, mert az általuk terjesztett fertőzések eredménye súlyos, életre szóló fizikai és szellemi  károsodás is lehet. A védekezést minél korábban kell megkezdeni, így tavaszra, amikor sokan indulnak kirándulni az itthoni és a szomszédos országok fertőzött területeire is, már a kullancsszezon kezdete előtt kialakítható a magas fokú védettség. A világ legmagasabb, 80% feletti átoltottságát elérő Ausztriában töredékére zuhant a múltban súlyos problémát jelentő kullancsencephalitis megbetegedések száma. Az esetek egy részében komoly maradványtünetekkel gyógyuló betegségre nincs célzott terápia, az egyetlen hatékony védekezési mód ellene a védőoltás.

Már gyerekkortól kell küzdeni a rák ellen! 

Számos módon küzdhetünk a daganatos megbetegedések ellen - életkortól függően. A Magyar Rákellenes Liga 2018-ra meghirdette a Mozgás Évét annak érdekében, hogy minél több ember küzdjön önmagáért. Ezen túl a szervezet összegyűjtötte, hogy mire kell odafigyelnünk saját érdekünkben. Mint kiderült, nem lehet elég korán kezdeni!  

Miről beszél a bugyid? 

A méhnyakrák a nőket érintő egyik leggyakoribb daganattípus, és még mindig rengeteg nő életét követeli annak ellenére, hogy ma már szinte teljesen megelőzhető lenne. 2018. február 3-áig ez a betegség kerül reflektorfénybe a XII. Európai Méhnyakrák Megelőzés hetén. A kezdeményezés hazai rendezvénysorozatának főszervezője a Mályvavirág Alapítvány, “GyöngyöM” kampányának üzenete: legnagyobb részt rajtunk múlik, hogy a betegséget elkerüljük!

Hívd a dokidat! Most! 

Megérkezett az influenza elleni ingyenes védőoltás a háziorvosokhoz, összesen 1,3 millió adag érhető el térítésmentesen - mondta az egészségügyért felelős államtitkár. Az MTI beszámolója szerint Ónodi-Szűcs Zoltán arra figyelémeztetett, hogy minden év januárja körül éri el Magyarországot az influenza. A védettség kialakulásához körülbelül két hétre van szükség, ezért október végén kezdődik a kampányszerű oltás. 

Hetedikes a lányod? Akkor ezt tudnod kell! 

Idén október 25-éig igényelhetik az ingyenes oltást a hetedikes lányok szülei. Négy éve sikeres a hazai méhnyakrák-megelőző program. 2014 óta több mint 100 ezer 12 éves lány kapta meg a méhnyakrák elleni védőoltást a Nemzeti Védőoltási Programban; idén újabb 40 ezer lány szerezhet védettséget a súlyos betegség ellen.

Ideje beadatni a másodikat! 

A bárányhimlő elleni hatékony védelemhez két oltásra van szükség, ezért a szeptemberben közösségbe kerülő gyerekeknek legkésőbb augusztus második felében célszerű beadatni az ismétlőoltást is – hívja fel a szülők figyelmét a GSK infektológus szakértője. A legfrissebb statisztikák szerint a betegség tényleges hazai előfordulása több mint duplája a jelentett évi 35-40 ezer esetnek. A szakértő hozzátette: veszélyes tévhit, hogy a bárányhimlőn át kell esni, hiszen a betegség akár súlyos szövődményekkel és kórházi kezeléssel is járhat. Hét uniós országban már az oltási rendben szerepel a kétadagos védőoltás. A fertőzés elleni magas fokú védettség a második adag beadása utáni hetekben alakul ki.

Ió, ció, áció, vakcináció! 

Július második hetéig be kell adatni az első bárányhimlő elleni védőoltást, hogy a tanévkezdésre kialakulhasson a védettség. A kötelező vakcina bevezetésével akár 90%-kal is csökkenhet a fertőzöttek száma, és a kapcsolódó egészségügyi kiadások is. Évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő világszerte.  

Hasznos tippek, ha gyerekkel mész nyaralni! 

