Dohányzás cikkek

Az egészség 17 tippje
Sokan megfogalmazták már az örök élet titkát. Sokan sokféle ígéretet is tettek már szilveszterkor. Egy darabig tartott a fogyókúra, a reggeli futás vagy úszás, azután elfogyott a lendület. Mi most 17 olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, ami mindenképpen fontos! Igazán nincs benne olyan újdonság, amiről ne hallottál volna, de csak számold meg, hogy ebből mennyit tartasz be?

Éjszakai köhögés veri fel a házat? Súlyos oka is lehet!
Miattad nem alszik éjjel a család? Legjobb álmukból riadnak fel a szűnni nem akaró köhögésedre? Vajon mi okozhatja és hogyan lehet megszüntetni? Szakembert kérdeztünk a témában.

Szájon át jöhet a kezelés
Új, szájon át szedhető terápiákat fogadott be az OEP a tüdőrák kezelésére. Mind nálunk, mind világszerte a leggyakoribb és legnagyobb arányban halállal végződő daganattípus a tüdőrák. Magyarországon évente tízezer feletti az új tüdőrákos megbetegedések száma − ezek 90%-áért a dohányzás a felelős − és mintegy nyolcezer beteg hal meg benne. Az új megbetegedések 85%-át a nem-kissejtes tüdőrák teszi ki, amelynek leggyakoribb típusa - az esetek majdnem fele - a mirigyhámból indul ki.

Van, amit nem veszünk be, pedig fontos lenne
A napi kávék, az elszívott cigik és a stressz miatt is fontos lenne, de az elfogyasztott zöldségek és gyümölcsök mellé is. Sokan úgy gondolják, hogy a kiegyensúlyozott étrend feleslegessé teszi, pedig a vitaminpótlásra mindenkinek szüksége van. Schmidt Judit dietetikus segít eligazodni a vitaminszedéssel kapcsolatos kérdésekben, és arra is választ ad, hogy miként befolyásolja a kávéfogyasztás a tápanyagok felszívódását szervezetünkben.

8 bőrfeszesítő tipp megfáradt nyakra
A nyakon, az áll vonalán megereszkedő bőr tévedhetetlenül mutatja az idő múlását, azonban Sutka Beáta, az Oxygen Medical Ultherapy szakértője szerint néhány bevált bőrfeszesítő módszerrel megállítható és visszafordítható a folyamat.

Trombózis, visszérgyulladás vagy visszérfájdalom - mi a különbség?
Nyáron sokan küzdenek lábfájdalommal, ami elsősorban a kitágult visszereknek a következménye. De vajon honnan tudni, hogy nem visszérgyulladás, esetleg életveszélyes mélyvénás trombózis okozza a problémát? Szakember ismerteti a különbséget.
Cigit, kilókat eldobni, de azonnal!
A rheumatoid arthritis (RA) autoimmun betegség, amely sokszor nem gyógyítható, de a tünetei kezelhetők, az állapotromlás lelassítható. A gyógyszerek mellett a kezelésben fontos szerepe van az életmódnak is, egy friss kutatás szerint a normál testsúly elérése, és a dohányzás elhagyása is segíthet.

Ezért veszélyes a nyár a dohányosokra!
Itt a nyár, a nyitott helyiségekben a dohányosok szabadon rágyújthatnak, így sokkal kevésbé vannak ösztönözve a káros szenvedélyük visszatartására. Ez a légúti betegségekben szenvedők számára még több veszélyt hordoz, hiszen ilyenkor halmozódhatnak a kockázati tényezők.

Szóval, ezért büdös a Sanyi szája...
A kellemetlen szájszag nem csak az elhanyagolt szájhigiénia következménye lehet, akár emésztőrendszeri problémák is okozhatják. Először én is azt gondoltam, hogy Sanyi nem mos rendesen fogat. De más oka volt...

