Életforma.hu


Ma van a Füstmentes Világnap - egy tanulmány bíztató eredményt hozott a hevítéses dohánytermékről

Ma van a Füstmentes Világnap - egy tanulmány bíztató eredményt hozott a hevítéses dohánytermékről 

November 17-én ünnepeljük a Füstmentes Világnapot. Ha te is dohányzol, akkor érdemes elolvasnod ezt a kutatást, mert bíztató eredményt közöl.
Dohányzásmentes Világnap: szokj le a saját és a Föld egészsége miatt

Dohányzásmentes Világnap: szokj le a saját és a Föld egészsége miatt 

A dohányzásról közismert tény, hogy elképesztően káros a hatása, ezért arra buzdítunk a Dohányzásmentes Világnapon, hogy inkább szokj le. A környezetednek is jót teszel vele!
Ez lehet a nikotin jövője

Ez lehet a nikotin jövője 

A konzervatív nézőpont szerint a dohányosok vagy leszoknak a cigarettáról, vagy vállalják a dohányzás káros egészségügyi következményeit. Pedig van köztes megoldás: a füstmentes nikotinbeviteli alternatívák. A nikotin jövőjéről beszélgettek június közepén a Liverpoolban megtartott, személyes és online módon közvetített GFN – Global Forum on Nicotine – idei két napos konferenciáján.
Hogyan lehet csökkenteni a dohányzás ártalmait?

Hogyan lehet csökkenteni a dohányzás ártalmait? 

Orvosok és egészségügyi szakemberek, valamint civil és iparági szakértők, tudósok, kutatók, társadalmi szervezetek vezetői osztották meg gondolataikat a dohányzás ártalmainak csökkentéséről, cáfolva a füstmentes alternatívákkal és a dohányzással kapcsolatos tévhiteket.
Lemondták az országos szűrést!

Lemondták az országos szűrést! 

Elmarad a járványügyi helyzet miatt a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság március 19-ére meghirdetett országos Érszűkület Napja. Eredetileg azt tervezték, hogy öt nagyvárosban egyszerre végeznek szűrővizsgálatokat.
5 hasznos újévi fogadalom

5 hasznos újévi fogadalom 

Szerencsére akad egy-két olyan újévi fogadalom is, ami az egészségünkre vonatkozik. Sokan fogadják meg, hogy kevesebb alkoholt isznak, míg mások az edzőterembe veszik az irányt. Fontos tudni, hogy az egészséges változtatások java része a demencia kialakulásának kockázatát is csökkentheti!
Kendőzetlenül a büszke férfiasságról

Kendőzetlenül a büszke férfiasságról 

Már tudjuk, mekkora gond a férfiak terméketlensége, de fellépni ellene csak kevés dologgal lehet. Sokan és sokszor foglalkoztak már azzal, hogy felderítsék, megmutassák, mik is lehetnek a férfiak meddőségének okai. Azonban azt kevesen mutatják meg, hogy ez mekkora probléma, és még kevesebben beszélnek a férfiak jövőjéről. Ratkó Tünde szülésznő mesél a kemény tényekről.
Szívszorító tények

Szívszorító tények 

Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke, vagyis mintegy félóránként egy infarktus és tíz percenként egy stroke. Évente hétezer, naponta kb. 20 végtag-amputáció. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé. Riasztó magyarországi adatok, ám a legmegdöbbentőbb, hogy túlnyomó részük megelőzhető lenne, hiszen ezek civilizációs betegségek, melyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja, amely tökéletes alkalom arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet a prevencióra.
Letenni se könnyű, hát még kigyógyulni!

Letenni se könnyű, hát még kigyógyulni! 

Még az erős dohányosok szíve is pár év után nagyjából rendbe jöhet, ha abbahagyják a dohányzást, de a teljes gyógyuláshoz jóval több idő kell. Az amerikai orvosok publikációjától a Piac és profit számolt be.
Mitől lesz magas a vérnyomásom?

Mitől lesz magas a vérnyomásom? 

Rendszerint nem lehet kimutatni a magas vérnyomás kialakulásáért felelős fő okot, több tényező együttes hatása eredményezi a hypertonia létrejöttét. Ilyenkor eszenciális hipertóniáról beszélünk. A hypertoniások 10 %-ában azonban meghatározható az a tényező, amely felelős a tartósan magas vérnyomásért. Ezek a betegek úgynevezett szekunder vagy másodlagos hypertoniában szenvednek.

