Szülő cikkek

Ez a kulcs a kisgyermekes szülők életében a mindennapi akadályok megugrásához
Ezek a tippek segítenek a szülőknek, hogy könnyebb legyen ez a mostani őszi időszak.

Iskolai bántalmazás - Mit tehet a szülő?
Sajnos évről évre egy több iskolai bántalmazásról hallani. Szülőként nem szabad félvállalról venni ezeket a szituációkat. Mit tehetünk? Íme néhány jó tanács a szakértőktől.

Így tanítsd meg gyermekednek énhatáraink védelmét!
A konfliktuskezelés és az énhatárok felállításának folyamata a szülő számára is egy önismereti utazás lesz, hiszen csak akkor tudja megtanítani a gyermeket minderre, ha ő maga is képes rá – mondják a szakértők.

Svédországban, Chilében és Németországban a legkönnyebb ma szülőnek lenni
A kisgyermekes szülők világszerte nagy tehernek érzik, hogy megfeleljenek az elvárásoknak, és bizonytalanok abban, hogy elég felkészültek-e az anyaságra, illetve az apaságra – világított rá a Nestlé megbízásából készített globális, reprezentatív Parenting Index kutatás, amely a modern gyereknevelés kihívásait vizsgálta. A friss szülők harmada egyedül érzi magát a szülés utáni hónapokban, és arra vágyik, hogy nyíltan és őszintén beszélhessen a problémáiról.

A járvány véget vet a túlóvó szülői attitűdnek?
A koronavírus járvány egyik pozitív hatása lehet, hogy a szülők kevésbé kívánják, mert kevésbé is tudják ellenőrizni gyermekeiket, akik így jóval nagyobb szabadsággal és felelősséggel intézhetik saját kis ügyeiket.

"A 10 éves fiam pornót nézett a telefonján"
Egyre korábban jutnak olyan tartalmakhoz a gyerekek, amelyek nem nekik valók. A világháló segítségével olyan pornografikus képsorokat és filmeket látnak, amelyekre nincsenek felkészülve és igen romboló hatással lehet lelkivilágukra.

"A kislányom füllent, s nem értem miért"
Vadonatúj kísérletbe kezdünk pszichológusunk, Szendrei Judit segítségével. Judit nem csak azokat a problémákat, kérdéseket várja az olvasóktól, amelyek a gyerek-szülő kapcsolatban felmerülnek, hanem ami csak a felnőtteket, vagy a szülőket érintik.

Gyerekek, akiknek a karantén hozta el a szabadságot
Sok gyereknek a járványhelyzet miatt elrendelt önkéntes karantén hozta el a szabadságot. A kijelentés paradoxonnak tűnhet, mégis igaz: azok a gyerekek és tinédzserek, akiknek eddig minden percük be volt osztva, iskola után mehettek a különórákra, úszni, zongorázni, most megtapasztalhatják, milyen is az, amikor maguk oszthatják be a saját idejüket.

Nem tudtad? A világ jó
Olyan nehéz időkben, mint ez a mostani, nem könnyű azt érezni, hogy az élet jó. A kívülről érkező krízis gyakran arra késztet mindannyiunkat, hogy hallgassuk és nézzük a híreket, s hogy érzéseinket megosszuk más felnőttekkel. Ennek eredményeképpen könnyen előfordul, hogy a körülöttünk lévő gyerekek olyanokat hallanak, amelyeket nem értenek és olyan dolgok tölthetik el őket félelemmel, amiket soha nem fognak átélni és amelyeken nem tudnak változtatni. Ez még akkor is így van, ha azt gondoljuk, ők nem is látják és hallgatják a híreket és a felnőtt beszélgetésekben sem vesznek részt.

