Életforma.hu


Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek!

Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek! 

Lassan egyre melegebbre fordul az idő, így egyre inkább felváltják a vastag, sokat takaró ruhadarabokat a lenge, többet mutató fazonok. Éppen ezért sokan különböző diétákba kezdenek, és nekiállnak mozogni, hogy formába hozzák magukat a nyárra. Sajnos azonban előfordulhat, hogy azok a plusz kilók nem akarnak eltűnni, bárhogy is próbálkozik az ember. Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza ekkor azt javasolja, hogy érdemes lenne hormonvizsgálatokkal megbizonyosodni arról, hogy nem lehet-e, hogy hormonzavar okozza a problémát.
Apró tippek, nagy eredmények

Apró tippek, nagy eredmények 

Rohanó hétköznapjainkban is gondoskodhatunk arról, hogy megőrizzük egészségünket, frissességünket. A BODY Kiállítás bemutat néhány olyan praktikát, amelynek segítségével néhány perc alatt felrázhatjuk szervezetünket! Próbáld ki! 
Ne a cukorbetegség állítsa meg a tavaszi lendületedet!

Ne a cukorbetegség állítsa meg a tavaszi lendületedet! 

Nincs jobb módszer a téli levertség elűzésére, mint új erővel vágni neki a tavasznak. A megújulás időszakában nagyobb szerepet kap a helyes táplálkozás, a testmozgás, az egészség karbantartása. Azoknak sem kell lemondaniuk egy egészségesebb életmód kialakításáról, akik mindennapos rutinját meghatározza egy olyan krónikus betegség, mint például a diabétesz. Azonban a világszerte egyre nagyobb mértéket öltő cukorbetegség sem lehet akadály, itt az idő új és hasznos szokásokat beépíteni a hétköznapokba!
Aranyered van? Csak semmi pánik!

Aranyered van? Csak semmi pánik! 

Aranyérrel igen sokan küzdenek, mégis keveset beszélnek róla. A legtöbb ember tisztában van a tüneteivel, viszont kialakulásának okairól és kezeléséről több tévhit is kering. Dr. Tihanyi Balázs, a Trombózisközpont sebésze az aranyérrel kapcsolatos tényeket és tévhiteket ismerteti.
Tuti edzéstippek otthonra Dudás Lilitől

Tuti edzéstippek otthonra Dudás Lilitől 

Nincs időd heti kétszer-háromszor edzőterembe járni? Semmi gond! Az álomalak otthon is elérhető! Dudás Lili személyi edző, fitneszversenyző, az Életmódváltók program Scitec-mentora olyan gyakorlatokat mutat, amelyekhez ki sem kell mozdulnod otthonról, mégis nagyon hatékonyak, ha az alakformálás a célod. A megfelelő diétát és a rendszeres edzést persze így sem úszhatod meg, de legalább időt spórolsz magadnak, és ha követed Lili tippjeit, nem kell izgulnod a nyári formád miatt sem!
Minden negyedik párnál késik a gólya

Minden negyedik párnál késik a gólya 

Elképesztően sok pár küzd napjainkban a meddőséggel. A gond ma már minden negyedik párt közvetlenül érint. Az egyik leggyakoribb kiváltó ok egy olyan betegség, melyet sokan ismernek, mégsem tudnak róla néhány nagyon fontos dolgot. A PCOS betegségről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvost faggatta a ratkotunde.hu.
Már heti egy is jelent valamit!

Már heti egy is jelent valamit! 

A krónikus betegségek megelőzésében már az első alkalommal végzett mozgásnak is lehet szerepe – a heti egyszeri edzés nagyobb szerepű, mint eddig gondoltuk. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke egy átfogó európai kutatás eredményeiről és a rendszeres fizikai aktivitás további hatásairól beszélt.
Képesek vagyunk rá! Képesek vagyunk rá!

Képesek vagyunk rá! Képesek vagyunk rá! 

A Rákellenes Világnap (World Cancer Day) idén ezzel a szlogennel jelentkezik, hogy mindenki felfedezhesse, hogy – akár egyedül, akár társakkal közösen – tehet a rákbetegség ellen. Idén a mozgás szerepe áll a középpontban.
Itt az influenza! Segítség! Mit csináljak?

