Mozgás cikkek

Gyors igenek és nemek
Nem a tükröt kell leszerelni a falról, hanem saját magadba kell nézned! Mit gondolsz, hogy fogsz kinézni a hamarosan beköszöntő strandszezonra? Na látod, lépni kell, és ebben a szakértő segít!

Kelj fel, és járj
Nincs időm, nincs erőm elkezdeni, nem találok megfelelő mozgásformát, nem tudom hogyan vágjak bele, nincs, aki támogasson: ezek a leggyakoribb kifogásaink, ha a sportról van szó – derül ki a világ egyik legismertebb dezodormárkájának februárjában végzett magyarországi online kutatásából. Bár a magyarok 2/3-a nem sportol, az eredmények szerint a megkérdezettek több, mint 40%-át motiválná, ha különböző mozgást segítő tippeket-trükköket ismerhetne meg, ezért a cég tavasszal egy új, az embereket megmozgató kampányt indít.

Hitek és tévhitek a kismamasportról
Az örök kérdés: mozogjunk terhesség alatt? És ha igen, akkor hogyan? Most edzek a maratonra? Vagy vissza kell fognom magam, és mi a helyzet akkor, ha eddig egyáltalán nem mozogtam? Rengeteg a kérdés, és mindegyikre választ is kapunk Ratkó Tünde szülésznőtől.

Így lehetsz makkegészséges tavasszal is
Sokan megfogadjuk szilveszterkor, hogy fittebb és egészségtudatosabb életet élnünk majd az új évben. Az egyik legismertebb, ötcsillagos sárvári hotel szakértője hasznos tippekkel segít, hogy a kezdeti lelkesedés valóban egész évben kitartson és hónapról hónapra fittebbek legyünk! A telet már megtanultuk, most jön a tavasz.

Mennyi mozgás túl sok az agynak?
Az egyik újonnan közzétett szakirodalmi áttekintés szerint az optimális fizikai aktivitás mennyisége a szellemi teljesítőképesség támogatása szempontjából 52 óra – méghozzá 6 hónapra elosztva. Ez összességében heti két órányi testmozgást jelent, amibe számos típusú aktivitás beletartozik, az aerobiktól kezdve a súlyemelésen keresztül a sétáig. Dr. Richard Isaacson Alzheimer-kór szakértő a Medscape orvosi szakportálnak számolt be a testmozgással kapcsolatos legfrissebb tudományos ajánlásokról.
Fogadkozás helyett életmódváltás
Január elsejétől majd több zöldséget-gyümölcsöt eszem, kevesebbszer csábulok el egy-egy mignonra a munkahelyi büfében, és rendszeresen mozgok! Ugye ismerős elhatározások? Aztán eltelt pár hét, és nem maradt semmi az „új év – új én” gondolatokból.
5 dolog, amitől idén sem fogsz lefogyni
Aki az év elején életmódváltásba kezd, és a fogyás szót beírja bármilyen keresőbe, fél perc alatt mintegy másfélmillió találatot kaphat. A számtalan diéta, termék, étrend-kiegészítő és hirdetés között nehéz megtalálni a számunkra legmegfelelőbbet. Nem megoldás az ünnepi túlevés után egy gyors 1000 kcal-ás diéta sem, hiszen ezzel csak sokkoljuk a szervezetünket, és nem érünk el tartós fogyást. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa segít kiigazodni a tévhitek és berögződések útvesztőjében.

Kolumbiából jöttem, mesterségem címere a tánc
A zumba egy nagyszerű mozgásforma, ami összehozza az embereket, kicsiket és nagyokat, fiúkat és lányokat egyaránt. Ez a mozgásforma Kolumbiából származik, de Amerikából terjedt el, és vált korszakalkotóvá a maga nemében. Magyarországon majd 500 aktív és hivatalos zumba oktató tevékenykedik, így bátran lehet állítani, hogy több ezres rajongótábora van már ennek a táncos fitness formának.