Igazi katasztrófa, amikor egy váratlan betegség beárnyékolja az oly rég várt családi nyaralást vagy kirándulást. De nagy eséllyel megelőzhetjük, hogy a kikapcsolódásra szánt idő a négy fal között teljen. Soroljuk a legfontosabb teendőket!

Kezdődik a vámpírok bálja 

A népszerű kirándulóhelyeken hétvégente rengetegen túráznak, a tavasz mindenkit a természetbe csábít. Egyre több időt töltünk a szabadban sportolással vagy épp kerti munkával, van azonban egy apró potyautas, akit egyikünk sem szívesen visz haza a barangolásból vagy akár a kertből, az udvarról.

Neked ezt is be lehet adni! 

Magyarországon a gyerekek védőoltása rendkívül jól szervezett és hatásos. A háború utáni évtizedekben kialakított oltási rendnek köszönhetően nemzetközi összehasonlításban is igen eredményes. Számos fertőzésre azonban felnőttkorban is figyelni kell, különösen a kockázati csoportokba tartozóknak.

Felnőtt korban is életet menthet 

Évente 2-3 millió életet mentenek meg világszerte a védőoltások, mivel 26 különféle betegség ellen nyújtanak védelmet – hívja fel a figyelmet a WHO. Az április 24-én kezdődő Védőoltási Hét kapcsán szakorvosok arra figyelmeztetnek, hogy felnőttkorban is gondolni kell az immunizálásra, többek között a rizikócsoportokba tartozók (HIV-fertőzöttek, krónikus betegek, koraszülöttek, idősek) esetében. A vakcinációval nemcsak magunkat védhetjük, de a családunkat, a környezetünket és a társadalom egészét is.

Szelídül a bárány 

Magyarországon már több város indított bárányhimlő-megelőzési programot, például Hódmezővásárhely, Kaposvár, Eger, Miskolc és Salgótarján. A betegséget nem lehet felszámolni, ha csak a serdülők és a rizikócsoportok kapják meg a védőoltást, ehhez általános oltási programra van szükség. Ennek eredményeképpen akár 90%-kal is csökkenhet a fertőzöttek száma, így a kapcsolódó egészségügyi kiadások is a töredékükre esnek vissza.

Agyadra mehet! 

Nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, a játszótereken is támad az élősködő. Az önvizsgálat elmulasztása miatt fokozottan veszélyeztetettek vagyunk. Nem lehet előre tudni, hogy kinél okoz súlyos szövődményeket a kullancsencephalitis vírusfertőzés. Gyógyszer nincs rá. Vannak olyan uniós országok, ahol az ezredfordulót követő évtizedben többszörösére emelkedett a kullancs-encephalitis előfordulása. A betegség súlyosabb esetekben komoly maradványtünetekkel gyógyul, a kórházi kezelésre szoruló betegek harmada-fele kénytelen elhagyni korábbi munkahelyét!

Kinn a bárány! 

Egyre több uniós ország vezeti be a bárányhimlő elleni védőoltást. Tavasztól Olaszországban is kötelező a varicella, a svéd és a magyar kormány jelenleg csak mérlegeli a döntést. Évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő világszerte. 100-ból legalább egy négy év alatti kisgyermek kórházi kezelésre szorul a betegség miatt. A varicella elleni védekezés kiemelkedően sikeres azokban az országokban, ahol a védőoltás bekerült a nemzeti immunizációs programba.

1 csomag = 1 védőoltás 

Tizenegyedik alkalommal indította útjára 1 csomag = 1 védőoltás közös kampányát a UNICEF és a Pampers. Összesen 404.000 tetanusz elleni védőoltás gyűlt össze a magyar családok segítségével. Ez a mennyiség több mint 130.000 anya és újszülött életét mentheti meg a harmadik világ országaiban. A mostani kampánynak itthoni vonatkozása is volt: a Pampers az újságírók segítségével egy hazai gyermekotthonnak, a Fővárosi Sztehlo Gábor Gyermekotthon és Fogyatékosokat Befogadó Otthonok részére adományozott pelenkákat.