Légy büszke arra, hogy nő vagy!
Lilu, a közismert műsorvezető, az újdonsült kétszeres anyuka ezúttal nemcsak ruhájáról és korábbi élményeiről mesélt, de egy inspiráló üzenetet is küldött minden idei és jövőbeli GLAMOUR Women of The Year jelöltnek.
Meghökkentő adatok a gyerekek mobilmániájáról
Akad olyan Y-generációs apuka és anyuka, akinek 3 évesnél fiatalabb gyermeke már napi 5 órán át telefonozik. Négy szülőből hárman aggódnak a gyermeküket veszélyeztető okoseszköz-függőségtől, minden negyedik pedig már tapasztalt is függőségi tüneteket gyermekénél – derült ki egy ismert, mobilokat is gyártó kínai cég magyarországi kutatásából.
Pornó vagy szakértő?
Mindenki tanítja, senki sem csinálja - általában ebben a helyzetben találjuk magunkat, ha egy téma kapcsán tanácsra van szükségünk. Ha azonban a szexről van szó, megváltozik a felállás: mindenki csinálja, de senki sem érzi úgy, hogy az ő felelőssége hatékonyan és edukatívan felhívni rá a figyelmet, hogyan is kell ezt rendesen csinálni? Itt a megoldás!
Felelőtlen szülő lennék? Most kiderül!
Aggódik gyermekei online-biztonsága miatt a szülők 84%-a világszerte, mégis a csemeték egész gyermekkora alatt átlagban mindössze 46 percet fordítanak arra, hogy az online biztonságról beszélgessenek vele! Egy friss elmérés szerint 58%-uk kevesebb mint 30 percet fordít erre, kevesebbet, mint egy iskolai tanóra időtartama.
Fenébe a szivacsos melltartóval!
Magassarkú cipő, strasszköves fehérnemű és szivacsos melltartó – minden felnőtt nő számára ismerős ruhadarabok, ám manapság ugyanezeket vásárolhatja meg bármelyik szülő kislányának. Egyes üzletláncok kínálata provokatív, felnőtt stílusú ruhákkal bombázza már az egészen kicsi gyermekeket is. Ez a korai szexualizáció negatív hatással van a lányok ideális testképére és az önbizalmára is - derült ki a Life TV egykori műsorából.
Nem érted, hogy beteg?
Nagy kihívást jelenthet az idős szüleinkről való gondoskodás a házasságunknak, különösen akkor, amikor az egyik fél igen szoros kapcsolatban áll a beteggel. Ha valaki már túlzottan is kötődik a szüleihez, akkor felnőtt létére is nehezen látja át a demencia nyomán létrejött helyzet orvosi, pénzügyi, érzelmi és családi vonatkozásait. Ugyanígy rendkívüli próbatételt jelenthet az a szituáció is, amikor konfliktusos a kapcsolat vagy szinte semmilyen kapocs nincs az idős beteg szülő és felnőtt gyermeke között, és a házastársra hárul a "villámhárító" szerepe.
Fogamzásgátlás interneten?
Minden gyerek akkor születhessen meg, amikor arra apa és anya készen áll. Ezzel a céllal jött létre a World Contraception Day, azaz a Fogamzásgátlás Világnapja. A mozgalom tíz évvel ezelőtt született. Azóta segíti a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozódást, és a nem kívánt terhességek elkerülését. Az évfordulóra közzé tették legújabb kutatásuk eredményeit.
Mikor jöhet az első
Ritka az olyan szülő, akinek legalább egyszer ne kellett volna döntést hoznia arról, hogy a kisgyermekének hány éves korában engedélyezi az állattartást. Egy kis élőlény befogadása és gondozása amellett, hogy rengeteg felelősséggel jár, megfelelő körültekintés hiányában akár fertőzésveszélyes is lehet. Dr. Kovács Ilona, a Duna Medical Center allergológusa segítségével összegyűjtöttük mire kell ügyelnünk, ha szülőként a kisállattartás mellett döntünk.
Kínlódik a szendvics-generáció
A szülői minta is hatással van öngondoskodási stratégiánkra – derül ki a meglepő tény az egyik legismertebb biztosító legfrissebb országos kutatásából. Az már kevésbé meglepő, hogy a gyerekek túlnyomó többsége talál olyat, amit szerintük a szülők jobban csinálhattak volna a nyugdíjas éveikre való felkészüléskor. A reprezentatív felmérés azt is felszínre hozta, hogy a 18-59 éves korú lakosság negyede anyagilag támogatja szüleit, és hasonló arányban vannak azok, akik szeretnék ugyan támogatni szüleiket, de nincs rá pénzük. Mindeközben a gyerek jövőjéről való gondoskodás minden második embernél még az öngondoskodási vágyat is felülírja.