Így kerüld el, hogy az első edzésed legyen az utolsó!
Állapotfelmérés, elérhető, de kihívást jelentő célok, és talán a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat. Szakértői tanácsok, hogy ne olyan legyen az edzés, mintha gördeszkával próbálnánk bevenni a Műjégpályát.

8 tipp a szépséges egészségért
Új célok kitűzésével indítjuk az új évet minden alkalommal. Hogy a fogadalmakat be is tudjuk tartani, válasszunk olyanokat, amilyeneket apróbb lépésekkel sikereket érhetünk el. Ilyen újévi célkitűzésünk lehet az, hogy jobban odafigyelünk az egészségünkre, mert azt tudjuk, hogy az igazi szépség az egészségnél kezdődik!
Hasítsunk hajnalban Alsó-Ausztriában!
Aki korán kel, üres pályát lel! Így is értelmezhetjük a helyi dialektusban megfogalmazott kifejezést, a „Guga Hö-t”, melynek jelentése „teljesen éber.” Erről a különleges életérzésről egy programot is elneveztek Alsó-Ausztriában, melynek keretében kora reggel, a napfelkeltében csúszhatunk az érintetlen sípályán. Ha ezt választjuk, biztosak lehetünk benne, hogy a hajnali hegyi levegő, a siklás, majd az elfogyasztott kiadós, helyi finomságokból álló reggeli megalapozza a napunkat!
Készülj a télre, kedvesem!
Egyre többen betegszünk meg az ősz beköszöntével. A hűvös, esős időben főként náthával, megfázással küzdünk, de az influenzaszezonban az ezekre jellemző orrfolyásos, köhögéses tünetek magas lázzal és levertséggel is társulhatnak. Ha szeretnénk elkerülni a betegség miatt ágyban töltött napokat, kezdjük időben felkészíteni immunrendszerünket a vírusok és baktériumok támadása ellen.
Valóban olyan nagy mumus, vagy csak eltúlozzuk?
Egészen más reakciót vált ki a férfiakból elsőre a családalapítás, mint a nőkből. Főleg akkor, ha azt előre eltervezik, vagy akkor, ha nem sikerül olyan gyorsan, mint szeretnék. Ilyenkor a stressz veszi át az uralmat, ami akár a szexualitásra is rányomhatja a bélyegét. A témában Ratkó Tünde szülésznő van a ratkotunde.hu segítségére.
Legyen ez is egy férfias ügy!
20 perc. Azaz ezerkétszáz másodperc. Nagyon kevés idő. Sokszor egy-egy telefonbeszélgetés tart ennyi ideig, máskor a várakozás arra, hogy végre odaérjen a kávézóban hozzánk a fizetőpincér. Néha a busz jön meg 20 perc várakozás után, és néha egy üzlet kasszájánál is simán eltelik ennyi idő. 20 perc. Ez az, amit viszont sokkal jobban kihasználhatunk. Naponta húsz percet egészen biztosan mindenki találhatna, amellyel testi-lelki egészségért tehetne valamit, bármit.
Férfibajok kendőzetlenül
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a hiánybetegségek bizony a férfiakat is érinthetik. Ráadásul erősen, és sokszor nagyon hasonló következményekkel, mint a nők esetében. Megoldás azonban erre a problémára is van, de tenni kell érte! Ratkó Tünde szülésznő segít.
Vaduló szőlőm
Itt a vénasszonyok nyara! A kerti vadszőlő levelei már színesre váltottak, és nem tudok betelni a látvánnyal! Aki csak teheti, menjen a szabadba, hisz dél körül, kora délután egy vékony pólóban sétálgathatunk!
Perifériás érbetegség? Ezt tedd ellene!
A perifériás érbetegség (PAD) kezelése a tünetek csökkentésére, és az állapotromlás megelőzésére épül. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint mindezekben az orvosi kezelésen túl rendkívül sokat lehet tenni életmódbeli változtatásokkal is.
Teszteld magad őszintén!
