A nemzetközi kampány az idei évben külön figyelmet fordít az érbetegségek egyik fontos kockázati tényezőjére, a magasvérnyomás-betegségre. Az ebben szenvedők száma 3,5 millióra becsülhető Magyarországon, így ez a leggyakoribb betegség nálunk. Az érszűkületben szenvedők 30-80 százaléka magasvérnyomás-betegségben is szenved.
Az érszűkület legfontosabb kockázati tényezői, a kor, a dohányzás, és a cukorbetegség, de a túlsúly, a mozgásszegény életmód, és a magasvérnyomás-betegség is növeli az érszűkület kialakulásának kockázatát. Mivel az erek károsodása nemcsak egyes szervekben, hanem a testen belül mindenhol kialakulhat, azok a magasvérnyomás-betegségben szenvedők, akiknél érszűkület kimutatható, az alsóvégtagi amputáció veszélye mellett veszélyeztetettek a stroke, szívinfarktus és a vesebetegségek szempontjából is.
Az alsóvégtagi érszűkület sokáig tünetmentes lehet, emellett a hasonló tüneteket produkáló egyéb megbetegedések, - pl. egyidejű ízületi panaszok miatt - sokáig rejtve maradhat, ezért fontos a célzott szűrővizsgálatok elvégzése! A lábon észlelhető pulzusok tapintása mellett, a boka-kar index mérés segíthet a korai felismerésben.
A szervezők március 19-ére hirdettek országos szűrést, de a járványügyi helyzet miatt azt elhalasztották!!!
-
- Kép: pixabay
Tény, hogy az érelmeszesedés okozta tünetek inkább idősebb korban jelentkeznek, a folyamat már fiatalon, akár gyermekkorban elkezdődik és lassan halad előre. Megfelelő táplálkozással azonban megelőzhető, vagy lassítható a folyamat. Persze a tünetekkel is tisztában kell lennünk.