Életforma.hu


5 tipp a jobb emésztésért

5 tipp a jobb emésztésért 

Rendszertelen étkezés, stressz és kevés mozgás - mind oka lehet az emésztési panaszoknak. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével áttekintjük a leggyakoribb problémákat, és kezelésükkel kapcsolatban is igyekszünk megoldást kínálni.
Itt az idő egy kis tavaszi feltöltődésre!

Itt az idő egy kis tavaszi feltöltődésre! 

Nehezen kelünk reggelente, elalszunk munka közben, és hiába isszuk literszámra a kávét, nem bírunk felpörögni. De miért így reagál szervezetünk, mikor már minden körülmény adott lenne, hogy újult erővel vessük bele magunkat a tavaszba? Itt a válasz!
Így maradhatunk örök ifjak 50 után is!

Így maradhatunk örök ifjak 50 után is! 

Az idő múlásának látható nyomait ma már számtalan módszerrel kendőzhetjük, és jó tudni, hogy a szervezetünkben lejátszódó változások ellen is tehetünk. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ alapítója az életmód öregedést gátló hatásait összegezte.  
Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?

Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak? 

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.
Minek köszönhető ez a remek kondi, Rippel fivérek?

Minek köszönhető ez a remek kondi, Rippel fivérek? 

A Sportorvosi Központban jártak a Rippel fivérek,  nemzetközi hírű magyar artisták, többszörös Guiness-rekorderek, akik huszonnyolc éve lépnek fel a világ színpadain.  Kondíciójuk, az egészségük megőrzése mindkettejük számára rendkívül fontos, ezért is vettek részt az intézményben egy komplex teljesítménydiagnosztikai kivizsgáláson. A szereplésekre való felkészülés során végzett edzésprogramjukról, a prevenció és az egészség megőrzésének fontosságáról valamint a hivatásuk szeretetéről beszélgettünk velük.
Miért jó sportos kismamának lenni?

Miért jó sportos kismamának lenni? 

Miután bebizonyosodik a terhesség, sok kismama inkább felhagy a korábban rendszeresen végzett testmozgással. Valójában szabad, sőt javasolt is a várandósság hónapjaiban sportolni, hiszen a fizikai aktivitásnak számos előnye van baba és mama számára egyaránt. A biztonságos testmozgáshoz Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája ad tanácsokat.
Milyen az élet szívinfarktus után?

Milyen az élet szívinfarktus után? 

Bár szerencsére egyre jobbak a szívinfarktuson átesettek kilátásai, sokan úgy érzik, az esemény után már csak „lassan, öregesen” élhetnek. Holott dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a rehabilitációba beillesztett mozgásprogram minden téren életfontosságú hatással bír.
Ma se feledkezzünk meg a hölgyek egészéségéről!

Ma se feledkezzünk meg a hölgyek egészéségéről! 

A nőnap több mint ötven éve Magyarországon is a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének ünnepe. Március 8-án a férfiak virággal, édességgel vagy egyéb aprósággal lepik meg az életükben fontos szerepet játszó hölgyeket. Az ünneplés közben azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fizikai és lelki jóllét az egyik legnagyobb kincsünk: az egészség megőrzése érdekében az alábbi tippeket mindenképp érdemes megfontolni.
Állítsd be magadnak!

Állítsd be magadnak! 

Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudni, hogy az életmódunkkal jelentősen befolyásolható ez az érték. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa, kiemelt szakmai vezetője szerint az életmódorvoslással nemcsak az esetleges fejfájástól szabadulhatunk meg, de jelentősen csökkenthetjük az infarktus kockázatát is.

Nehezen indul a reggeled? 

Akiknek fáj a dereka tudja, hogy ez a panasz a reggeli órákban a legerősebb. Ilyenkor még a kiegyenesedés is nehezünkre esik, ezért gyakran kényszertartást veszünk fel a fájdalom ellensúlyozására. Pedig nem kellene ezt elfogadni, indulhatnának frissen, fájdalommentesen is a reggelek, utána pedig egész nap lehetnénk olyan aktívak, mint a panaszaink kialakulása előtt. Természetesen nem a műtét az egyetlen megoldás erre, hiszen ma már ismertek olyan kezelési módok, amellyel a derékfájdalom gyorsan és hatékonyan megszüntethető, és rövid időn belül teljes gyógyulás következik be. A kémiai anyagoktól idegenkedőknek pedig jó hír, hogy a terápia során csak természetes hatóanyagokat alkalmaznak. Erről az új eljárásról, Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája beszél.