Ma már nem kétséges, hogy az életmódunk milyen óriási hatással van az egészségünkre, betegségeket okozhat, és gyógyíthat is. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmód orvosa szerint éppen ezért is van kitüntetett szerepe az életmód orvoslásban a gondos felmérésnek, ami túlmutat a hagyományos orvosi felmérésen. Íme, a legfontosabb kérdések, amelyeket végig kell gondolnunk az életmódunkkal kapcsolatban.
Hogyan éljünk örökké?
Bár a kutatók többnyire az egészséges, aktív életmódban látják a hosszú élet titkát, a száz év felett is friss matuzsálemek időnként igen furcsa szokásaiknak tulajdonítják kivételes életkorukat. A centenáriumot megéltek között akad, aki a minőségi alkoholfogyasztásra esküszik, de van, aki nem veti meg az édességeket vagy a reggeli sült szalonna illatát sem.
Így lehetsz igazi férfi!
A sperma minősége áll a férfi meddőség hátterében a leggyakrabban. Ez önmagában nem egy jó dolog, mégis szerencsésebb, ha nem betegség okozza a gondot, hiszen a sperma minőségén mi magunk is képesek vagyunk javítani, ráadásul nincs is olyan nehéz dolgunk. Ratkó Tünde szülésznő segítségít eligazodni.
Családdá válni sokszor nem is olyan könnyű
Fel kell készülni a családalapításra? Nem „csak” annyi a feladatom, hogy már ne védekezzünk? Hiszen ez a folyamat magától működik, nem? Nem bizony! A feltett kérdésekre Ratkó Tünde szülésznő válaszol.
Így hosszabbítsd meg a nyarat!
Igazi nyárimádó vagy, és úgy érzed, még egy ideig élvezni szeretnéd a legmelegebb évszak hangulatát? Íme néhány tanács, hogyan hosszabbítsd meg a kedvenc évszakodat! Sokunk kedvence a legmelegebb évszak, de sajnos eljön az idő, amikor búcsút kell mondanunk a nyárnak. Azért van néhány trükk...
Na, ez az, amit azonnal el kell engedned!
Még a visszatartott vizelet is növelheti a vérnyomást - persze más tényezők mellet - derült ki egy új kutatásból. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmondja, mit érdemes számításba venni a mérésnél.
Falra másztak a festők
Hatalmas és lendületes festmény buzdít mozgásra Budapest első kerületében, a Krisztina körút 30. szám alatt található társasház tűzfalán. A főváros ötletéből és megbízásából életre hívott festmény a városi sport népszerűsítésére és a közösségi sportolásra hívja fel a figyelmet Budapest egyik frekventált pontján, ezzel is utalva a 2019-es évre, amikor Budapest lesz Európa Sportfővárosa. A mindenki számára elérhető köztéri művet a Színes Város Csoport alkotta meg.
A cukorbetegség előszobája
Terheléses vércukorvizsgálatra készül? Vagy már végeztek önnél ilyet? Előfordulhat, hogy az eredményei alapján a cukorbetegség előállapotában van. A részleteket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa mondja el.
Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek?
Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő - kérdezte olvasónk. Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis. Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.
7 óriási fröcsögős
Játszani a világ legjobb dolga! Barátokkal, gyerekekkel kikapcsolódni a tökéletes boldogás! Vizes programokkal a nyári melegben meg pláne hosszú órákra le tudod kötni a kisebbeket, hát még a nagyobbakat, hiszen nincs gyerek, aki ne szeretne valamilyen formában a vízzel játszani. A következőkben ehhez adunk ötleteket.
Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!
A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.
Gyere táncolj, gyere táncolj még!...
Emlékeztek erre a jó kis Szűts Judit nótára? Roptuk rá a dizsiben! De ez régen volt, most azonban a Let’s groove csapata hív tánca. Nemrég a Szabadás hídon rendeztek közös bulit, és majd nyolcvanan ropták az Earth Wind & Fire "Let's groove" című dalára készült koreográfiát. Augusztus 20-án délután 4-kor a Kopaszi gáton várnak mindenkit, nagyjából 9-től 99 éves korig egy kis mozgásra! Húzzunk bele!