Peller Mariann: Az én párom a legszuperebb apuka!
Peller Mariann párja igazi álomférj és mintaapa. Mikor kisebbik fiuk, Szilveszter egyéves lett, úgy alakult a helyzet, hogy ő maradt otthon a kicsivel, aminek nagyon örült. Egy baba érkezésekor többnyire az édesanyáé a munka oroszlánrésze, de hatalmas segítség, amikor az édesapa is kiveszi a részét a pici körüli teendőkből. Gyuri számára természetes, hogy amiben csak tud, segít Mariannak. Fiai rajongva szeretik őt, nem csoda, hiszen szinte minden szabadidejét a családjával tölti, és folyamatosan izgalmas apa-fiú programokat szervez.
Nem a pénz a legfontosabb a gyerekvállaláshoz
Miért szeretnének gyermeket vállalni a magyar párok? Mikor ideális szerintük a családalapítás? Mennyire tájékozottak a fogantatás témakörében? No és mi a legfontosabb a gyerekvállaláshoz? Megkérdeztük...
Top10 kreatív játék, aminek minden gyerek örül
Tízből nyolc magyar általános iskolás gyermek jár a tanórák után külön foglalkozásokra. A szülők is szeretnék, hogy a mozgás mellett a gyermekük kreativitása is fejlődjön. Utóbbiban azonban a szülő otthon is tud segíteni, például egy, a gyermek korosztályához illő játék kiválasztásával.
Utálom a tesómat, avagy őszintén a testvérféltékenységről
A testvérek közötti féltékenység természetes jelenség, melynek intenzitása egyénenként is eltérő, de állandósulását, erősségét a nevelés is befolyásolja. Nevelés közben pedig még a legjobb szülő is követ el hibákat. Mire figyeljünk, hogy megőrizzük a békés egymás mellett élést a gyerekszobában is?
Hogy ne legyen annyira nehéz az iskolatáska
Még szép az idő, de rövidesen becsengetnek, és a felkészülést már most érdemes elkezdeni a tanévre. Ez azonban nemcsak a tanszerek beszerzését jelenti, jó, ha teszünk azért is, hogy gyermekünk testileg-lelkileg ráhangolódhasson az új tanévre, hiszen a kötetlen nyári hónapok után különösen nehéz lehet visszatérni az iskolapadba. A Gyógyvarázs mesedoktorok program összegyűjtötte, hogyan segíthetik a szülők gyermekük iskolakezdését?
Mikor érdemes gyermekneurológushoz fordulni?
Akárcsak a felnőttek esetében, a gyermekeknél is számos olyan tünet létezik, amely mögött komoly neurológiai betegség is húzódhat. Ma már egyre több, korábban gyógyíthatatlannak vélt betegség gyógyítható, vagy az állapot romlása a korán elkezdett kezeléssel mérsékelhető. Csecsemő- és kisgyermekkorban kiemelten fontos az idegrendszeri problémák mielőbbi felismerése, hiszen a korai észlelés lehetőséget ad a beavatkozásra és a kóros állapot helyes útra terelésére.
5+1 működő szülői intelem fesztiválokra
Minden szülő életében elérkezik az idő, amikor el kell engednie a gyermekét az első fesztiváljára, vagy legalább gólyatáborba. A „vigyázz magadra!” és a „ne csinálj semmi hülyeséget!” kérések viszonzásaként legfeljebb egy „ne már, anya!” tekintetre számíthatunk szemünk fényétől. De akkor mégis mit és hogyan mondjunk a gyereknek, hogy megóvjuk a veszélyektől?
Miért jó, ha hagyjuk a gyereket unatkozni nyáron?
Mit csináljak, unatkozom - hangzik majd gyakran a kérdés ezen a nyáron is. Mit tehetünk ilyenkor? A pszichológusok szerint fontos, hogy hagyjuk a gyerekünket unatkozni a nyári szünidő alatt. Így fogják ugyanis megtanulni magukat elfoglalni, szórakoztatni, motiválni és önellátóbbá, kreatívabbá válnak. A cikk arról szól, hogyan függnek ezek össze.
Milyen a jó apa? A gyerekek megmondták...