Szívás a hízás 

Kifogyhatatlan a téves hitek tárháza a kismamáknál. Most a dohányzást és a hízást vesszük nagyító alá Ratkó Tünde szülésznő segítségével.

Fújhatod, ha folytatod 

A dohányzás kifejezetten káros hatásairól nagyon sokat lehet olvasni. Ma már az is tény, hogy a férfiak esetében a bagó a nemzőképességre is rányomja bélyegét, de a hölgyek sem lehetnek nyugodtak, a cigaretta esetükben is gátló tényezője lehet a családalapításnak! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít nekünk és a ratkotunde.hu -nak.

Így füstölöd el gyereked egészségét 

Nagyon sok férfinél derül ki, hogy terméketlen. Ma már a meddő párok majdnem felénél a férfi oldalán keresendő a gond! Ezt pedig tovább súlyosbítja az a tény, ha az apa DOHÁNYOS! Ratkó Tünde szülésznő mondja el, milyen kárt pokozhat egy dohányos apa, ha mégis összejön a baba. 

Ha már nem sikerült leszokni, legalább ennyit tegyél meg 

Vajon hányan fogadták meg év elején, hogy leszoknak a dohányzásról? Sajnos nem mindenkinek sikerül végleg elhagyni a cigarettát, de ebben az esetben is tehetünk valamit az egészségünkért. Dr. Ungár Anna, a Duna Medical Center tüdőgyógyásza elmondja, milyen vizsgálatokra érdemes elmennünk, és átlagosan hány csomag cigaretta elszívása után kell tüdőgyógyászhoz fordulnunk.

8 tipp a szépséges egészségért 

Új célok kitűzésével indítjuk az új évet minden alkalommal. Hogy a fogadalmakat be is tudjuk tartani, válasszunk olyanokat, amilyeneket apróbb lépésekkel sikereket érhetünk el. Ilyen újévi célkitűzésünk lehet az, hogy jobban odafigyelünk az egészségünkre, mert azt tudjuk, hogy az igazi szépség az egészségnél kezdődik!

Itt kezdődik az atyai gondoskodás 

Minden szülő, vagy leendő szülő egyik rémálma, hogy gyermekének genetikai rendellenessége lesz. Ennek megelőzésére az édesanya nagyon odafigyel a terhessége alatt önmagára, ez természetes. De mi a helyzet az apával? A kérdésben Ratkó Tünde szülésznő van a segítségünkre.

Mióta füstölgünk? ... És minek? 

A nemzetközi Füstmentes Nap célja, hogy minden november harmadik csütörtökén egyetlen napra minden dohányos letegye a cigarettát. Az eredeti ötlet 1971-ből, Massachusetts állam kormányzójától származik, amelyet néhány évvel később az Egészségügyi Világszervezet is magáévá tett és nemzetközi nappá nyilvánított.

Perifériás érbetegség? Ezt tedd ellene! 

A perifériás érbetegség (PAD) kezelése a tünetek csökkentésére, és az állapotromlás megelőzésére épül. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint mindezekben az orvosi kezelésen túl rendkívül sokat lehet tenni életmódbeli változtatásokkal is.

Teszteld magad őszintén! 

Ma már nem kétséges, hogy az életmódunk milyen óriási hatással van az egészségünkre, betegségeket okozhat, és gyógyíthat is. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmód orvosa szerint éppen ezért is van kitüntetett szerepe az életmód orvoslásban a gondos felmérésnek, ami túlmutat a hagyományos orvosi felmérésen. Íme, a legfontosabb kérdések, amelyeket végig kell gondolnunk az életmódunkkal kapcsolatban.

5 dolog, ami elhúzódó köhögést okozhat 

A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Nézzük a leggyakoriabbakat!

Na, ez az, amit azonnal el kell engedned! 

Még a visszatartott vizelet is növelheti a vérnyomást - persze más tényezők mellet - derült ki egy új kutatásból. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmondja, mit érdemes számításba venni a mérésnél.

Zsibbad a lábad? Nem gyógyul a sebed? 

A perifériás artériás betegséget nem mindig könnyű diagnosztizálni, éppen ezért fontos felismerni, és az orvosnak elsorolni a tüneteket. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa szerint a veszélyeztetett pácienseknek tisztában kell lenniük a gyanús jelekkel.