Itt az influenza! Segítség! Mit csináljak? 

Kézmosás, inhalálás, mézes tea... és még ezek praktika... A védőoltás mellett ugyan milyen trükköket, egészségügyi fortélyokat érdemes bevetni, hogy elkerüljük az influenzát vagy hogy ne adjuk tovább a fertőzést? 
5 tévhit a cukorbetegségről

5 tévhit a cukorbetegségről 

Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.

2018! Most mutatom az első lépéseket! 

Ha elhatározzuk, hogy új cipőben kell továbblépnünk, rájövünk, hogy előkészületek nélkül nem fog menni! Ha sportolni szeretnénk szinte biztos, hogy ha csak nincsenek otthon elfekvő eszközök, be kell szereznünk ezt-azt.

Gyorsan, kevés fájdalommal szülni nem lehetetlen! 

Kivétel nélkül minden nő reménykedik abban, hogy könnyű szülése lesz. Sajnos sokan éppen ezért arra törekednek, hogy császárral szülhessenek, pedig erre igazán semmi szükség, hiszen természetes módokon is könnyíthető a szülés. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu és a mi segítségünkre.

Megszedted a magadét? 

Felugrott néhány kiló az ünnepek alatt? Sőt, rátettél a lapátra még farsang alatt is? Nagy a gond, mert állítólag ezt még nyár előtt se tudják ledolgozni a legtöbben! De van megoldás! Kitartás és néhány kütyü egész szép eredményeket hozhat!  

Hódoljunk a téli örömöknek - egészségesen 

Egyet jelentenek a megfázásos és influenzás megbetegedésekkel a téli hónapok. Az évszaknak nem megfelelő öltözék, a borongós idő és a korai sötétedés miatti rossz hangulat, a kevés napfény, valamint a nyári hónapokhoz képest kevesebb természetes vitaminforrás mind felelősek lehetnek a megbetegedésekért. De valóban elkerülhetetlen, hogy lázas betegen nyomjuk az ágyat? Megúszhatjuk meghűlés vagy influenza nélkül a telet?

Kell-e felmentés testnevelésből az asztmás gyereknek? 

Ha a gyerek fizikai terhelésre rendszeresen befullad, nehezen veszi a levegőt, akkor kerülni fogja a testmozgást, így azonban idővel nemcsak az asztmájával, hanem a plusz kilók miatti következményekkel is meg kell küzdenie. A sport kerülése lenne a megoldás?

Sport és intim higiénia 

A rendszeres sport nagyon jó hatással van a szervezetre, ám a mozgás alatt és után számos kellemetlenség érhet bennünket. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa összegyűjtött hét tippet, hogy a sportolás semmiképpen se vezessen diszkomfort-érzéshez.

Biztos, hogy túl fiatal a porckopáshoz? 

Sokan úgy vélik, a porckopás olyasféle állapot lehet, mint a csontritkulás, vagyis csak az idősebbeket, és főként a nőket érinti. Ez viszont korántsem igaz, mert egyre fiatalabb korban jelentkeznek a figyelmeztető tünetek. Mit tehetünk a porcainkért?

Itt az új fitnesz-őrület: repülés-élmény gumikötéllel 

A fárasztó edzések helyett repülés-élményt kínáló új fitnesz-őrület érkezett  Magyarországra.A Bungee fit egy gumikötél segítségével történő mozgásforma, amely az edzők szerint úgy fejleszti izmainkat, hogy észre sem vesszük.

Heti 750 perc - csak ennyi kell, hogy életben maradj 

A legújabb, 17 országra kiterjedő vizsgálat igazolta az életmód orvoslás rég hangoztatott állítását, miszerint a mozgás akár életet is menthet. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke a felmérés eredményeit és a pontos ajánlásokat ismertette.

Mozdulj a fájdalom ellen! 

A népbetegségnek számító mozgásszervi fájdalom miatt nem sportolunk rendszeresen, holott ez a testi és a lelki egészség kulcsa!  - állítják a szakemberek. A Nyugdíjasok Országos Szövetségének Szeniormozgásprogramja a mozgással járó fájdalom legyőzésében segíti az idősebb korosztályt! A záróeseményt Budapesten, október 19-én rendezik.  

