Életforma.hu


5 tipp, ami segít az otthoni edzés során

5 tipp, ami segít az otthoni edzés során 

Az otthoni edzések igen nagy népszerűségnek örvendenek, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen számos előnnyel rendelkeznek. Ha például időhiányban szenvedünk, nem szeretünk mások előtt tornázni, távol élünk a sportlétesítményektől vagy szívesebben költjük megtakarított pénzünket másra, akkor tökéletes megoldás számunkra az otthoni mozgás.
A mozgás megtanulható - kúszástól a versenysportig

A mozgás megtanulható - kúszástól a versenysportig 

Sokan példát vehetnénk a gyermekekről, milyen kitartással gyakorolják az egyes mozdulatokat, hogy ülésből állásba jussanak, vagy, hogy először bizonytalan, majd később stabil járással elinduljanak és felfedezzék a világot. Rengeteget gyakorolnak, lehuppannak, de újra és újra felállnak, amíg tökéletessé nem fejlesztik az egyes mozzanatokat.
Életmódváltás okosan: ne fogadalmakkal indítsd az évet, hanem új szokásokkal

Életmódváltás okosan: ne fogadalmakkal indítsd az évet, hanem új szokásokkal 

Több sikeres embertől hallani, hogy a dolgait nem most intézi, hanem azonnal! Ezt a hozzáállást az év elején nekünk is fontos megszívlelni, hiszen, ha csak tervezzük a változtatásokat, akkor abból előbb-utóbb halogatás lesz, aztán gyakorlatilag semmi.
Az egészséges mozgás idősebb korban is fontos

Az egészséges mozgás idősebb korban is fontos 

Decemberre, januárra már fogytán van az ember vitamin tartaléka, közeledik a tavaszi fáradtságnak nevezett általános levertség, a rossz hangulat időszaka. Sokféle étrendkiegészítő, multivitamin áll rendelkezésünkre az üzletek polcain. Benzinkutak is tartanak efféle termékeket, igazán nem szükséges egy patikába betérnünk miattuk. Ezek a szerek is segítik regenerálódásunkat, de törekednünk kell a szervezetünk természetesebb módon történő edzésére is. Fiataloknak, időseknek egyaránt.
A mozgásszervi betegségek már nem csak az időseket érintik

A mozgásszervi betegségek már nem csak az időseket érintik 

A legújabb kutatások szerint Magyarországon minden második felnőtt küzd valamilyen degeneratív gerincproblémával, és az emberek 65 százalékának alakul ki tartós váll-, könyök-, boka-, térd- vagy csípőízületi fájdalma élete során. A fiatalok sem kivételek ezek a fájdalmak alól. Sőt!
A well-being sohasem volt annyira fontos, mint napjainkban

A well-being sohasem volt annyira fontos, mint napjainkban 

Így küzdhetünk meg a bizonytalanságok miatt keletkező stresszel.
Sportolj a természetben!

Sportolj a természetben! 

Miért és hogyan érdemes a szabadban sportolni?
A hosszútávú fogyás titka

A hosszútávú fogyás titka 

Fogyás, de hogyan? A diéta, a fogyókúra igazi civilizációs időtöltéssé vált az elmúlt évszázadban. Amióta a legtöbb ember életmódja megváltozott, kevesebb mozgás, több feldolgozott élelmiszer és sok stressz jellemzi, azóta sokkal több a súlyproblémával küszködő ember. Ha valaki diétázni kezd, nagy az öröm, amikor pörögnek le a kilók, ám annál nagyobb csalódás, ha rövid idő múlva újra megjelennek a nemkívánatos zsírpárnák. Tomán Szabina hasznos tanácsai segítenek, hogy elkerülhető legyen a jojó effektus.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő sportágat?

Hogyan válasszuk ki a megfelelő sportágat? 

Manapság már temérdek szabadidős foglalkozásból, mozgásprogramból válogathatnak a szülők, a gyerekek már egészen kicsi koruktól járhatnak táncolni, focizni, lovagolni, úszni, röplabdázni, teniszezni, sőt, akár önvédelmi sportokkal is ismerkedhetnek. Ezek mind nagyon jó programok és ötletek, de a gyerekeknél nem csak azt kell mérlegelni, hogy szórakoztatja-e őket a választott mozgásforma, hanem azt is, hogy a megfelelnek-e az adott sportmozgás speciális szükségleteinek – akkor is, ha teljesen egészségesek.
A magyarok a legkövérebbek Európában

A magyarok a legkövérebbek Európában 

Európában miénk a dicstelen elsőség elhízás tekintetében, de világviszonylatban is alig maradunk le a dobogóról, mindössze az USA, Mexikó és Új-Zéland előz meg minket.