Már nem egzotikus betegség, mégis kevesen védekeznek 

Az elmúlt hetekben Közép-Európa számos országából, így Csehországból, Szlovákiából és Magyarországról is jelentettek tömeges Hepatitis A-megbetegedéseket. Az összességében több száz embert érintő járványok rámutatnak: a fertőzött étellel és vízzel gyorsan terjedő Hepatitis A nem egzotikus betegség, ám van megoldás!

Mindent tudsz a méhnyakrákról? 

A méhnyakrák a méhnyak nyálkahártyáján – általában hosszú évek alatt – lényegében panasz- és tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos elváltozás, melyet az esetek elsöprő többségében a HPV rákkeltő típusai okoznak. A HPV szexuális úton, a bőrfelületek érintkezésével terjed, tehát minden szexuálisan aktív embert érinthet, kortól függetlenül. A hetedikes lányok szüleinek szeptember 13-áig kell kérniük az ingyenes védőoltást!

Még kérheted a méhnyakrák elleni oltást! 

Újra több, mint 40 ezer hetedikes lány szerezhet védettséget egy súlyos, akár halált okozó betegség ellen. Az igénylőlapokat ez első szülői értekezleten osztják ki, leadási határidő: szeptember 13. A világon minden 2. percben, Európában minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban. Magyarországon évente közel 400 nő veszti életét a betegségben. 

Hasznos tippek utazóknak 

Elfogadta a Világ Egészségügyi Tanács A Vírusos Hepatitis Elleni Globális Egészségügyi Iparági Stratégiát a 2016–21 közötti időszakra. Célja a krónikus hepatitis fertőzés csökkentése a jelenlegi 6-10 millióról 0,9 millióra, és az ebből adódó haláleseteknek pedig 65%-os csökkentése 2030-ra, illetve ezáltal a vírusos Hepatitis-fertőzések globális egészségügyi kockázatának radikális csökkentése.

Aki "A"-t mond, mondjon "B"-t is! 

Mintegy 1000 regisztrált beteg, 2 éttermi eredetű járvány, 1 haláleset: ez a Hepatitis A-fertőzések 2015-ös hazai mérlege. A WHO szerint a Hepatitis A vírus szempontjából Magyarország a közepesen fertőzött országok közé tartozik; Borsodban és Zalában fokozott a fertőzésveszély.  

Nem csak gyerekbetegség! 

Továbbra is rendkívül erőteljesen emelkedik a bárányhimlősök száma Magyarországon. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint tavaly rekordszámú, 40 853 megbetegedést észleltek. Idén, április 12-éig 16 999 esetet regisztráltak, ami 40 %-kal több, mint a tavalyi, hasonló időszakban. Ez azt vetíti előre, hogy idén is – kicsik és nagyok – több tízezren esnek majd ágynak bárányhimlővel.

Vigyázat! A Lyme-kór a magzatot is megfertőzheti! 

 A Lyme-kór szövődményei ellen  csak a mielőbbi felismerés, és az idejében megkezdett antibiotikum-kezelés nyújt védelmet. Ez  fontos kismamák esetében, a kórokozó ugyanis a magzatot is megfertőzheti, és a fertőzés koraszülést is okozhat.

7+1 tudnivaló a tojásallergiáról 

Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról, a sonka és a kalács mellett az ünnepi menü elmaradhatatlan része a tojás, mely egyben a leggyakoribb allergének egyike is. A tojásallergiával kapcsolatos érdekességek összeállításában dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa volt segítségünkre.

Támad az influenzajárvány! Jön a D-vitamin! 

A tíz európai országban, köztük a szomszédos Szlovéniában és Ukrajnában tomboló influenzajárvány Magyarországra is megérkezett. Összegyűjtöttük, mit tehetünk, hogy elejét vegyük a megfertőződésnek, az influenza kellemetlen tüneteinek, és esetlegesen veszélyes szövődményeinek.

