- Segítsünk a betegnek abban, hogy minden nap mozogjon valamennyit. Próbáljuk korlátozni a napközbeni alvásokat, helyette az éjjeli pihenés biztosítására fókuszáljunk. Tartsuk észben azt is, hogy a nagyon erős délutáni fáradtság növelheti az esti-éjszakai nyugtalanságot.
- A napunk megtervezésekor próbáljuk a legtöbb energiát igénylő feladatokat reggelre és délelőttre szervezni. Például a fürdetést időzíthetjük reggelre, valamint a legnagyobb családi étkezést is szerencsés a vacsora helyett ebédre tervezni!
- Esténként igyekezzünk csendes, békés hangulatot teremteni. Ez segít a demenciával élő személynek megnyugodni. Az alacsonyabb világítással, zajok minimalizálásával és kellemes zenével mind hatékonyan támogathatjuk ebben szerettünket.
A legtöbb demenciával élő idős ember úgy tudja, hogy betegsége az Alzheimer-kór névre hallgat. Ugyanakkor a szakértők szerint nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy az agyat érintő számos más betegség is károsítja a gondolkodási, emlékezeti és döntési folyamatokat.
- Törekedjünk rá, hogy az Alzheimer-kórral vagy más demenciával élő beteg minden nap nagyjából ugyanabban az időben menjen aludni. Az esti rutin bevezetése - például az esti felolvasás - szintén hasznos lehet.
- Korlátozzuk a koffeinbevitelt: mindez nem csupán a teára és kávéra vonatkozik, figyeljünk oda a különféle üdítők, a csokoládé és más élelmiszerek koffeintartalmára is!
- Használjunk éjszakai fényeket a hálószobában, hallban/folyosón és fürdőszobában. Ezek segítenek a sötétben is tájékozódni a demenciával élő személyeknek, így alkalmazásukkal elkerülhető a zavarodottság.
(Forrás: National Institute on Aging, felejtek.hu)