Tisztelt Pszichológusnő!
A múlt héten a 10 éves fiam telefonján megláttam, hogy pornófilmrészleteket nézett, az egyik osztálytársa küldte át neki. Teljesen lesokkolt, elég durva jelenetek voltak. Kétségbeestem, és nem tudom, hogy mit tegyek. Azt hittem, hogy ez őt még egyáltalán nem érdekli, soha nem szokott erről beszélni vagy kérdezni. Azt gondoltam, hogy ez az időszak majd később jön, valójában eddig soha nem beszélgettünk vele a szexről. Első dühömben leszidtam és büntetésből elvettem a telefonját. De, gondolom, ha már így alakult, csak kéne valamit mondani ezekről ... De hogyan? Én beszéljek vele, vagy az apja? És mit mondjak? Fogalmam sincs, mit tegyek. Kérem, segítsen!!!
Egy kétségbeesett anyuka
Kedves kétségbeesett Anyuka!
Teljesen igaza van, amikor azt mondja: "csak kéne valamit mondani ezekről ...!" Valójában az a legszerencsésebb, ha a szexuális felvilágosítást már egészen kis korban elkezdjük: például azzal, hogy megtanítjuk a gyereket a saját testrészei megnevezésére - köztük az intim területekének is. Később, amikor óvodás lesz, elkezdi érdekelni az, hogy ő hogyan keletkezett, hogy jött a világra, hogyan születnek a kisbabák. Ha kérdez, az jó, mert akkor kialakulhat egy fesztelen kommunikáció a szülő-gyerek között, és azt érezhetik, hogy nincsenek tabuk, fordulhatnak a felnőttekhez ebben a kérdésben is. Mindezeket azért írom le most Önnek, mert azt gondolom, hogy a szexuális nevelés egy folyamat része, és nem pedig egy egyszeri „nagy beszélgetés” eredménye. (Ami rendszerint úgyis azután szokott megtörténni, hogy a gyerek már mindent megtudott az iskolatársaitól.
Persze ez most egy másik eset. A gyerek először (?) találkozott a nyers szexualitás látványával, ráadásul az érzelmektől elidegenített valójában, egy hamis látszatvilág szemüvegén keresztül. Egyszerre lehetett a számára izgalmas és taszító is. Nem hiszem, hogy megnyugtatja Önt, ha azt mondom, hogy manapság átlagosan hozzávetőleg ennyi idősen látnak a gyerekek először pornót. Kutatásokból kiderül az is, hogy a gyerekek innen igyekeznek elsajátítani a tudásukat a szexről, amely sajnos műfaj a jellegéből adódóan a legkevésbé alkalmas rá. Éppen ezért mindennél fontosabb, hogy a gyerekeknek lehetőleg már az előtt legyenek információjuk a jelenségről, még mielőtt találkoznának vele. És mit érdemes elmondani nekik a pornóról a koruknak megfelelő nyelvezettel?
- Az első, hogy ezek a filmek félrevezetőek. A pornóban ábrázolt testek, méretek, az aktus hossza és egyebek köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Elmondhatja a kisfiának például, hogy az átlagos férfi nemi szerv nem akkora és nem olyan hosszú ideig képes a merevedésre, mint amit a filmben látunk.
- A női szexualitás teljesen más: a pornófilmekben látszólag minden nő azonnal tettre kész és hatalmas orgazmust okoz számára bármi, amit a férfi a filmekben vele tesz.
- Sok olyan dolog látható ugyanakkor, ami a valóságban egyáltalán nem okoz élvezetet a nők többsége számára, inkább kellemetlen.
- A pornófilmekben nincs gyengédség, nincs szó szerelemről, az érzelmek teljesen hiányoznak belőle.
- Végül, de nem utolsó sorban: a pornó függővé tehet. Hasonlóan működik, mint a drogok: mindig egy kicsit több kell, mindig egy kicsit feljebb kell tolni az ingerküszöböt, ahhoz, hogy ugyanazt az izgalmi szintet elérjük általa. És ezért olyan igényeket is előhívhat, amire alapvetően nem is vágyna az ember. Sajnos ez azzal is járhat, hogy idővel nem lesz képes hétköznapi, valóságos kapcsolatot kialakítani partnerével.
- A pornó üzlet.
Ha Ön (vagy férje) leül beszélni kisfiával, őszintén mondja el, hogy nem haragszik igazán, csak Ön nem volt felkészülve arra, hogy már ebben a korban találkozni fog ilyen tartalmakkal. Kérdezze meg, hogy milyen érzés volt neki ezeket látnia, és mit gondolt róla. Természetes, hogy kíváncsi, és nincs ezzel semmi baj, de szerencsésebb lenne inkább olyan helyekről tájékozódnia, ami hiteles és a korának megfelelő információkat tartalmaz.
Az alábbi könyveket lehetne forgatnia például:
James Dawson: Fiú vagyok, vagy Mező Adrienn: Segítsééég! Mi történik velem? Felvilágosító könyv kamaszoknak. De ajánlható Dr Sharie Coombes: Anya, hagyjál már! Az élet legfontosabb kérdései kamasz fiúknak című könyve is.
Kérem, ne essen kétségbe, gondoljon arra, hogy ez az eset lehetőséget teremt az elmaradt beszélgetések bepótlására, és őszinte, nyílt, bizalmas kapcsolatot kialakítva közelebb kerülni egymáshoz. Bátorságot kívánok Önnek! És mielőtt visszaadja a fiának a telefont, javaslom, telepítsenek rá egy szűrőprogramot, hogy a továbbiakban ne tudjon bármilyen, korának nem megfelelő tartalomhoz hozzáférni gyermeke!
Üdvözlettel:
Szendrei Judit, pszichológus, családterapeuta-jelölt
AZ ELŐZŐ OLVASÓI LEVELEK ÉS VÁLASZOK ITT OLVASHATÓK: