A cukorbetegség az összes szerv működését hátrányosan befolyásolja, ide értve a szívet, az ereket, az idegeket, a szemet és a vesét. Ha sikerül a vércukorszintet a normális tartományban tartani, drámaian csökken a szövődmények kialakulásának kockázata.
Hosszútávú szövődményekA cukorbetegség hosszútávú szövődményei fokozatosan alakulnak ki. Minél régebb óta áll fenn a 2-es típusú cukorbetegség és minél kevésbé van a vércukorszint egyensúlyban tartva, annál nagyobb a szövődmények kockázata. Elhanyagolt esetben idővel a cukorbetegség szövődményei akadályozzák a normális életvitelt és veszélyeztetik az életet is.
Szív- és érrendszeri betegségek
A cukorbetegség drámaian növeli a különböző kardiovaszkuláris betegségek kockázatát, ide értve a koszorúsér betegséget, a szívinfarktust, a stroke-ot, az artériák szűkületét (atherosclerosis) és a magas vérnyomást. Sőt, egy 2007-ben végzett vizsgálat szerint a stroke kockázata megduplázódik a 2-es típusú cukorbetegség első öt évében. A cukorbetegek kb. háromnegyede valamilyen szív- és érrendszeri betegséggel kapcsolatos ok miatt hal meg.
Idegkárosodás (neuropátia)
Az érpályában keringő túl sok cukor károsítja az idegeket tápláló kiserek falát. Ez leggyakrabban az alsó végtagban okoz először tüneteket, külső ingerek tompább érzékelése, bizsergés, hangyamászás vagy egyenesen égő jellegű fájdalom formájában, ami először a lábujjak hegyén kezdődik, majd hónapok, évek alatt folyamatosan terjed felfelé. Ha ezt nem kezelik, előfordulhat, hogy az érintett láb teljesen érzéketlen lesz. Károsodás más idegeken is kialakulhat. Az emésztést szabályozó idegek károsodása esetén pl. émelygés, hányás, hasmenés és székrekedés alakulhat ki. Elégtelen kezelés esetén férfiaknál gyakori a merevedési zavar kialakulása is.
Vesekárosodás (nefropátia)
A vesék több millió pici eret tartalmaznak, amin keresztül a vérben felhalmozódott salakanyagok kiszűrődnek a vizeletbe. Az elhanyagolt cukorbetegség károsítja ezt a finom szűrő-rendszert. Korai tünetként albumin (a legkisebb fehérje a vérben) és podociták (a vese egy sejttípusa) jelennek meg a vizeletben. Súlyos károsodás esetén veseelégtelenség alakulhat ki, melynek végstádiumában a beteg művesekezelésre (dialízis) szorul. Egészséges idegen vese beültetése (vesetranszplantáció) megoldást jelenthet.
Szemkárosodás
A cukorbetegség károsíthatja a retina kisereit is (diabéteszes retinopátia), ami akár vaksághoz vezethet. A cukorbaj fokozza számos más szembetegség, pl. a szürke- és a zöldhályog kialakulásának kockázatát is.
Lábkárosodás
Az idegek és az erek károsodása az alsó végtagban fokozza az itt megjelenő szövődmények kockázatát. Kezeletlen esetben a lábon keletkező sérülések, hólyagok könnyen felülfertőződhetnek. Súlyosabb károsodás esetén a lábujjak, a lábfej, illetve a teljes láb amputálására is sor kerülhet.
Bőr- és szájbetegségek
A cukorbetegség érzékenyebbé tesz a különböző bőrbetegségekkel szemben, ide értve a bakteriális, gombás fertőzéseket és a különböző viszketéseket. További probléma lehet a fogíny fertőződése, különösen nem megfelelő szájhigiénia esetén.
Csontritkulás (oszteoporózis)
A cukorbetegség eredményeként a csont sűrűsége a normális alá csökkenhet.
Alzheimer-kór
A 2-es típusú cukorbetegség fokozza az Alzheimer-kór kockázatát. Minél kevésbé van a vércukorszint karban tartva, annál nagyobb a kockázat. A két állapotot összekapcsoló egyik elmélet szerint a cukorbetegség által okozott keringési zavar okozza a demenciát. Egy másik lehetőség, hogy a vérben található túl sok inzulin indít el az agyat károsító folyamatokat.
Rövidtávú szövődmények?