Hat tipp a hátért 

Egész testünk tartópillére a gerinc, ezért egészségének megőrzése létfontosságú. Sok ember azonban folyton fájdalmat, feszülést érez gerincének háti, deréktáji, vagy nyaki szakaszán, ami rendkívül megnehezíti mindennapi teendőinek elvégzését. Ennek oka elsősorban, hogy rossz pozícióban túl sokat ülünk, vagyis a napi több óra számítógép előtt végzett munka. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája szerint, életmódbeli változtatásokkal már sokat tehetünk panaszaink csökkentéséért, emellett pedig az aktív fájdalomcsillapítás terápia az, amely hatékony segítséget nyújt a gerincproblémák megszüntetésében.

Így lehet belőled is bombanő! 

Egyedülálló kezdeményezés veszi kezdetét ez év januárjában. Három ismert ember részvételével fogyókúrás és egészségmegőrző program indul. A Bombanő programban Pirner Alma coach, tanácsadó és egzotikus táncos, Vámos Erika műsorvezető, valamint Hódi Pamela modell is megosztják a fogyni és szépülni vágyó nőtársaikkal tapasztalataikat, segítséget nyújtanak abban, hogy elérjék a kitűzött céljaikat.

10 tévhit az egészséges étkezésről 

Ha te is benne vagy a kemény ünnepek utáni-újévi diétában és nagy nehezen rávetted magad a futásra, hogy megszabadulj azoktól a röcögő hurkáktól, jobb, ha szakértőre hallgatsz a Hogyan fogyjunk le 5 nap alatt tanácsok helyett. Juhász Péter, a Custom Body Works atyja és a tudatos táplálkozás és testépítés szakértője, lerántja a leplet az egészségesnek álcázott legendákról. Lássuk!

Kelj fel, és járj! 

Egyre  több azoknak az irodai dolgozóknak a száma, akik krónikus ízületi fájdalmakról számolnak be. Ennek elsősorban a napi több órás egy helyben ülés, valamint a túlzott számítógép használat az oka. Fokozza a problémát az is, hogy sokan nem táplálkoznak helyesen, munkaidő után pedig nem fordítanak elég figyelmet a megfelelő mennyiségű mozgásra.

Új mozgásformák, régi fájdalmakra 

Annak, aki most szeretne sportot választani, nincs könnyű dolga. Ezért szakemberek segítségével összegyűjtöttük a manapság lenépszerűbb sportokat, hogy megtudhassuk, melyik sport pontosan milyen mozgásformát takar, és hogyan hat az ízületeinkre.

Az idei év legdivatosabb sportjai - vágjunk bele! 

Új év, új élet. Gyakran halljuk ezt a mondatot másoktól és fogalmazzuk meg magunkban is. Az év végi ünnepek ráadásul a legtöbb esetben gasztronómiai szempontból is kiemelkedőek voltak, így biztosan sokan kezdik 2017-et az edzőtermekben. De vajon mit jelent pontosan a számos új, gyakran azelőtt sosem hallott nevű mozgásforma?

Az egészség 17 tippje 

Sokan megfogalmazták már az örök élet titkát. Sokan sokféle ígéretet is tettek már szilveszterkor. Egy darabig tartott a fogyókúra, a reggeli futás vagy úszás, azután elfogyott a lendület. Mi most 17 olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, ami mindenképpen fontos! Igazán nincs benne olyan újdonság, amiről ne hallottál volna, de csak számold meg, hogy ebből mennyit tartasz be?     

Baj lehet, ha fontosabb a játék! 

Gyakori probléma a székrekedés gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet. Szakember mondja el a legfontosabb tudnivalókat!

Mozdulni kell a vastagbélrák ellen 

Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeres mozgás megelőzheti a vastagbélrák kialakulását, a szűrés pedig életet menthet. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a prevenciós módszerekről beszélt.