Mikor kell kihúzni a bölcsességfogat?
A bölcsességfog sokszor rossz irányban vagy túl kevés helyen próbál kibújni, amivel a többi fogat is veszélyeztetheti. Dr. Németh Bertalan, az Oxygen Medical szájsebésze az eltávolítás lehetséges okairól beszélt.
Mozogd le a koleszterinszinted!
Érdemes komolyan venni és kezeltetni a magas koleszterinszintet, ez ugyanis közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és a végtagi trombózisnak. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical kardiológus főorvosa a hatékony koleszterinszint csökkentés lehetőségeiről beszélt.
Mit tehetünk a csontritkulás ellen?
Sokan gondolhatják, hogy a diagnosztizált csontritkulás miatt óvakodniuk kell a mozgástól, holott ennek az ellenkezője az igaz. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa a megelőzés lehetőségeiről beszélt.
Alacsony, foghíjas és bagószagú férfiak kíméljenek!
A férfiak nem szívesen randevúznak olyan nővel, akiknek túlsúlya van, a nőket pedig az tántorítja el, ha a férfi jelentősen alacsonyabb náluk. Az, ha dohányzik a másik, mindkét nem számára hátráltató tényező, derült ki a Lovebox.hu legfrissebb kutatásából.
Fura okok, amiktől romolhat a hangunk
Az utóbbi időben, mintha folyton berekedne? Minden megszólalás előtt köszörüli a torkát, az ismerősei figyelmeztették, hogy gyakran krákog? A hang megváltozását, rekedtséget a hang túlerőltetése, vagy dohányzás is okozhatja, de jelezhet akár pajzsmirigy, vagy autoimmun betegséget is.
Az érszűkület figyelmeztető jelei
Tény, hogy az érelmeszesedés okozta tünetek inkább idősebb korban jelentkeznek, a folyamat már fiatalon, akár gyermekkorban elkezdődik és lassan halad előre. Megfelelő táplálkozással azonban megelőzhető, vagy lassítható a folyamat. Persze a tünetekkel is tisztában kell lennünk.
Ne növeld a trombózisveszélyt!
A vezető halálokok között szerepel a trombózis és annak szövődményei. Ez nemcsak Magyarországon, hanem Európában és a világ több táján is így van. A betegség kialakulásának okai között pedig több olyan is akad, amelyekről nem is gondoltad volna, hogy gondot okozhat. Tanácsaival Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája segít.
Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod...
Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza
Edzésterv az akaraterőhöz
Januártól nem gyújtok rá, kétnaponta eljárok az edzőterembe, nem nyitom ki este hat után a hűtőt, több időt töltök a családommal, többet olvasok, kevesebbet panaszkodok, és úgy általában: jobb életet élek. Ismerős? Szilveszter éjszakáján sokan teszünk újévi fogadalmakat, amelyeket sokszor már az első hetekben megszegünk. De miért van az, hogy olyan hamar leteszünk a nagy elszántsággal kitűzött céljainkról?
Mitől fájhat a női mell?
A nőknek több, mint ötven százaléka tapasztalja a mellfájdalmat, többnyire középkorukban. De az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele. Akkor mégis mi okozza?
Új év - új élet! iCoach - a személyi edző
Az év vége mindig a visszatekintés, az év eleje pedig a fogadalmak ideje. Ilyenkor nagy tervekkel és komoly elhatározásokkal indulunk neki az új évnek; az „új év – új élet” szellemében sokan fogadják meg, hogy szakítanak káros szenvedélyükkel és egészségesebb életet fognak élni.
Mi véd meg a szájüregi daganattól?
A szájüregi daganat világszerte a vezető halálokok közé tartozik világszerte, és amerikai tanulmányok szerint már évtizedek óta nem javul az ilyen típusú daganatos betegségek túlélési aránya. A fogszakorvos szerint az éves szűrések többek közt ezért is elengedhetetlenek.
A csontritkulás hatékony ellenszere
A csontritkulást sokáig a menopauzán átesett nők betegségének gondolták, de mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy férfiakat is érinti ez a betegség. Ma Magyarországon kb. 600 ezer női és 300 ezer férfi beteg szenved csontritkulásban, a betegséggel összefüggésben kialakuló csonttörések száma pedig évi 80 ezerre tehető. Fehérvári Katalin, az Oxygen Medical gyógytornásza a megelőzés és a mozgás jelentőségéről beszélt.
5 tanács a gyomorégés kezeléséhez
