A jóga a 2000-es évek eleje óta töretlen népszerűségnek örvend a nyugati kultúrában is, nem csoda, hiszen egyszerre formálja a testet és a lelket, de még a szellemet is kordában tartja. Leteszteltük az öt legjobbat, így már csak döntened kell, hogy melyik órán gurítod ki a jógaszőnyeged.
HATHA JÓGA
A hatha jóga az egyik legismertebb és legklasszikusabb formája az indiai mozgásrendszernek. Azok számára is tökéletes, akik teljesen a nulláról indulnak, hiszen a gyakorlatok egyszerűek, de ettől még bőven rejlik bennük kihívás. A szanszkrit nyelvben a hatha egyébként erőt jelent, nem véletlen az elnevezés, hisz az erődre igencsak szükséged lesz. A 90 perces órákon az ászanák végzése közben a légzést összehangolod a tested és az elméd működésével is, majd a gyakorlást egy rövid relaxáció koronázza meg. Erősíted, és egyben nyújtod az izmokat, ugyanakkor a belső szervekre is jó hatással van ez a mozgásforma. A hatha jóga bizonyítottan csökkenti a stresszt, és megoldást jelenthet az enyhébb depressziós tünetekre is, a testi egészség mellett tehát a lelki egészséget is javítja.
Már pár alkalom után észreveheted azt is, hogy mérséklődnek a hát, és ízületi panaszok, a statikus pózoknak hála extra terhelés nem hárul az ízületekre, így biztonsággal végezheti az is, akinek van ilyen problémája. Egyes kutatások szerint a menopauza fizikai tüneteit is csillapítja, no és az sem elhanyagolható szempont, hogy hatására az alvás minősége is egyre jobb lesz. Az órán mindvégig az egyensúly megteremtésére törekszel, mind testi mind lelki értelemben.
Mindezek mellett a hatha jóga a testtudatosságot is fokozza, minden izomnak meglesz a maga szerepe és tisztában is leszel ezekkel. A gyakorlatsorok általában könnyen követhetők, nem kell attól tartanod, hogy elveszted a fonalat. A tempó lassú, így inkább azoknak ajánlott, akik egy kis nyugalomra, elcsendesedésre vágynak. Teljesen lelazít és megfelelően nyújtja a feszült izmokat, komolyabb nehézséget talán csak a fordított pózok jelenthetnek, ezeket körültekintően végezd, ha most vágsz bele a jógába.
DINAMIKUS JÓGA
Ez már bizony picit pörgősebb formája a jógának, van benne lendület, egyfajta flow jellemzi, a gyakorlatok szinte csak úgy áramolnak egymásból. Előfordulnak nehezebb elemek, ettől függetlenül kezdőként is nekiveselkedhetsz, de mindig figyelj a test jelzéseire, mivel szintezhetők a gyakorlatok, nyugodtan válaszd az egyszerűbb változatát az ászanának, ha túl megterhelőnek találsz valamit.
Szintén erősíti a testet, de az izmok lazítása, nyújtása is szerepet kap. Jó hangulatú óra, biztos, hogy nem fogsz unatkozni, hiszen gyorsabban váltakoznak a gyakorlatok, de itt is akadnak statikus mozdulatok. A dinamikus ászanák miatt a testtudatosság nagyobb hangsúlyt kap, de ebből csak profitálhatsz, hiszen rugalmasabb és erősebb leszel, megtanulod kontrollálni a légzésed, és az állóképességed is fejleszted. Ha dinamikus jógán veszel részt, a kötőszövetek mellett a gerinced is hálás lesz, az elméd pedig még a legkaotikusabb nap végén is le tudod csendesíteni.
GERINCJÓGA
Ez az a jógatípus, amelyet kötelezően fel kellene írni mindazok számára, aki napi négy óránál többet ülnek egy helyben. Amennyiben te is ülőmunkát végzel, ha teheted, kétszer egy héten iktass be egy gerincjógát, de persze azoknak is hasznukra van, akik fizikai munkával keresik a kenyerüket. Kezdőknek ideális mozgásforma, egyszerű és könnyed mozdulatok sokasága vár, amivel a gerinced minden irányban átmozgatod.