Így dobd le a plusz kilókat! 

Tavasszal a legtöbben gőzerővel vágnak bele az edzésbe, és ez a lelkesedés általában ki is tart úgy nyár elejéig. Aztán jönnek a forró nyári hónapok és ezzel együtt a pluszkilók is… Szeptemberben, októberben pedig, amikor kiderül, hogy a kedvenc farmer nem jön ránk, mindenki a legújabb diétákat keresi és persze a leghatékonyabb edzéseket! 

Kifogásokból sok van, életből csak egy! 

Vannak időszakok, amikor nagyobb lendülettel kezdünk bele új célok megvalósításába, ilyen az ősz is, ami több okból is ideális évszak az életmódváltásra. A hosszú távú és tartós siker alapja - a kampányszerű fogyókúrázással szemben - a rendszeres mozgás és a tudatos táplálkozás kombinációja. De mi kell még a sikeres életmódváltáshoz? Erről kérdeztük az Életmódváltók program SCITEC mentorait.

Nagy a csend a pocakban - Mi lehet a baj? 

A kismama a terhesség megállapítása után izgatottan várja az első ultrahangos képeket, a szívhangot, az első fontosabb vizsgálatokat, de a legjobban azt, hogy mikor mozdul már meg a baba! Hogy ez pontosan mikor történik meg, és mire kell figyelni a mozgással kapcsolatban, arra Ratkó Tünde szülésznő válaszol.

Fájdalmas izomcsomók kínoznak? Van megoldás! 

Izmaink feszülése gyakran fájdalmas izomcsomókat eredményez a hátunk, vállunk, derekunk tájékán. Ezek komoly fájdalmat okozhatnak, és megnehezíthetik mindennapjainkat. Keletkezésük hosszú idő alatt megy végbe, így eltüntetésük sem lehetséges egyik napról a másikra, de vannak módszerek, amellyel ez a folyamat felgyorsítható. Hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek, erről kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistáját.

Majd holnap-szindróma 

Mindig találunk valamilyen okot, ami miatt kibújhatunk az edzés alól. Fáradtak vagyunk, néha kicsit lusták, de az is lehet, hogy eddig nem a megfelelő mozgásformát választottuk. Ezernyi apró tényező – testalkat, fájdalomtűrés, koordináció, személyiség, aktuális fizikai és egészségügyi állapot, életkor, motiváció, társak – befolyásolja, hogy melyik sportág lesz az, amelyik a testünkre és a lelkünkre is pozitívan hat. De mégis, hogyan találjuk meg a nekünk való sportot?

Nyáktömlő gyulladás is állhat a csípőfájdalom hátterében 

Csípőfájdalom esetén ízületi porckopásra szoktunk elsőként gondolni, azonban ez, a sok ember számára gondot okozó probléma, más okokra is visszavezethető. Gyakran előfordulhat, hogy nem is maga a csípőízület fáj, hanem az ott lévő inak, izmok érintettek, de a háttérben állhat nyáktömlő gyulladás is. Arról kérdeztük  Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját, hogy pontosan mit is jelent ez az állapot.

Elsős lesz? Így könnyítsd meg számára az iskolakezdést! 

Az iskolakezdés mégis okozhat nehézséget a kicsik számára, hiszen egy teljesen új világba csöppennek, amikor első osztályosokká válnak. Ez az időszak nem csupán fizikailag és szellemileg jelenthet plusz kihívást a gyerekeknek, hanem pszichésen is megterhelő lehet. Hogyan könnyíthető meg az átmenet? Mit tehet a szülő?

Rémálom a pecsételő vérzés terhesség alatt 

Valószínűleg minden nő rémálma a pecsételő vérzés, amikor éppen babát vár. Ezen sajnos nem is lehet csodálkozni, hiszen például a vetélés egyik előjele is lehet ez a jelenség. De hogy pontosan mi is állhat a hátterében terhesség  alatt, arról Ratkó Tünde szülésznő beszélt a ratkotunde.hu-nak.