Sokan szenvednek a refluxtól, melynek egyik leggyakoribb tünete a gyomorégés, amit rossz szájíz, gombócérzés a torokban és kellemetlen szájszag is kísér. Az égő érzés a mellkas középvonalában jelentkezik, a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat. Mit tehetünk ellene?
Megdöbbentő! Ezért meddő a legtöbb férfi!
A gyermektelenség okát nem csak a nőben lehet keresni, a férfiaknál is előfordulhat meddőség. A férfi terméketlenség okairól és a kezelési lehetőségekről beszél a szakember.
A gyomorrontás jellegzetes tünetei és okai
Nyáron jellemzően megnő az esélye a gyomorrontásnak – különösen a szabadosabb táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek miatt. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a szakorvosi segítség jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Nagyon rossz hír a kínai bagósoknak!
A dohánytermékek adójának megemelésével, az Egészségügyi Világszervezetet segítségül hívva és minden korábbinál szigorúbb szabályok bevezetésével próbálják meg visszaszorítani a dohányzást Kínában, ahol a lakosság csaknem egyharmada cigarettázik
Holnap ne gyújtson rá!
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) kezdeményezésére 1988 óta május 31. a Dohányzásmentes Világnap. Az évről-évre megrendezésre kerülő programsorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás veszélyeire.
Az érszűkület a fiatalabb korosztályt is érintheti
Az artériás érbetegségeket - köztük az érszűkületet- sokan az idősek betegségének gondolják, pedig a probléma korai stádiumait egyre gyakrabban diagnosztizálják a fiatalabbaknál is. Ám az időben történő életmódváltással, megfelelő kezeléssel sokat lehet tenni az állapot rosszabbodásának elkerülése, illetve a javulás érdekében.
Az élmezőnyben vagyunk, de erre most nem vagyunk büszkék!
Az uniós élmezőnybe tartozunk még mindig, bár erre egyáltalán nem vagyunk olyan büszkék. A dohányzók aránya például az ötödik legmagasabb Európában, az alkoholproblémákat tekintve pedig világviszonylatban is az élbolyba tartozunk. Aggasztó az is, hogy a felnőtt lakosság fele nem végez intenzív testmozgást.
Idő előtt fogunk meghalni, ha ez így megy tovább!
Évente mintegy 16 millió ember korai - hetvenéves kor előtt bekövetkező - halálát okozzák világszerte a nem fertőző betegségek. A korai halálozás azonban megelőzhető lenne, - derült ki a WHO jelentéséből.
Segítség szájüregi rákban szenvedőknek
Szájüregi rák az egyik legkevésbé ismert daganattípus, évente mintegy 1500 embert diagnosztizálnak, a rák ezen válfajával. Leginkább a 45 év feletti dohányosok körében alakul ki. Mi segíthet nekik abban, hogy ne kelljen elveszíteniük állkapcsukat?
Sokkoló számok - valóban tudod, mit okoz a dohányzás?
Több mint egymilliárd ember, a Föld 15 évesnél idősebb lakóinak egyharmada fújja nap mint nap a füstöt. E káros szenvedély jelenleg több mint 3 millió ember halálát okozza évente. Ez a szám a következő évtizedekben 10 millióra emelkedhet, ami azt jelenti, hogy a dohányzás okozta következményektől 3 másodpercenként meghalhat valaki a Földön.
A tüdőrák nem csak a dohányosokat érinti – íme még 5 rizikófaktor
Tény, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nemdohányzókat nem érinti. Az elvárosiasodott környezet következtében ugyanis olyan hatások érik az emberi szervezetet, amelyek növelik a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét.
10 évvel idősebbnek akarsz látszani? Egyél sok cukrot!
Néha hajtjuk előre az időt, máskor meg megállítanánk, hogy ne rohanjon annyira. Ám ha nem teszünk az egészségünkért, korunkhoz képest sokkal öregebbnek is látszhatunk. A dohányzás, a stressz, a szennyezett levegő, az egyoldalú táplálkozás és a nagy mennyiségű cukorfogyasztás mind hozzásegíthet ehhez. Előzzük meg!
Nagyon megszívhatod már az első randin!
Már az első randi is nagy szívás lehet a dohányosoknak, ha néhány alapvető szabályt nem tartanak be. Lehet egyáltalán egy randevún dohányozni? Ha igen, mennyit, mikor és hol gyújtsunk rá? Mi fér bele egy randevúba, és mi számít már illetlenségnek? Van néhány hasznos tanácsunk erre is!