A kislányoknál az önbizalom kialakulását és a későbbi párválasztást határozzák meg, míg a fiúknál az első számú mintát jelentik az apák. Apák Napja alkalmából összegyűjtöttük az apukák legfontosabb személyiségformáló hatásait, és megkérdeztük a gyerekeket is, milyen számukra a jó apa.
Zséda hisz a gondolat teremtő erejében
Talán a két legfontosabb dolog, amit egy szülő a gyermekének kívánhat: az egészség és a boldogság. A boldogság elérésében a családon kívül hatalmas szerepe van az iskolai, óvodai környezetnek is, amellyel gyakorló édesanyaként Zséda is egyetért. Az énekesnő azt is elárulta, miért tartja lényegesnek, hogy már egészen kis kortól tudatosan rávezessük a gyerekeket a pozitív gondolkodásra.
Viselkedj rendesen, különben nem tartalak!
Alaposan megosztja az embereket a kötelező szülőtartás - mutatta ki egy kutatás, amit egy ismert nemzetközi biztosításközvetítő megbízásából készítettek. Mint kiderült, a többség ugyan egyetért a jogszabály lényegével, de csak akkor, ha a szülő azt megérdemli.
Éjfélig van esélyed!
Hétfő éjfélig jelentkezhetnek a gyermeket nevelők arra az ingyenes szülői kommunikációs tréningre, melyet országszerte négy helyszínen rendez meg az Imami Egyesület. A gyermekvállalás ösztönzése össztársadalmi érdek. Az elmúlt években számos olyan intézkedés született, ami a kívánt gyermekek megszületését támogatja, gondoljunk csak a családi adókedvezményre, a CSOK-ra, vagy éppen az ingyenes gyermekétkeztetés kibővítésére!
50 éve gazdálkodunk okosan!
Csupán minden második szülő beszél 18 éven aluli gyermekével alkalomszerűen a pénzügyekről, és minden harmadik családban bevett szokás a zsebpénz – a 14 év alattiak leggyakrabban 500-1000 Ft-ból, az idősebbek 2-5000 Ft-ból gazdálkodhatnak havonta. A REGIO JÁTÉK megbízásából az NRC által készített reprezentatív kutatásból az is kiderül, hogy a legtöbb helyen nem nyitnak bankszámlát a gyerekeknek. A most 50 éves Gazdálkodj okosan! társasjátékot a szülők többsége a gyakorlati tapasztalatszerzés és a játékos tanítás miatt tartja hasznosnak.
3 tipp: így adj zsebpénzt a gyereknek
A szülők 85 százaléka ad zsebpénzt, de kevés gyerek használja azt tudatosan. Ahány ház, annyi szokás, és még talán annál is több erről a vélemény. Egy biztos: a zsebpénzkérdést mindenképpen komolyan kell venni, hiszen egy egész életre megalapozhatja gyerekünk pénzhez, pénzügyekhez kapcsolódó viszonyát.
Csobot Adél már felkészült a vészhelyzetre
Magyarországon évente több mint ötezer ember veszíti életét hirtelen szívmegállás következtében, miközben korai felismeréssel és azonnal megkezdett újraélesztéssel legtöbbjük megmenthető lenne. Október 16. az Újraélesztés Nemzetközi Napja – ennek kapcsán kérdeztük a kispapa Gönczi Gábort, a második kisfiát váró Dobó Ágit és Csobot Adélt, akinek kisfia lassan fél éves lesz.
Ki válasszon sportágat: a szülő vagy a gyerek?
Hogyan válasszon a szülő felelősségteljesen sportot gyermekének? Meddig terjed a szülők választása és mennyire adjon teret a gyermek szabad akaratának? Merre és mennyire orientálja? Ezekről kérdeztünk meg híres sportolókat.
Hol vannak az apukák a nyári szünetben?
100 apukából mindössze 4 vállal a nyári szünet idejére gyermekfelügyeletet, a kényszerű otthon maradás így leginkább a nők kiváltsága. Ha minden kötél szakad, felvigyázóként a nagyszülő a leggyakoribb opció, amit a táboroztatás követ.
Mennyit és hogyan tanuljunk a gyerekkel?
Sikerközpontú, modern világunkban szinte követelmény, hogy a gyerek tanuljon minél jobban, hozzon jó vagy kiváló jegyeket, fejlődjön folyamatosan, illetve, ha lehet, akkor iskolán kívül is érjen el jó eredményeket.Sok szülőben felmerül a kérdés: „Tanuljunk együtt a gyerekkel annak érdekében, hogy jó vagy még jobb tanuló legyen?”
Szeretném, ha boldog lennél, Anya!