Az 5 legjobb jógatípus 

Bemutatjuk az öt legszuperebb jógatípust, hogy megtalálhasd a számodra legideálisabbat, melyhez Kovács Orsi pilates-oktató lesz segítségünkre.

Az 5 legjobb pilates gyakorlat 

Mutatunk öt szuper gyakorlatot, amivel néhány perc alatt átmozgathatjátok magatokat. Ha kitartóak vagytok, egy idő után sokkal tónusosabbá válik testetek.

Kezeljük a stresszt! 

Óhatatlanul együtt jár mindennapi életünkkel a stressz. Amikor ez állandósul, az agy és a test egyéb sejtjeinek károsodását eredményező kémiai majd érrendszeri változások következnek be. A stressz csökkentése kedvezően hat a szellemi egészségre, és csökkenti a demencia előfordulásának kockázatát.

Turbózd fel otthon tanuló gyermeked egészségét! 

Sokunknak új helyzet most a rengeteg otthon maradás; a legkeményebb feladatuk talán azoknak van, akiknek gyerekekeIt, időseket vagy egészségügyi problémákkal küzdőket kell segíteniük a négy fal között. Az édesanyák vegyes érzelmekkel nézik, ahogy iskolás csemetéjük a gép elé ül, hogy részt vegyen a digitális térben leadott tanórán. A legnagyobb ellenség ilyenkor a túlzott elkényelmesedés, a nassolás, a mozgáshiány és a rendszertelen étkezés. Ez ugyanis nemcsak hízáshoz, hanem a védekezőképesség gyengüléséhez is vezet. Dr. Farkas Kitti tanácsait betartva azonban gyermeked fitten és erős immunrendszerrel léphet majd ki a lakásból a „visszatérés” idején.

Így legyél ellenállóbb! 

Erősítsd az immunrendszeredet, ez a legfontosabb kellék a koronavírus elleni harcban. Mondjuk, mire figyelj!

Nemcsak meddőséget, más betegségeket is okozhat 

100 éven belül több lesz a meddő férfi, mint az egészséges – derült ki a legfrissebb kutatási adatokból. De mi a helyzet akkor, ha már nem akarunk gyereket, így nem gond az alacsony spermaszám? Nos, a dolog sajnos nem ilyen egyszerű, mert a rossz spermakép más betegségekre is hajlamosabbá teszi a férfiakat. Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember magyarázza el, miért veszélyes a helyzet?

Lemondták az országos szűrést! 

Elmarad a járványügyi helyzet miatt a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság március 19-ére meghirdetett országos Érszűkület Napja. Eredetileg azt tervezték, hogy öt nagyvárosban egyszerre végeznek szűrővizsgálatokat.

Egyszerű trükkökkel teheted ellenállóbbá immunrendszered 

A téli időszakban sokan kezdünk multivitaminokat szedni, ami kétségtelenül fontos a hiányzó ásványi anyagok és vitaminok visszapótlásában, ugyanakkor immunrendszerünk megerősítéshez nemcsak táplálékkiegészítéssel, de étrendi és életviteli trükkökkel is hozzájárulhatunk. Következzen Szász Máté biológus, a Scitec Institute sporttáplálkozási vezetőjének tippjeiből összeállított rövid listánk!

Tegyük tisztába spermákat! 

Nemcsak a megtermékenyítésben merül ki a férfiak szerepe a családalapításban. A sperma minősége ugyanis a baba egészségét, sőt, a várandósság lefolyását is befolyásolhatja. Mindezek ellenére viszonylag keveset tudnak az emberek a spermáról, illetve arról, hogy mit is tehetnek a mennyiség és minőség javítása érdekében. Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember foglalja össze a tényeket.

Az apán is múlhat a vetélés! 

Egy baba elvesztése hatalmas teher az egész családnak. Ezen a helyzeten pedig csak ront, ha egy rég tervezett és vágyott magzatról vagyunk kénytelenek lemondani. A vetélést átélni is szörnyű, ám az okok keresése talán még rosszabb, hiszen sok esetben nem is derül ki, mi okozhatta a tragédiát. Sajnos az indokok közt a sperma minősége is elékelő helyen szerepel. Ez a véleménye Ratkó Tünde szülésznőnek, termékenységi szakembernek.