Józsi bá'nak gyógyszer helyett kutyát írt fel a orvos 

Az idősebb embereknek receptre kellene felírni kutyát, hogy gyakrabban kimozduljanak otthonról, a kutyasétáltatás ugyanis az egyik leghatékonyabb módja a fizikai aktivitás megőrzésének. A mozgás pedig képes csökkenteni a daganatos betegségek - köztük a mell- és a bélrák - kialakulásának kockázatát- állítja egy új brit tanulmány.

Sok szép kövér gyerek jön majd a tanévnyitóra... 

Még javában tombol a nyári vakáció, remélhetően a tanulás okozta fáradtságot és stresszt már szép lassan kipihenik csemetéink. Hogy a túlzott lazulás ne váljon a gyerekek kárára, a mozgásra és bizonyos táplálkozási szokásokra is oda kell figyelni ilyenkor, ez pedig a szülők feladata és felelőssége.

40 felett már sérülékenyebbek vagyunk 

40-50 éves kor felett sem kell lemondani a remek fizikai kondícióról, a könnyedebb tréningekről és a komoly edzésről sem. Ebben az életkorban azonban előtérbe kell, hogy kerüljön a sportártalmak kezelése és megelőzése, a biztonság. Azonban Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője szerint mindezek ellenére a teljesítmény bármilyen életkorban javítható!

Hogyan segít a futás a lelki problémákon? 

Van, aki kiordítja, van, aki kifüstöli, megint mások kifutják magukból a napi stresszt. Az tény, hogy a futásnak, mint minden mozgásnak rendkívül sok pozitív hatása van. A hatékony stresszoldás érdekében azonban minőségi futásra kell törekedni, és érdemes pár szempontot betartani. Soroljuk!

6 dologra figyelj, ha már volt trombózisod 

A trombózis esélye számos ember életét veszélyezteti, főleg akkor, ha az illetőnél korábban kialakultak már vérrögök. Az állapot után több életmódbeli változtatás szükséges, és vannak olyan dolgok, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítani. Prof. Blaskó Györgytől, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától megtudhatjuk, vajon mi mindenre kell ügyelni a melegebb hónapok során.

A terhességi mérgezésről, - őszintén 

A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.

Fájdalmas bütykök az ujjakon? Ez lehet az oka... 

Főként a középkorú és idősebb nőket érinti az a gyakran fájdalmas bütykösödés az ujjakon, amely nem csak esztétikailag zavaró, de a mozgás szabadságát is gátolja. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint a fájdalmon hatékonyan lehet segíteni.   

Így kerékpározunk mi 

Bicikli-pártiak a magyarok, a 18-69 évesek majd 70 százaléka rendelkezik saját kerékpárral és 65 százalékuk, ha csak alkalmanként is, de szokott kerékpározni, ötödük szinte minden nap biciklire pattan. Viszont nem szeretnek sokat áldozni egy kerékpárra, legfeljebb 10 ezer forintot költenek rá évente, ha új kerékpár vásárlásban gondolkoznak nem mennek 60 ezer forint fölé. Pedig a nem vagy ritkán kerékpározók harmadát a biztonságérzet hiánya tartja vissza attól, hogy gyakrabban kerékpározzon, amit nem csak a több kerékpárút és az autósok nagyobb odafigyelése növelhet, hanem egy megbízható kerékpár vásárlása is - derül ki a Cofidis reprezentatív felméréséből. 

5 szuper szabadtéri program májusra - Budapesten 

A kellemes, tavaszi idő már most májusban is egyre gyakrabban hív minket a szabadba. Ilyenkor az egész város felpezsdül, nyüzsögnek az emberek, a terek, az utcák és Budapest egy egészen másik oldalát mutatja nekünk még több, izgalmas szabadtéri lehetőséggel. Hogy Te se maradj ki belőlük, összegyűjtöttünk 5 olyan programot, amit kár lenne kihagyni a jó idő beköszöntével.