Dobd el, és maradj életben!
Légzési nehézség, gyakori köhögés, reggeli köpetürítés, esetenként sípoló légzés? Ezek a tünetek mind a COPD betegségre utalnak, amelyben mintegy félmillió ember szenved Magyarországon, és amely jellemzően dohányzás következtében alakul ki. Dobd el a cigit, és maradj életben! Ez a nap épp jó erre: a Dohányzásmentes Világnap!
Dobogós helyig isszák magukat a németek?
Évente átlagosan több mint 130 liter szeszes italt fogyasztanak a németek egy legutóbbi felmérés szerint, s ezzel a világelsők közé itták magukat. Németországban minden hetedik percben meghal egy ember az alkoholfogyasztás vagy a dohányzás következményei miatt. Utóbbi évente százezrek halálát okozza.
Tényleg kevesebbet szívunk?
A dohányzás ugyan egyre kevésbé népszerű a világban, a dohányosok száma azonban világszinten növekszik. Magyarországon viszont egy felmérés szerint a 2012-es 28 százalékról a felnőtt lakosság körében 19 százalékra esett vissza a naponta dohányzók aránya 2013-ra. A dicséretes javulás mindkét nem fogyasztására vonatkozik. Ami viszont az egy főre jutó hazai cigarettafogyasztást illeti, az pont a duplája a világátlagnak.
Leszokni újévkor sem egyszerű…
A dohányosok 40 százaléka tesz valamilyen újévi fogadalmat, és közülük minden második káros szenvedéllyel élő a cigarettára vonatkozóan hoz meg egy döntést. Leszokni azonban csak keveseknek sikerül.
Ideje leszokni
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által nyilvántartott adatok szerint a dohányzás több embert öl meg, mint az alkohol, a különböző balesetek, a kokain és az AIDS együttvéve. A héten volt a "Ne gyújts rá!" Világnap.
40 feletti és dohányos? Irány a szűrés!
A WHO halálozási listáján jelenleg a negyedik helyen áll a COPD, mégis keveset tudunk róla. Alattomos kór, a tünetek sok esetben csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa a rendszeres szűrések fontosságára hívja fel a figyelmet.
Gyilkos szenvedély a dohányzás!
Tíz évvel tovább élhetnének a munkaképes korú dohányosok, ha nem hódolnának káros szenvedélyüknek. A dohányzás a koszorúér-betegségek egyik legfontosabb kockázati tényezője, a betegség kialakulásáért 25-30 százalékban felelős.
Nem ijesztő a rákos tüdő
A cigarettásdobozokon elhelyezett elrettentő képek, amelyek a dohányzás veszélyeit ábrázolják, alig hatnak a tizenéves dohányzókra - mutatta ki egy brit tanulmány. Idehaza 4 gyerekből 3 rágyújt legalább egyszer 18 éves kora előtt.
Mi az a milliókat érintő kirakatbetegség?
Napjaink egyik tömegeket érintő problémája a kirakatbetegség. Érdekes, hogy a névvel viszonylag keveset találkozunk, ám maga a kór nem is annyira ismeretlen az emberek számára, sőt, a környezetükben, vagy akár a családjukban is találkozhattak már vele. Hogy mi is az a kirakatbetegség, és hogyan alakul ki, arról dr. Babai László orvos – természetgyógyász, a Trombózisközpont életmód orvosa beszél.
Dohányzik? Sürgősen vegyen részt urológiai szűrésen!
Összefüggés van a dohányzás és az urológiai daganatok közt – állítják amerikai kutatók. Ráadásul ez az összefüggés erősebben érinti a dohányzó nőket, akiknél nemcsak az előfordulás gyakoribb, de a prognózis is rosszabb.
A dohányosoknak jobban fáj!
A dohányzás egészségromboló hatása már jó ideje közismert, mára azonban bebizonyosodott, hogy a dohányosok a fájdalommal is nehezebben küzdenek. Dr. Pál Mónika reumatológus szerint a kezelések hatékonyságát is befolyásolja a nikotin, de a fájdalomcsökkentésnek létezik hatékony módja.
Vitaminok a dohányzás károsító hatásai ellen
Köztudott, hogy a rendszeres cigarettázók szervezete kevésbé képes feldolgozni és megtartani a tápanyagokat. Főleg a C-vitaminnal lehetnek gondjaik. Egyetlen cigi 25 mg-ot semmisít meg belőle! Ezért a napi bevitelt az átlagos 60 mg-ról 200 mg-ra kellene emelni. Az arányok ellenére ez még nem "megadózis".
Ne dohányozz!
A rákos esetek 35 százalékát okozta a dohányzás, de a tüdőrák esetében 80 százalék fölötti volt a „hozzájárulás” mértéke – ezt állapította meg egy tizenegy éven át tartó követéses vizsgálat, amelyet tíz fejlett országban folytattak.