Újévi kihívás lábujjhegyen 

Januárban sokaknál terítéken van a fogyókúra és a sport. A 30 napos plank-kihívás segít az alakformálásban, s nagy előnye, hogy a nap bármelyik szakában elvégezhető. Ne gondolkozz sokat, vágj bele és adj esélyt neki!

5 hasznos újévi fogadalom 

Szerencsére akad egy-két olyan újévi fogadalom is, ami az egészségünkre vonatkozik. Sokan fogadják meg, hogy kevesebb alkoholt isznak, míg mások az edzőterembe veszik az irányt. Fontos tudni, hogy az egészséges változtatások java része a demencia kialakulásának kockázatát is csökkentheti!

2020 legyen az egészséged éve 

Tenni kell az egészségért, az új év pedig ideális lehet ahhoz, hogy egészségesebb életmódra váltsunk. Természetesen ez nem megy egyik napról a másikra, de hogy könnyebb legyen a váltás, szakértőnk összegyűjtött néhány olyan javaslatot, amivel tehetünk magunkért.

Szuper új év - szuperételekkel? 

Az 2020-as évnek mindannyian új tervekkel futunk neki, ennek gyakran része az egészséges táplálkozás, az új étrend. Horváth Kata, a Duna Medical Center dietetikusa górcső alá veszi azokat az ételeket, amelyeket napjainkban „szuperételekként” emlegetünk, és elmondja, hogyan illeszthetjük be őket be a mindennapjainkba. Divatos a széles körben nem ismert ételösszetevőket felruházni ezzel a jelzővel, pedig számos itthoni ételalapanyag megkaphatja ezt a kitüntetést, nem csak a Quinoa, a Chia mag vagy a Goji bogyó.

Imádják a magyar síelők Szlovéniát 

Többször is az ország legjobbjának választották kategóriájában a szlovén Alpok egyik legbámulatosabb, 50 éves tradícióval rendelkező sípályáját Goltéban. A határtól alig kétórányi autóútra található komplexum évről évre egyre népszerűbb a magyarok körében, a helyi szálloda vendégeinek 25 százalékát már honfitársaink teszik ki. A kiemelt érdeklődés egyáltalán nem meglepő, hiszen a resort hangulata és attrakciói tényleg egyedülállók a térségben.

5 tipp az ünneprontó tünetek megelőzésére 

Végre összegyűlik a család, az ünnepi vacsorák, ebédek sorában bizony gyakran feladjuk azokat az egészséges táplálkozásra vonatkozó elveket, amelyeket általában az év többi napján követünk. Egy-egy jó hangulatú vendégség közben pedig előfordul, hogy felöntünk a garatra. Dr. Sebő Zsuzsa homeopata orvos elárulja, mit tehetünk azért, hogy a felelőtlen itókázás kellemetlen következményein enyhítsünk.

Cukorbetegen karácsonykor – mire figyeljünk? 

Karácsonykor egymást érik a rokonlátogatások, ahol általában ínycsiklandó ételektől roskadozó asztalokkal találjuk szembe magunkat, így óriási a kísértés, hogy mindent felfaljunk. A cukorbetegség és a különféle ételérzékenységek azonban egyre több embert érintenek manapság, ezért könnyen előfordulhat, hogy épp nálunk vagy valamelyik családtagunknál diagnosztizáltak ilyen problémát. Az alábbiakban összefoglaljuk, mire érdemes odafigyelni az ünnepek alatt, hogy a cukorbetegek is felhőtlenül élvezhessék ezt a meghitt időszakot.

Vagy én vagyok utálatos, vagy az idő 

Gyakran vagyunk lehangoltak, kedvetlenek az őszi borongós, hűvös időben, és ez a korai sötétedés miatt egyre csak fokozódik. Ilyenkor sokszor mondjuk magunkra, hogy depressziósak vagyunk, ám jellemzően ez az állapot néhány napon belül elmúlik. Aggódnunk akkor kell, ha hosszabb idő után sem tudunk kimozdulni a letargiából. Mikortól beszélhetünk depresszióról, és milyen tünetek miatt gyanakodhatunk a betegségre?

Mi a közös a cukorbetegségben és a demenciában? 

Cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a szervezetünk nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni, vagy az inzulinfelhasználás nem megfelelő. Az inzulin segítségével a szervezet szabályozza a cukor mennyiségét a szövetekben, beállítja a megfelelő vércukorszintet. A cukor (glükóz) az egyike a szervezet legfontosabb energiaforrásainak, és elengedhetetlen az alapvető életfunkciók működéséhez.

Mozgásra fel! 

Kevesebb, mint napi 9000 lépés megtételével már sikerrel vesszük fel a harcot az Alzheimer-kór kialakulásával szemben – derül ki egy kutatásból. A JAMA Neurology szaklapban közölt vizsgálatban a testmozgás hatását figyelték meg az idősek idegrendszeri működésére.

Szív- és érrendszeri szövődmények miatt hal meg a legtöbb cukorbeteg 

Minden negyedik magyar halála közvetve vagy közvetlenül összefügg a cukorbetegséggel. Becslések szerint évente a betegség 100 milliárd forintos nagyságrendű egészségbiztosítási kezelési költséggel jár. A legtöbben a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) szövődmények miatt veszítik életüket, ami annak fényében nem meglepő, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a koszorúérbetegség és a stroke előfordulási gyakoriságát 2-4 szeresére, a szívelégtelenség előfordulási esélyét 2-6-szorosára emeli.

3 tipp, hogy demensen is felkészülhess a télre 

Az öregedés velejárója, hogy a test nehezebben alkalmazkodik a hideghez, és a téli betegségeket is könnyebben elkapjuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tehetetlenek lennénk a hűvös időszak kihívásaival szemben. A következő tippek segítenek felkészülni a téli hónapokra.

Hét ok, amiért erre kell szavazni! 

Alig több mint húsz éves múltra tekint vissza, de a nordic walkingot ma már a legkedveltebb tömegsportok között tartják számon világszerte. Bár az alapjai még korábbról, az ötvenes évekből eredeztethetőek, amikor a sífutók sima talajon végzett, úgynevezett síjárással bővítették a nyári edzéseket. Ezt továbbfejlesztve sportolók, edzők, orvosok és gyógytornászok együttes munkájának köszönhetően lett 1997-re ez a mozgásforma az, amit ma nordic walking-ként ismerünk: a sífutás lépéstechnikáit, valamint futás és fitnesz elemeket egyesítő sport, amit a szabadban egyénileg, vagy csoportosan két speciális bot segítségével bárki kipróbálhat.

Kendőzetlenül a büszke férfiasságról 

Már tudjuk, mekkora gond a férfiak terméketlensége, de fellépni ellene csak kevés dologgal lehet. Sokan és sokszor foglalkoztak már azzal, hogy felderítsék, megmutassák, mik is lehetnek a férfiak meddőségének okai. Azonban azt kevesen mutatják meg, hogy ez mekkora probléma, és még kevesebben beszélnek a férfiak jövőjéről. Ratkó Tünde szülésznő mesél a kemény tényekről.

Dagi! Dugó! Fúj! - 5+1 tipp, hogy öröm legyen a mozgás 

Amint elindul a tanév, a gyerekek sokkal kevesebbet mozognak – még a rendszeres testnevelési órák ellenére is. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) 2017-es felmérése alapján Magyarországon minden ötödik 6-8 éves korú gyermek túlsúlyos vagy elhízott, így a megfelelő mennyiségű mozgás beépítése a mindennapokba különösen fontos. Ehhez adunk most tippeket, hogy a Te gyerekedet se csúfolják a társai ezért!

Kockahas várandósan? 

Mindig nagy kérdése a kismamáknak, hogy terhesség alatt lehet-e sportolni? Mert ha igen, akkor kinek lehet? És ha ez is megvan, akkor mit? És hol vannak a határok? És ha sportol a kismama, akkor nem is fog nagyon meghízni a terhesség alatt? Egyáltalán normális a kockahas a várandósság végéig? Ratkó Tünde szülésznő segít megválaszolni a kérdéseket.

Ez dögös! Így robbanhatsz be az őszbe! 

Kifinomult, modern, mindig mozgásban élő dolgozó nőknek tervezte 2019-es őszi-téli kollekcióját Varga Viktória. Nagyon tetszenek munkái, mert szerintem megtalálta azt a remek egyensúlyt, ami a divatot és a tökéletesen hordható darabokat ötvözi. Ezeket a ruhákat igazán az életre tervezte, ráadásul több korosztály is bátran válogathat belőle!