5 szokás, amivel akár 10 évvel is tovább élhetünk 

Az életmódunk olyan jelentős hatással van az egészségünkre, hogy bizonyos szokások bevezetésével, megváltoztatásával hosszú évekkel tovább élhetünk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa összegezte a legfontosabb tudnivalókat.

5 kérdés a fülzúgásról 

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz. Mi okozhatja és miért fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, ha panaszaink vannak? Többek közt erről is kérdeztük dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát.

Hozza ritmusba szíve ütemét 

Még ha nem is figyelünk rá, szívünk rendületlenül tartja mindennapjaink tempóját, diktálva az ütemet egész szervezetünknek. Előfordulhat azonban, hogy a ritmus pontatlanná válik, a szívritmuszavar pedig kezelés nélkül később további komoly problémákat idézhet elő.

Még mindig nem vesszük elég komolyan a strokot 

A stroke, más néven szélütés világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Az emberek azonban mégsem veszik elég komolyan egészségük megőrzését. A betegség egészséges életmóddal, kellő odafigyeléssel számos esetben megelőzhető lenne, illetve stroke esetén a probléma felismerése, és a gyors reakció életet menthet. Dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke a betegség megelőzésére, felismerésére és a legfontosabb teendőkre hívja fel a figyelmet.

Őrület! A stressz is okozhat ekcémát? 

Bőrviszketés, bőrpír, apró hólyagos kiütések. Az ekcéma tipikus tünetei. Annak ellenére, hogy ez az egyik leggyakoribb bőrbetegség, keveset tudunk róla, és kiváltó okairól. Sokan azt gondolják, hogy fertőző betegség, ám az ekcéma nem más, mint a bőr felszínes gyulladása. De valóban ilyen egyszerű lenne a diagnózis? Mi okozhat ekcémát, és hogyan tudjuk a tüneteket megszüntetni?

Csak napi egy cigi? Tudd meg, ez is sok! 

A legújabb kutatási eredmények rossz hírt jelentenek a dohányosoknak: csak a teljes leszokás csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa az összefüggésekre világított rá. Miattad egy passzív dohányos sincs biztonságban! Olvasd el saját érdekedben! 

Képesek vagyunk rá! Képesek vagyunk rá! 

A Rákellenes Világnap (World Cancer Day) idén ezzel a szlogennel jelentkezik, hogy mindenki felfedezhesse, hogy – akár egyedül, akár társakkal közösen – tehet a rákbetegség ellen. Idén a mozgás szerepe áll a középpontban.

Add magadnak a legnagyobb ajándékot! 

Számos cikk és tanulmány szól a dohányzás káros hatásairól és következményeiről, és amíg a nemzetközi és a hazai statisztikák riasztó számokat mutatnak a dohányosok számáról és a dohányzás okozta betegségekről, addig nem is lehet elégszer elismételni ezeket az intelmeket. De talán nemcsak a figyelmeztetés és az elijesztés lehet hatékony a dohányzás elleni küzdelemben, hanem a leszokással járó pozitív következmények tudatosítása is. Mert ezekből is van bőven.

Téged is fenyeget a gyilkos! 

A magyar lakosság átlag életkora és egészségben leélt életéveinek száma jóval elmarad az Európai Uniós átlagtól. Az idei Stroke Napján született szűrési eredmények aggasztóak.  A statisztikai adatai tükrében kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők majdnem fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezeltetik magukat, nem változtatnak életvitelükön, akkor néhány éven belül nagy esélye van arra, hogy szélütést kapjon.

Ezt a 7 dolgot tedd szívinfarktus után 

A legtöbb ember túléli az első szívinfarktust, azonban dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az ezt követő életszakasz legfontosabb alapköveire hívta fel a figyelmet.

9 ok, amiért szükséges az érvizsgálat 

Az érszűkület gyakran évekig tünetmentes, szinte észrevehetetlen folyamat, amire sokszor már csak a súlyos problémák hívják fel a figyelmet.  A szakorvos szerint nagyon hasznos lehet egy egyszerű módszerrel, az arteriográfiával megvizsgáltatni az erei állapotát. Nézzük, kik a veszélyeztetettek?

Hány éves a szíved? Most kiderítheted 

Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy a szíve öregebb, mint a valós életkora. Mit lehetünk magunkért, és mit tehet a kardiológus?

