Melyek a Crohn-betegség leggyakoribb tünetei?
A betegség okozhat bélrendszeri tüneteket, melyek:
- krónikus vizes vagy véres-nyákos hasmenés
- alhasi görcsös fájdalom
- étvágytalanság, fogyás
- fáradékonyság
- hőemelkedés, láz
- ritkábban puffadás, hányinger, hányás
és bélrendszeren kívüli tüneteket, melyek az alábbiak:
- ízületi tünetek
- bőrelváltozások, kiütések
- afta a szájban
- szemproblémák
A Crohn-betegség érintheti a tápcsatorna bármely szakaszát, azaz a nyelőcsövet, gyomrot, vékony- és vastagbelet, ezért szinte nincs két ugyanolyan beteg. A betegség osztályozása függ a lokalizációtól, vagyis a tápcsatornai érintettség mértékétől és a klinikai megnyilvánulásától. Utóbbi szempont alapján három klinikai forma létezik:
- gyulladásos, melyre a bélnyálkahártya fekélyek jelenléte jellemző,
- a bélszűkületek kialakulásával járó forma,
- sipoly járatok kialakulásával járó forma
Kiknél alakul ki, kik a veszélyeztetettek?
A Crohn-betegség nőket és férfiakat egyaránt érinthet. Évente 100 000 egészséges emberből körülbelül 10-15 esetben alakul ki. A betegség családi halmozódást mutathat, azaz akiknek van Crohn-beteg elsőfokú családtagja, annál 10-20 százalékos eséllyel alakulhat ki a kórkép.
Hogyan diagnosztizálható a betegség?
A fent felsorolt tünetek együttes előfordulása esetén mindenképpen gondolnunk kell gyulladásos bélbetegség lehetőségére. Forduljunk mihamarabb gasztroenterológus szakorvoshoz, aki a konzultációt követően laborvizsgálatokat, valamint széklettenyésztéses vizsgálatokat rendelhet el. A diagnózis felállításához szükség lehet hasi ultrahangra, vastagbéltükrözésre vagy gyomortükrözésre is, melyek segítségével a teljes vastagbél és a vékonybél egy része áttekinthető és megvizsgálható, valamint a nyálkahártyából történő szövettani mintavételre is lehetőség nyílik.
Az első gyermek megszületése után sok szülő tanácstalanul áll a síró csecsemő kiságya mellett, vagy dajkálja naphosszat, hogy a nyűgös kicsit megnyugtassa. A sokat síró, hasfájós csecsemőknél felmerül a kólika gyanúja, ám a kezdő szülők gyakran nem tudják, hogy ez pontosan mit is takar, és hogyan lehet kezelni.
A tünetek bizonyos mértékű javulása néhány életmódbeli változtatással is elérhető. Ilyen lehet a rostdús ételek és a dohányzás elhagyása. Ezek mellett érdemes tartózkodni a nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerektől is, mert a betegség fellángolását okozhatják – tette hozzá a doktornő.
(Forrás: Budai Egészségközpont)