Az anyák napjáról sokunknak a hála jut először eszébe. Ilyenkor legtöbben virággal, egy doboz bonbonnal, vagy valami apró figyelmességgel igyekszünk köszönetet mondani édesanyánknak. Ez ráadásul nem csak neki okoz örömet, a hála gyakorlása ugyanis minket is közelebb visz a boldogsághoz.
Szülőknek! Így fizetünk idén a tankönyvekért
Az első három évfolyam és az arra jogosultak az idén ingyen kapják a tankönyveket, míg a befizetésre kötelezettek szeptember 15-ig rendezhetik a könyvek árát. Itt van minden, amit még erről tudni érdemes!
Babakalauz
A nyár, a vakáció, pihenés időszaka. Sokan túlestek az első babás nyaraláson, s felkészülten várják az előttük álló napokat, de vannak, akik most kelnek először útra kisgyermekkel. Következzen ezért útravalóként néhány jó tanács bőrgyógyász szakértőnktől – a nyári bőrvédelemről.
Elképesztő! Ha büfizik a gyereked, akár börtönbe is kerülhetsz!
Van, ahol korlátozzák a hóember magasságát, a nyalókázást vagy a téli fürdés lehetőségét. Megint máshol a rágógumizás a tiltott, és a gyerek előtti káromkodás. Hihetetlen, hogy a világ egyes országaiban milyen megdöbbentő jogszabályok születnek a gyerekekkel kapcsolatban. Mi a helyzet itthon?
Honnan tudod, hogy hazudik a gyereked?
Arra tanítjuk, hogy ne hazudjon. Aztán mégis előáll kitalált történetekkel, képzeletbeli barátokkal, különös eseményekkel, vagy egyszerűen letagad megtörtént dolgokat, és elsumákolja a csínytevéseit. Mikor hazudik a gyerek? Hogyan reagáljunk a füllentésekre? No és mi a helyzet a szülői példamutatással?
Mit okoz a gyerekben a családi perpatvar?
Jelentkezzen az a család, amelynél soha egy hangos szó nem hangzott el, egy hevesebb vita sem fordult még elő! A probléma inkább azoknál van, akik csak ordibálva tudnak egymással kommunikálni. Vagy titkolják a konfliktusokat. Vajon hogyan éli meg ezt a gyerek? Károsodik tőle? Agresszív lesz? Szorongani fog? Vagy egyik sem?
Csak mértékkel cumiztassunk!
Örök vitatéma. Van, aki sosem adná a gyerekének, és van, aki már az első hangos alkalommal beletuszkolja a csöppség szájába. Pedig a szakember szerint a cumi könnyen válhat a csecsemő kábítószerévé is.
Mit gondolsz, mi lesz így a gyerekedből?
Vajon melyik gyerek fogja jobban megállni a helyét az életben? Az, akit a mai világunkban törtetésre, versengésre és taposásra nevelnek már kicsi kora óta? Vagy az, aki érzelmi biztonságban tudhatja magát, és ha kell, az iskolával szemben is megvédik? Vekerdy Tamás népszerű könyvében megkapjuk a választ.
Hogyan erősítsük a kapcsolatot gyermekünkkel?
Állandóan rohanunk, alig valami időnk jut a gyerekünkre. Vajon lehet így jó kapcsolatot kialakítani? Valószínűleg számtalan szülőben merültek már fel hasonló félelmek, vagy okolták az időhiányt egy-egy kialakult konfliktus miatt. "Mesélj néhány iskolai pletykát!" - brit pszichológusok szerint ilyen kérdésekkel szőheti szorosabbra a szülő kapcsolatát gyerekével a hétköznapi rohanásban is.
Gyermekek honvágya – mi tehetünk ellene?
Minden család életében lehet olyan pillanat, amikor a szülő és a gyermek, ha rövid időre – akár csak pár napra – is, de elszakad egymástól. Az ok lehet akár iskolai kirándulás, nyaralás, táborozás. netán betegség. A távollét viszont nagy valószínűséggel kiváltja a honvágy érzését. Érdemes erre felkészíteni gyermekeinket, és nem csak őket, hanem saját magunkat is.
Megtanítottad ezekre az alapvető dolgokra a gyermeked?
Éhségtől ájuldozó gyerekek az iskolapadban, túlsúlyosak, lihegnek a tornaórai futásban, a számítógép előtt órákig senyvednek. Valamit elfelejtettünk nekik megtanítani...?
Szakadjon az a köldökzsinór!
A szülő bármit meg tesz csemetéjéért, csakhogy az nem olyan biztos, hogy a gyerek érdekét szolgálja. Egyes szülők hajlamosak magukhoz láncolni csemetéjüket, olyannyira, hogy az ne tudjon kilépni a szülők hatásköréből.