4 jótanács a téli fittségért 

A hideg idő beköszöntével érdemes fokozott figyelmet fordítanod az egészségedre és a fittségedre, hiszen az őszi-téli hónapokban könnyebben veszítünk az energiánkból! Lássuk, mit tehetsz azért, hogy ilyenkor is a toppon maradj!  

Túlcukroz a Mikulás? 

Izgatott apróságok, csillogó kis csizmák az ablakban, édességhegyek. Végre kiderült, ki volt jó gyerek ebben az évben? Szerintem, nagyon sokan! Ilyenkor általában több cukorkát, csokoládét esznek a gyerekek, mint máskor. Lehet-e a megnövekedett édességfogyasztásnak káros hatása? Összeállításunkban Dr. Karoliny Anna gyermek gasztroenterológus elmondja, hogy a szülőknek mire érdemes odafigyelni az ünnepen?

Támad a csendes gyilkos 

Egyre több embert érint az egész világon a magas vérnyomás, ennek ellenére igen kevesen veszik komolyan, pedig olyan szövődményeket okozhat, mint a stroke vagy a szívinfarktus. A legtöbben egyedül a gyógyszeres terápiától várnak javulást, és kevesen tudják, hogy bizony életmódváltással is igen sokat lehet tenni az értékek normalizálása érdekében!

A szívinfarktus 7 leggyakoribb tünete 

A szívroham nem jelentkezik egyik percről a másikra, a szívinfarktust elszenvedő ember általában már órákkal, napokkal, vagy hetekkel korábban tapasztalhat a szívének működési rendellenességére utaló, figyelmeztető jeleket. Melyek azok a tünetek, amelyek szívrohamra utalhatnak, és mi a teendőnk akkor, ha ezeket a panaszokat érezzük?

8 végzetes hiba, amit fogyózáskor elkövethetsz 

Ha fogyásról van szó, akkor mindenki szeret tanácsokat osztogatni, vagy bedobni egy sztárdiétát. Azt viszont sokan elfelejtik, hogy mindannyian mások vagyunk. Máshogy élünk, másképpen gondolkodunk, más életmódot folytatunk, különbözőek az adottságaink, betegségeink, így általánosan érvényes recept nincs a fogyásra. Éppen ezért most Dr. Gulyás Tamás életmódszakértő orvossal igyekeztünk 8 olyan végzetes fogyókúrás hibát összegyűjteni, amelyekből okulva megpróbálhatod kialakítani a számodra megfelelő programot.

A szívbeteg is sportolhat, de nem mindegy, hogy hogyan! 

A rendszeres testmozgás számos jótékony hatása mellett, kedvezően hat a vérkeringési rendszerünk és szívünk állapotára. De sportolhat-e, és milyen módon, aki valamilyen szívbetegséggel küzd? Szakember segít kérdések a megválaszolásában.

5 ok, ami kegyetlen hátfájást okozhat 

Görnyedünk az irodában, a hátunkban, vállunkban, nyakunkban érezzük és cipeljük a mindennapok terheit, nem figyelünk a táplálkozásra, keveset mozgunk és mindeközben szép lassan öregszünk is. A sokunkat kínzó nyaki- és hátfájdalmaknak számos oka lehet. Mit tehetünk ellene, hogyan enyhíthető? Szakember válaszol.

Állapotfelmérés nélkül veszélyes lehet az edzés! 

Sokan kezdenek el úgy mozogni, hogy nincsenek tisztában saját egészségi állapotukkal. Állapotfelmérés nélkül nem csak a várt eredmény marad el, hanem rossz esetben akár kisebb-nagyobb sérülések is bekövetkezhetnek, vagy akár rosszullétek is felléphetnek. Négy dolgot mindenképp ismernünk kell, mielőtt komoly edzésekbe kezdünk!

Alakformáló a munkahelyi stressz? 

Szinte elképzelhetetlen olyan feladatkör, ami ne járna több-kevesebb stresszel. Gyakran egy-két tábla csokival, folyamatos nassolással vagy néhány gyors hamburgerrel próbáljuk oldani a feszültséget, amitől aztán formába is kerülünk. Ám mi nem erre gondoltunk, amikor az alakformálást emlegettük...Van erre jobb módszerünk is!

Radics Gigi döbbenetes átalakulása - rá sem ismersz! 