A tüdőgyulladás tünetei 

A tíz vezető halálok között van a tüdőgyulladás világszerte, pedig azt gondolhatnánk, hogy manapság egy ilyen betegség könnyen gyógyítható. A gyógyuláshoz az idejében megkezdett kezelés fontos lenne, a betegek többsége azonban nem fordul orvoshoz, amíg nem tapasztal súlyosabb tüneteket. Pedig a betegség nem minden esetben okoz erős köhögést, vagy magas lázat, sokszor csak enyhe, meghűléses panaszok jelentkeznek.

Életveszélyes bárányhimlő! Kezdődik a szezon! 

Nemcsak néhány piros, majd viszkető pöttyöt és 3-4 hetet jelent a bárányhimlő! Az esetek 2-6 %-ában nagyon súlyos szövődményei lehetnek a fertőzésnek. A betegek közül évente 300-400 beteg kerül kórházba - rendszerint a tüdőt, az agyvelőt, a lágy szerveket, a szívizmot, a csontozatot támadja meg a kór. Magyarországon 2015. októberéig 35 %-kal nőtt a bárányhimlős megbetegedések száma az előző év azonos szakához képest. Ez majd 10 ezerrel több kisdedet, gyereket, felnőttet jelent. Védőoltással mindez megelőzhető volna!     

10 dolog, amit tudnod kell a méhnyakrákról 

Magyarországon közel félezer, Európában pedig több mint 30 ezer nő hal meg évente méhnyakrákban, amely a 45 év alatti nők körében még mindig a második leggyakoribb ráktípus.Pedig védőoltással már a betegség kialakulása is megelőzhető. Hazánk tavaly vette fel a Nemzeti Védőoltási Rendbe a méhnyakrákelleni vakcinát, 2015-ben 43 ezer hetedikes lány szerezhet akár életre szóló védettséget a betegség ellen

Oltással elkerülhetők a bárányhimlő szövődményei 

Magyarországon a bárányhimlő a leggyakoribb bejelentett fertőző betegség. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatai alapján a 3-5 évesek között a leggyakoribb a megjelenése, de az óvodáskor végére a gyermekek közel 90%-a átesik rajta. Nem csak a betegség, a szövődmények lehetnek veszélyesek. 

3 gyakori tévhit az allergiáról 

Kaphat-e védőoltást, akinek tojásallergiája van? Tényleg veszélyes-e az eper a gyerekekre? Számos allergiával kapcsolatos tévhit él még a köztudatban, amelyeket most helyre teszünk.

8 életbevágó tény és tévhit a HPV elleni védőoltásról 

A jellemzően szexuális úton terjedő HPV-t a legtöbben a méhnyakrákhoz kötik, pedig a vírus összességében a rákos megbetegedések 5 százalékáért felelős. Magyarországon kétféle védőoltás is elérhető, de a nagyfokú tájékozatlanság és az interneten terjedő tévhitek miatt még mindig nagyon kevesen élnek a megelőzés lehetőségével. Az alábbiakban összeszedtük a legjellemzőbb tévhiteket és azok cáfolatát.

Miért fontos a hepatitis elleni védőoltás, ha külföldre utazunk? 

A hepatitis A az egyik legelterjedtebb vírusfertőzés a világon, évente 1,4 millió új fertőzés fordul elő, a hepatitis B pedig globálisan a tizedik vezető haláloknak számít. Mindkettő fokozott veszélyt jelenthet számunkra, ha külföldre utazunk. A megfelelő időben kapott védőoltás biztonságot adhat.    

Sárgaság, láz, hasmenés – ez a hepatitis A. Előzd meg! 

A sárgasággal, lázzal, hasmenéssel, levertséggel járó és kórházi kezelést igénylő hepatitis A jelen van Magyarországon is, így bárki megfertőződhet vele. Mit tehetünk a megelőzés érdekében? A májusban „Ne sárgulj be!” címmel induló nagyszabású védőoltási program célja az, hogy felhívja a figyelmet a hepatitis A-fertőzés veszélyeire.

A pneumococcus és a HPV ellen 

A kötelező oltási rend része lett a súlyos gyulladásokat okozó pneumococcus baktérium elleni oltás a június 30-a után született babák számára. A HPV elleni védőoltás pedig szeptember 1-jétől 12 éves kortól kötelezően felajánlható lesz. Mindkét oltás térítésmentes.