4 jel, hogy nagyon beteg helyen dolgozol... 

A munkahelyen töltjük életünk jelentős részét, ezért nem mindegy, hogy mindezt milyen minőségben tesszük. Vannak árulkodó jelek, amik arra figyelmeztetnek, hogy változtatni kellene, hogy az alkalmazottak ne csak dolgozzanak a gépezetben, hanem hasznos és hatékony munkát végezzenek.

Ezek a horkolás szempontjából kockázatos helyzetek 

A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Amin lehet, azon kell is változtatni 

A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit 2 fő csoportra lehet osztani: a megváltoztathatatlan és a megváltoztatható tényezőkre. A jó hír, hogy rengeteget tehetünk a saját egészségünkért! Ezeket ismerteti Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.

Stresszes? Ezek a szűrések megelőzhetik a bajt! 

Naponta számtalan stresszhelyzetnek vagyunk kitéve, amelyek kezeletlenül szinte időzített bombaként fenyegetik az egészségünket, és szívbetegségekhez vezethet. Érdemes évente-kétévente néhány vizsgálattal feltérképezni, milyen állapotban is van a szerveztük. Soroljuk a lehetőségeket!

Tudod, mi a COPD? 

Nem, ez nem egy szervezet rövidítése, hanem egy krónikus, nem gyógyítható betegségcsoporté.  Lehet, hogy téged is érint? Vajon milyen vizsgálatokkal mutatható ki? Elmagyarázzuk...

Mit tegyünk érelmeszesedés ellen? 

Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs - világít rá Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.

6 ok, amikor szükséges a kardiológiai kivizsgálás 

Jól beazonosítható az a 6 életmódbeli rizikófaktor, amely a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében állhat - állítja az Egészségügyi Világszervezet. A veszélyeztetettek kivizsgálásának döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet a szakember.  

Szűresd! Szájüregi HPV-ből könnyen lehet tumor! 

A szájüregi daganatok kialakulásában a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás a fő rizikófaktor. Az utóbbi években a HPV fertőzés oki szerepe is egyre gyakrabban megjelenik, és növekvő számban igazolódnak HPV (Humán Papilloma Vírus) eredetű daganatos elváltozások a szájüregben.

13 ok, ami szívritmuszavarhoz vezethet 

Életmódbeli és genetikai okai is lehetnek a szívritmuszavarnak, de egyes betegségek is okozhatják az aritmiát. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta segít megérteni, mi vezethet a normális szívveréstől a szívritmuszavarig.   

Állítsd be magadnak! 

Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudni, hogy az életmódunkkal jelentősen befolyásolható ez az érték. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa, kiemelt szakmai vezetője szerint az életmódorvoslással nemcsak az esetleges fejfájástól szabadulhatunk meg, de jelentősen csökkenthetjük az infarktus kockázatát is.

Amíg a szívem utolsót nem dobban... 

…szeretni foglak az életemnél is jobban” – áll a híres idézetben. Ma Valentin napon különösen sokat foglalkozunk a szívügyeinkkel, szerelmünkkel, szeretteinkkel, azonban szívünk egészségéről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.  Pedig a szív egészsége a hosszú, és teljes élet meghatározó része, amely egészséges életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal megőrizhető  erre hívják fel a figyelmet a Szív tudatosság hónap szervezői világszerte.

A dohányosok minél előbb keressék fel az urológiát 

Bizony van összefüggés a dohányzás az urológiai daganatok közt, ami különösen a nőkre veszélyes.  Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa az urológiai szűrés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Tények és tévhitek a tüdőgyulladásról 

Sokan még mindig ártalmatlan, otthon könnyen kezelhető, „lábon kihordható” betegségként tartják számon, miközben évek óta a tíz leggyakoribb halálok közt szerepel a fejlett országokban. A betegséggel kapcsolatos gyakori kérdéseket vesszük górcső alá dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosának segítségével.

A kocadohányosok sem ússzák meg tüdőbaj nélkül! 

Magyarországon a lakosság közel 30 %-a dohányzik – a statisztika magába foglalja a láncdohányosokat és a csak alkalomszerűen rágyújtókat is. Számos súlyos betegség – légúti megbetegedések, szív- és érrendszeri megbetegedések – nagy része is a dohányzás számlájára írható. De vajon a kocadohányost is fenyegetik a dohányosokra jellemző kockázatok?