A magyar iskolások negyede továbbra is súlyfelesleggel küzd – derül ki a Magyar Diáksport Szövetség legújabb fittségi mérése alapján. Hogyan lehetne elérni ezeknél a gyerekeknél, hogy egészségesebb életmódra váltsanak? Radics Gigi énekesnőnek ez sikerült, pedig 8 éves korára már elérte a 70 kilót. A Megasztárban feltűnt tehetséget személyi edző segítette az átalakulásban, de szülei is támogatták életmódváltását.

3 ok, ami miatt folyton feladjuk a mozgást 

Ahogy beköszönt az ősz, egyre többen határozzák el azt, hogy rendszeresen mozogni fognak.  Azonban igen gyakori, hogy a kezdeti lelkesedés egy idő után alábbhagy, majd pár hét, esetleg hónap múlva a sportos életmód képe elszáll. Vajon hol a hiba? Miért lankad a motiváció?

Helytelen életmód szüli a vesekövet 

A népesség 5 százalékát érinti a húgyúti kövesség Magyarországon. Az esetek száma egyre nő, amiben a helytelen táplálkozás, az elégtelen folyadékbevitel, az elhízás és a mozgásszegény életmód játszik nagy szerepet. A betegség az érintettek több mint felénél pár éven belül kiújul annak ellenére, hogy a vesekő sok esetben megelőzhető lenne – hívja fel a figyelmet az Európa-szerte megrendezett Európai Urológiai Hét kapcsán indított felvilágosító kampány keretében a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikája és a Szentkirályi Ásványvíz.

Mozogjon az a gyerek, különben nagy baj lesz! 

Hogyan és mit sportoljanak a gyerekek délutánonként a sok teendő mellett? Szülőként fontos odafigyelnünk erre is, mivel a csontok, az izmok és az ízületek egészséges fejlődését kb. 25%-ban életmódbeli tényezők határozzák meg.  Az ízületkímélő úszás például jót tesz, de a HOPP és PUFF elemekkel tarkított ütközéses mozgás, ugrálás erősíti igazán a csontokat, és ez járulhat hozzá akár az időskori csontritkulás megelőzéséhez is.

Fogyni 40 felett? Ez sem lehetetlen! 

40 éves kor felett az addig karcsú hölgyeken is megjelenhet az utálatos úszógumi, illetve itt-ott ledolgozhatatlannak vélt zsírpárnák tűnnek fel. Jó hír, hogy erre a makacs problémára is létezik hatékony megoldás!

4 apró trükk, ami megkönnyíti az edzést 

Egyre többen igyekeznek a mozgást mindennapjaik részévé tenni, de bármennyire is lelkes az ember, mindenkivel előfordulhat, hogy belefásul a mindennapos rutinba és elveszti motivációját. Léteznek azonban apró trükkök, amelyekkel megkönnyíthetjük az edzőterembe vezető utat és új lendületet vihetünk edzéseinkbe.

Így csillapíthatjuk a krónikus derékfájást! 

Krónikus derékfájásra sokan, csupán a tüneteket enyhítő fájdalomcsillapítókat, vagy nem túl hatékony étrend kiegészítőket fogyasztanak. Ezek a készítmények azonban, csak a tüneteket kezelik, de az okokra nem hatnak. Vajon mit javasol erre a problémára a szakorvos?

Mozdulj a koleszterinszintedért! 

A koleszterin-anyagcsere 40 éves kor felett, sajnos gyakran felborul. Erre a problémára  világszerte milliók szednek koleszterincsökkentő készítményeket, pedig vannak gyógyszer nélkül lehetőségek is, ennek a kockázati tényezőnek a megszelídítésére. Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája arról beszél, hogy melyek azok a módszerek, amelyek hozzájárulnak a vér koleszterin szintjének csökkentéséhez.

Egészségesebben élnek a melegek! 

Magyarországon a lakosság 40 százaléka egyáltalán nem mozog, míg a melegeknél csupán 25 százalék ez az arány. A heterokkal szemben sokkal több vitamint, szednek, 40 %-uk igyekszik sok zöldséget és gyümölcsöt enni, mi több, rendszeresen figyelnek arra is, hogy párjuk is hasonlóan őrizze egészségét.   

Szamba, gyerekek, szamba! 