Ezektől is lehet meddő egy férfi
Igen keveset tudnak az emberek a meddőséggel kapcsolatban, kivált, ha az a férfiakat érinti! Pedig ez a probléma koránt sem olyan elhanyagolható, mint azt sokan gondolják. A férfiak életmódja ugyanis legalább akkora hatással van a családalapításra, mint a nőké! A férfiak termékenységét rontó tényezőkről Ratkó Tünde szülésznőt kérdeztük.
Ettől szenved az emberek majdnem fele
Megerőltetés, rostszegény táplálkozás, várandósság, de akár az idő múlása is hozzájárulhat az aranyerességhez, amely a fejlett országokban a lakosság majdnem 40 százalékát érinti. Sokan nem veszik elég komolyan, vagy szégyellik felkeresni az orvost, pedig az aranyerességnél gyakran jelentkező vérzés előhírnöke lehet a vastagbél daganatos megbetegedéseknek, amely Magyarországon a tüdőrák után a második legtöbb ember halálát okozza.
Nemcsak a húszéveseké a világ!
Nem mozgunk eleget! A mozgásszervi megbetegedések, a fájdalom és számos időskori probléma hátterében ez áll! Csupán minden ötödik magyar sportol rendszeresen, a 60 év felettieknél pedig még rosszabb ez az arány. Ennek következtében a nyugdíjasok 80%-ának fáj a mozgás! A terápiás lehetőségekről és a megelőzésről beszélt Dr. Zolnay Péter reumatológus, fizioterápiás szakorvos, aki a Szenior-mozgásprogram szakértője.
5 szokás, amivel akár 10 évvel is tovább élhetünk
Az életmódunk olyan jelentős hatással van az egészségünkre, hogy bizonyos szokások bevezetésével, megváltoztatásával hosszú évekkel tovább élhetünk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa összegezte a legfontosabb tudnivalókat.
Anya, nagyon fáj a pocim!
Kevés mozgás, rossz táplálkozás és betegségek is okozhatják, ha a gyereknél ismétlődő hasfájás, ritka és fájdalmas székelés jelentkezik. A székrekedés gyakrabban fordulhat elő gluténmentesen étkező gyermekek körében. Ennek okait és kezelési lehetőségeit foglalta össze Rajcsik Enikő gyermek táplálkozási szakértő, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.
Honnan tudjuk, hogy begyulladtunk?
Gyulladás szinte bárhol felbukkanhat a szervezetben, szerteágazó, elhúzódó panaszokat okozva. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa az egyszerű vérvizsgálatról beszélt, amely segít felismerni, hogy zajlik-e bennünk gyulladás, és amellyel a szervezet kezelésre adott válasza is nyomon követhetővé válik.
Őrült tévhitek a kismamasportról
Csavarodó köldökzsinórt okoz, ha a kismama tornázik - ilyen, és ehhez hasonló téves információkat adnák át egymásnak a várandósok, amitől alaposan meghökkennek a szakemberek. Ezeket segít most rendbe tenni dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu-nak.
Banyaláz kánikulában
Sokaknak jelent nagy megterhelést a nyári hőség. Azok szenvednek még ennél is jobban, akik már beléptek a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik a hölgyeket, mint az izzadás, a hőhullámok, az ingerlékenység és az alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.
Segítség! Pánikrohamom van!
Egyre nehezebb a szervezetnek, hogy nincs átmenet a tél és a nyár között, ezáltal nem tud kellemes ritmusban átállni a meleg évszakra. Drenovits Zsuzsanna egészségnevelő szerint ez nemcsak testi, hanem lelki tüneteket is előidézhet, a félelmek és szorongások könnyebben a felszínre kerülhetnek.