Végzetes lehet az infarktus utáni depresszió 

Az infarktus és a depresszió kölcsönhatásai eddig is ismertek voltak. Mostanra azonban az is bebizonyosodott, hogy a szívbetegség utáni depresszió jelentősen növeli a halálozási kockázatot. Dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta éppen ezért az infarktus utáni rehabilitációs program jelentőségét hangsúlyozta. 

Pariban a kilók és a vérnyomás 

Erősen befolyásolja a vérnyomást, valamint a koleszterinszintet a súlytöbblet. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos szerint az elhízás önmagában is növeli az értékeket, a jó hír azonban, hogy a többlet csökkentésével a vérnyomás és koleszterinszint is csökkenthető.  

Így bringázzunk helyesen! 

Az ember azt gondolná, hogy csak rápattan a bicajra, és már mindent megtett az egészséges sportolás érdekében. Pedig nem mindegy, hogy milyen biciklit választ, hogyan állítja be, milyen iramban teker, és főleg hogyan ül rajta. Ez utóbbihoz adunk most hasznos tanácsokat!

Így válasszunk kerékpárt magunknak! 

Vannak, akik naponta, míg mások csak hétvégente pattannak kerékpárra. Mint minden mozgás esetében, kerékpározáskor is fontos, hogy ügyeljünk az ízületeink épségére. Sokan nem tudják, de mindez legfőképp a helyes bicikliválasztáson is múlik. Most ebben segítünk.

Valóban annyi idős vagy, mint az ereid? 

Egy felnőtt érhálózatának hossza a hajszálerekkel együtt elérheti a 100 ezer km-t, ami az Egyenlítő két és félszerese. Kézenfekvő, hogy vigyáznunk kell rá, és rendszeresen felül kell vizsgáltatnunk ezt az érzékeny rendszert - tanácsolja Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Ezt most kivesézzük! 

Egész szervezetünket, így a veséinket is leterheli az egészségtelen életmód. Az elhízás, a dohányzás, a mozgás hiánya közvetve vagy közvetlenül is hozzájárulhat a vesebetegség kialakulásához, amely minden tizedik embert érint Magyarországon. Az egészségtelen életmód és a mozgáshiány egyaránt hozzájárul, hogy a magyarok többségének súlytöbblete vagy rossz egészségi állapota van.

Este valahogy mindig jobban fáj... 

A vállfájdalom nem csak a kézilabdázók és úszók teljesítményét vetheti vissza, de negyven év felett sokak életében jelent nehézséget a Rotátor-köpeny sérülése. A sportorvos szerint bármely életkorban lehetséges megszabadulni a fájdalomtól és visszanyerni a mozgás szabadságát.

Erre is gondolj, ha a gyereknek egyre több a rossz foga! 

A fogak romlását nemcsak az elnagyolt fogmosás vagy a túl sok cukrozott üdítő, édesség okozhatja. A gyermekkorban jelentkező fogromlás reflux betegség jele is lehet. Ilyen esetben csak a reflux kezelésével lehet megállítani a folyamatot.

Utazol trombózis után? Erre nagyon figyelj! 

Trombózis után a betegnek több mindenre is szükséges odafigyelnie, hiszen ha egyszer már kialakultak vérrögök, úgy lényegesen nagyobb eséllyel következik be újra az állapot. Éppen ezért fokozott figyelmet kell ezentúl fordítani a prevencióra. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elmondja, mennyire veszélyes az, ha az illető hosszabb autóútra vállalkozik.

5 érdekesség a ritmikus gimnasztikáról 

Szépség, harmónia és dinamizmus. Három jelző, amelyek elsőként eszünkbe jutnak, ha a ritmikus gimnasztikáról hallunk.A balett és gimnasztikai elemeket ötvöző sportág azonban nem csupán nemcsak káprázatos látvány. Íme néhány érdekesség erről a minden porcikát megmozgató sportágról.

Mellesleg, megtapogattad már a sajátodat? 

Mi a közös Christina Applegateben, Kylie Minogueban, Anastaciaban és Tallós Ritában? Mindegyikük leküzdötte a mellrákot, amely a  évente több mint 500 000 nő életét oltja ki. A mellrák már a fiatalabb korosztályt is egyre inkább érinti, ezért is fontos, hogy minél előbb kialakuljon az egészségtudatos szemléletmód.