Preventív óratípus, és akkor is nyugodt szívvel vehetsz részt az órán, ha valamilyen sérülés, vagy mozgásszervi probléma miatt rehabilitációban részesülsz. A gerincjóga tulajdonképpen a hatha jóga egy egyszerűbb eszközrendszerével él, aminek köszönhetően rövid idő elteltével jobb lesz a testtartásod és a helyes légzéstechnikát is elsajátítod. Az órán a gerinc karbantartása mellett nem hanyagoljátok el a csípőnyítás és a derék lazításának fontosságát sem, ami szintén elengedhetetlen a testünk megfelelő működéséhez. Az izmokat ezen az órán is alaposan megnyújtod, ugyanakkor erőt is fejlesztesz a gyakorlatokkal. Szintén lassabb óra, de ez ne tévesszen meg, kellemesen el fogsz fáradni a végére.
BIKRAM JÓGA
Bírod a meleget? Már most letargiába esel, hogy lassan vége a nyárnak? Akkor a Bikram jóga a neked való, de ide csak akkor jelentkezz be, ha semmilyen egészségügyi problémád nincs, különös tekintettel a vérnyomás gondokra. Itt tényleg rekkenő hőség lesz, garantáltan szakadni fog rólad a víz, de ezzel egyenes arányban a sérülésveszély is csökken. Az irányzat egyébként megálmodójáról, a hírhedt Bikram Choudhuryról kapta a nevét, akinek viselt dolgairól a Netflix még egy dokumentumfilmet is készített.
A bikram jóga jót tesz a vérkeringésnek, elősegíti a szervezet könnyebb méregtelenítését is. A gyakorlatsor általában állásban kezdődik, és csak később kerül sor a fekvő helyzetben végzett feladatokra, amik alaposan átmasszírozzák a gerincet, a mellette húzódó izmokat és a csípőt is, de rendszeres gyakorlással az ízületek is jobban funkcionálnak. A közel negyven fokra felfűtott teremben 26 hatha pózt kell kivitelezned, emellett a mélylégzés megfelelő technikáját is megtanulod. A melegnek köszönhetően a nyújtó gyakorlatokat még biztonságosabb körülmények között végezheted, emiatt is ideális a bikram.
DEEP WORK
Nos, a deep work kakukktojás a többi jógaformához képest, mert noha nem kifejezetten jóga óra, de számos elemet kölcsönzött a jóga klasszikus irányzataiból. Kicsit olyan, mintha egy felgyorsított jógaórára csatlakoztál volna. Azoknak ajánlott, akik szeretik az aerobik pörgős, lendületes világát, ugyanakkor olyan óratípuson szeretnének részt venni, ahol a testtudatosság is elengedhetetlen a gyakorlás során.
A deep work pont ilyen, az elnevezés sem véletlen, hiszen a mélyizmokat is alaposan megdolgoztatod, arról nem is beszélve, hogy az állóképességre is szükséged lesz. Ha egy órára teljesen kikapcsolnál, ez a neked való óra, mert annyira kell ügyelned minden porcikádra, hogy egyszerűen nem lesz időd máson agyalni. A deep work nagyon intenzív mozgásforma, igazi „zúzós” kardió, ahol a statikus és dinamikus feladatok kombinációjával fejleszted az állóképességed és a robbanékonyságod, de emellett tökéletes core tréning is egyben. Itt is fontos a légzéstechnika, az optimális testtudatosság, összességében az egész óra egy igazi kihívás testnek és léleknek egyaránt. Az edzés legjobb része az óra végi úgynevezett négy perc, itt aztán mindent kiadhatsz magadból. Négy gyakorlatot kell teljesítened, mindegyikre egy perc jut, de hidd el, olyan a hangulat, hogy ebbe a négy percbe fix, hogy szíved-lelked és minden erőd beleadod.