Budapesten rendezik az ország első, nagyszabású Szeniortánc-találkozója, amelyre több száz érdeklődőt várnak a szervezők. A kifejezetten az idősebb korosztály számára kifejlesztett szeniortáncot bárki ingyenesen kipróbálhatja a Csillebérci Szabadidő Központban szeptember 9-én, pénteken 12 órától. A találkozó fővédnöke Endrei Judit, szakmai irányítója pedig Csirmaz Szilvia, Magyarország egyetlen hivatalos szeniortánc-oktatója.

Itt van minden, amit az epehólyagról tudnod kell! 

Milyen tünetek utalnak epehólyag gyulladásra? Hogyan kezelhető, és főleg hogyan előzhető meg? Szakértő segítségével összegyűjtöttük a fontosabb tudnivalókat az epehólyag gyulladásról.

Az 5 legnépszerűbb mozgásforma - te melyiket választottad? 

A rendszeres testmozgás kiemelt szerepet játszik egészségünk megőrzésében, de legalább olyan fontos alakunk formálásában is. De melyek azok a mozgásformák, amiket egyre többen választanak, ha a mindennapi testmozgásról esik szó?    

Lassíts! A turbó fogyókúráktól csak hízni fogsz! 

Szeretjük a gyors fogyókúrás tippeket, módszereket, erre kattanunk a legtöbbször is a neten. Ám a sikertelen és veszélyes turbódiéták, valamint a szakember is arra figyelmeztet,  hogy a tartós súlyvesztésnek nem a gyorsaság a kulcsa, ezek ugyanis még kövérebbé tehetnek. 

Sajtburesz, avagy mitől kapnak erőre sportolóink?! 

Az egész világ szeme most az olimpián van, ahol is a tökéletes felkészülésbe a megfelelő táplálkozás is beletartozik. Kenderesi Tamás bronzérmes úszónk a győzelem után sajtbureszre vágyott a komoly diéta után. De miből is áll a csúcsteljesítményhez szükséges speciális étrend? Szakértőt kérdeztünk.

Így sose fogyókúrázz! Nagyon veszélyes! 

Ha valaki úgy szeretne lefogyni, hogy éhezteti magát, azzal ideig-óráig elérheti ugyan a célját, de számolnia kell a koplalásnak a szervezetre gyakorolt káros hatásaival. Ráadásul rövid időn belül, a keservesen leadott kilók is visszatérnek.  Miért nem egészséges és célravezető a drasztikus fogyókúra?

Ki válasszon sportágat: a szülő vagy a gyerek? 

Hogyan válasszon a szülő felelősségteljesen sportot gyermekének? Meddig terjed a szülők választása és mennyire adjon teret a gyermek szabad akaratának? Merre és mennyire orientálja? Ezekről kérdeztünk meg híres sportolókat.

Nyak - és gerincfájdalom kínoz? Nyugodjál már le...! 

Gyakran előfordul, hogy a gerinc fájdalmának hátterében nincs röntgenfelvétellel kimutatható elváltozás. Ilyenkor gondolni kell arra, hogy a panaszokat a mindennapi feszültség, a stressz okozza. Vajon mi segít a stressz okozta fájdalmon? Szakember segít.

Erre figyeljen, ha trombózis után nyaralni megy! 

Bizonyos betegséggel élőknek kellemetlenséggel is járhat a nyári utazás. Akik például korábban mélyvénás trombózison estek át, azoknak fokozottabban figyelniük kell, hogy elkerülhető legyen a vérrögök ismételt kialakulása. Hogy pontosan miket szükséges betartani, arra szakorvos figyelmeztet.

A stresszevés megelőzése kisgyermekkorban kezdődik 

A lelki problémák és feszültség oldására sokan az evésbe menekülnek, pedig a finom ételek csak átmenetileg mutatják kisebbnek az adott problémát.Már egészen kisgyermekkorban is tehetünk azért, hogy a gyereknél megelőzzük felnőttkorban a stresszevés jelenségét.

5 tipp, hogy a legjobb formádat hozd nyáron is! 

Nem volt időd rákészülni a bikiniszezonra? Kimaradt a nyáreleji felkészülés? Ne ess kétségbe, számos gyors és hatékony módszer van arra, hogy testileg és lelkileg is szuper formába hozd magad és feltöltődj! Most az 5 legfontosabbat mutatjuk!