6 tipp a nyugodt éjszakákhoz 

Igen gyakran fordulnak elő az alvás-ébrenlét ciklusának rendellenességei az Alzheimer-kórban és más demenciákban élőknél. A következő 6 tipp a személyes gondoskodást nyújtóknak ad hasznos javaslatokat a demenciával élők ápolásához.

Le a plasztikai sebészekkel! Itt a trükk! 

Manapság már nem kell feltétlenül kés alá feküdnie annak, aki gyorsan szabadulna narancsbőrétől vagy zsírpárnáitól. A nemkívánatos zsírsejtek ugyanis néhány ultrahangos kezeléssel eltüntethetőek, sőt újabban ezt a műveletet akár otthon, saját kezűleg is elvégezhetjük!

Mit tehetünk a megelőzés érdekében? 

A magasvérnyomás-betegség kialakulásában döntő szerepet játszik az egészségtelen életvitel. Nem is gondolnánk, hogy helytelen szokásaink elhagyásával, megváltoztatásával milyen nagymértékben járulhatunk hozzá az orvos által előírt gyógyszeres kezelés eredményességéhez.

Mitől lesz magas a vérnyomásom? 

Rendszerint nem lehet kimutatni a magas vérnyomás kialakulásáért felelős fő okot, több tényező együttes hatása eredményezi a hypertonia létrejöttét. Ilyenkor eszenciális hipertóniáról beszélünk. A hypertoniások 10 %-ában azonban meghatározható az a tényező, amely felelős a tartósan magas vérnyomásért. Ezek a betegek úgynevezett szekunder vagy másodlagos hypertoniában szenvednek.

1 csúnya kis tévhit a várandósságról! 

A terhességi tévhitek kifogyhatatlan tárházából válogattunk ki újabb dolgot, mely kismamák tömegének életét keserítik meg. Hogy mi igaz belőle, és mi nem , annak megválaszolásában Ratkó Tünde szülésznő segít.

Amikor randizik a divat és a praktika 

Profi és amatőr sportolóként egyaránt fontos, hogy mit viselünk edzés közben, hiszen növelhetjük teljesítményünket a megfelelő sportruházattal. Ennek eléréséhez érdemes megfelelő öltözetet választanod. Tarts velünk, szakértőink segítenek eligazodni a sportcuccok világában!

Így kell lefogyni a tavaszi nagytakarítással! 

Végre, itt a május, eljött az ideje, hogy a természettel együtt otthonunk és testünk is újjáéledjen a téli lazításból! Bár a legtöbbünknek borsódzik a háta a nagytakarítástól, egy kis motivációval ez a mumusnak számító tevékenység is kiváló lehetőséget nyújthat arra, hogy átmozgassuk magunkat. Ha valaki pedig szeretné még magasabb szintre emelni a takarítással járó testmozgást, a www.mozogjtobbet.hu oldalon izgalmas, mégis könnyen a mindennapi életünkbe építhető kihívásokat találhat.

A demencia megelőzésének aranyszabálya 

Donna Kaye Hill akkor jött rá, hogy nyolcvanéves édesanyja szellemileg hanyatlik, amikor az idős nő arra panaszkodott, hogy nem működik a telefonja. A lánya felhívta a szolgáltatót, akiktől megtudta, anyja három hónapja nem fizeti a telefonszámlákat.

Akkor most fussak, vagy ne? 

Napjainkban egyre elterjedtebb az egyszerűen kivitelezhető és olcsó sportolási lehetőségként felmerülő mozgásforma, a futás. A dinamikus napi ritmusunkba a reggeli sportaktivitás a legkönnyebben beilleszthető, azonban egyben a lehető legrosszabb is a gerincünkre – vélekedik a szakértő.

Egy mosogatás is jót tud tenni... 

Minden életkorban mást jelent a szükséges napi mozgás. Idősebb korban ez lehet például a könnyebb házimunkák elvégzése, a főzés, a rendszeres séta vagy akár könnyebb tornagyakorlatok. Bátorítsuk idős hozzátartozóinkat arra, hogy ne hagyják abba a napi fizikai aktivitást, hiszen a testmozgás az agy egészségére is kedvezően hat!

3 jó tipp, hogy beindulj! 

Biztosan sokakkal előfordult már, hogy azt gondolták, mindent megtesznek az alakformálásért, de mégsem jött a várt eredmény. Ebben is segíthet, ha tisztázunk pár általánosan elterjedt tévhitet az edzéssel és a fogyással kapcsolatban a Life1 személyi edzője, Szomor Dávid segítségével.