Sokan az egy-kéthetes szabadság alatt szeretnék elérni az áhított feketecsoki barna színt. Az ózonlukról szóló hírek miatt még azok is beszerzik - gondos előrelátással - a napozókrémeket, akiknek erre korábban nem volt szükségük, s úgy gondolják, most már védve lesznek, kidobják hát habtestüket a napra.
Nem árt azonban tudni, hogy a legtöbb napozószer is csak az UV-B sugárzást tudja megszűrni. Ez azonban csak a leégéstől védi meg bőrét. Az UV-A sugarak viszont behatolnak a bőr mélyebb rétegeibe, s ott okoznak károsodást. Csökkenthetik a bőr rugalmasságát, ronthatják genetikai állapotát. Ha ezt is szeretnék kivédeni, tanácsos olyan készítményt vásárolni, mely - még ha jóval drágább is - megvéd mind az UV-B, mind az UV-A sugarak ellen.
Azt sem árt tudni, hogy a napozószereken lévő faktorszámot érdemes kettővel elosztani, hogy a valós védelmi fokozatnak megfeleljen. Ennek oka, hogy általában kétszer-háromszor kevesebb napozószert szoktunk felkenni, mint amennyit a gyártók javasolnak, illetve amennyit a kozmetikai laboratóriumban kikísérleteztek. Ez utóbbi szerint 2 mm vastagon, egyenletesen kéne felvinni a bőrre a napozószert.
Az óvatosság és az időbeli fokozatosság tehát még napozószerrel is tanácsos, hogy a nap sugarai valóban csak áldásos tevékenységüket fejtsék ki, még akkor is, ha csak tejcsoki színt szerzünk a nyaralás alatt.
Ne feledjék, 12 és 15 óra között, amikor a nap sugarai szinte függőlegesen - azaz a legerősebben - hatnak a bőrre, soha ne feküdjenek ki a napra! Akkor semmilyen szer nem elég hatásos!