Hozza ritmusba szíve ütemét
Még ha nem is figyelünk rá, szívünk rendületlenül tartja mindennapjaink tempóját, diktálva az ütemet egész szervezetünknek. Előfordulhat azonban, hogy a ritmus pontatlanná válik, a szívritmuszavar pedig kezelés nélkül később további komoly problémákat idézhet elő.
A sportos nők elégedettebbek a testükkel
A 18-59 éves magyar nők közül azok elégedettebbek a testükkel, akik rendszeresen mozognak vagy kiegyensúlyozottabban, egészségesebben táplálkoznak – derül ki egy piackutató és egy karcsúsítókrém márka közös felméréséből. A nők nagy része azt nyilatkozta, hogy kerüli az alkoholos italok fogyasztását és a dohányzást, vélhetően azért is, hogy formában legyenek. Míg a különböző fogyasztótablettákat inkább mellőzik. Életmódtól függetlenül azonban vannak olyan megoldások, amelyek mindenkinek segíthetnek a csúcsforma elérésében.
Várjátok a gólyát aktívan!
A meddőség bizony egyre és egyre több párt érint, nem csak hazánkban, hanem világszerte. Azonban sok esetben egy kis utánajárással fény deríthető egyes elváltozásokra, melyek gátolják a családalapítást. Mindemellett pedig maguk a párok is tehetnek azért, hogy a baba mielőbb megfoganhasson. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni a ratkotunde.hu segítségével.
Ezzel csökkenthető a cukorbetegség kockázata
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg a családban előfordul ez a betegség, fontos tudnia, hogy a mozgás bizonyos formái komoly védelmet jelenthet a diabétesszel szemben. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája nemcsak elméletben segít.
Tekersz, és fáj? Itt a megoldás!
Gyakran választják maguknak a kerékpározást a derék-, a hát- és a nyakfájással küzdők, mint a fizikai aktivitás kellemes formáját. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a helyes kivitelezésre, és a problémák megelőzésére, kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Kismama vagy? Küzdj a toxaemia ellen!
A kismamák esetében nem véletlen a folyamatos, rendszeres ellenőrzés. Nemcsak azért érdemes ezeken részt venni, mert a támogatások kiutalásának egyik feltétele. Azért is, mert akár a kismama életét is megmenthetik, hiszen olyan korképek időben történő felismerését teszik lehetővé, mint a terhességi toxaemia. A betegség megismerésében, és annak elkerülés lehetőségeinek ismertetésében dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.
Erre figyelj a grillpartin, ha cukorbeteg vagy
A nyári hónapokban igen sokan tartanak - és mennek el - kerti partikra, ahol a bogrács és a grill mellett különböző alkoholos italok is előkerülnek. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy vajon koccinthatnak-e velük a cukorbetegek, vagy inkább mást töltsenek a poharukba? A kérdést Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolja meg.
40 %-kal növeli a rákbetegek túlélési esélyeit a mozgás
Bebizonyosodott: a mozgás a daganatos betegségek kezelése alatt is jelentősen növeli a túlélés esélyeit. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke szerint az evidenciák egyértelműek, a szakma is nagy lelkesedéssel fogadta az eredményeket!
Magas a vérnyomásod? Így tervezz nyaralást!
Nemcsak a láblógatás ideje a nyaralás, hanem az utazás, az új ízek és az ezzel járó stressz időszaka is. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás- és érkockázat specialistája szerint a magasvérnyomás-betegeknek külön is érdemes felkészülniük ezekre a hetekre.
Őrület! A stressz is okozhat ekcémát?
Bőrviszketés, bőrpír, apró hólyagos kiütések. Az ekcéma tipikus tünetei. Annak ellenére, hogy ez az egyik leggyakoribb bőrbetegség, keveset tudunk róla, és kiváltó okairól. Sokan azt gondolják, hogy fertőző betegség, ám az ekcéma nem más, mint a bőr felszínes gyulladása. De valóban ilyen egyszerű lenne a diagnózis? Mi okozhat ekcémát, és hogyan tudjuk a tüneteket megszüntetni?