Hamis filozófia, mely szerint a féltékenység természetes.
Érvelések szerint, ha valaki szereti a párját, akkor féltékeny rá, szeretné megtartani, kicsit uralni. Létezik olyan szemlélet is, miszerint "a párom a tulajdonom is egyben", és úgy kell őrizni, mint a házamat. Csakhogy a tárgyakkal ellentétben a partnernek van személyisége, önálló tudata és szabad akarata. Ennek csorbítása ellenállásba ütközik. A féltés és aggódás - ami tényleg természetes - nem lehet azonos a féltékenységgel és az uralkodással, a számonkéréssel.
Szerelem vagy birtoklási vágy?
A féltékenységet sokszor az önmagunkkal való elégedetlenséggel vagy a birtoklási vággyal azonosítják. Persze ez nem minden esetben helytálló: egy szeretettel teli kapcsolatban természetes emberi reakció a szerelemféltés, a félelem attól, hogy az ember, aki legnagyobb bizalmunkat élvezi, visszaél helyzetével. Ugyanakkor gyakran előfordul, hogy csupán tévképzeteket kergetünk a sötétben. A férfiak féltékenysége egyértelműen megállapítható, hiszen nyílt lapokkal játszanak, kinyilvánítják nemtetszésüket. Ugyanakkor a féltékeny nő burkolt kérdésekkel igyekszik fényt deríteni a férfi vélt, vagy valós félrelépéseire. Titokban elcseni a telefont és meglesi a híváslistát, vagy éppen előzékenyen felajánlja, hogy rendet rak az íróasztalon - hátha talál valami érdekeset.
Csak a nők féltékenyek?
A férfiakat ismerve nem csoda, hogy a nők a féltékenyebbek. Általában pont a férfiak őrülnek meg párjuk féltékenységétől. Vajon miért lehet ez? Talán azért, mert a férfiak megfordulnak a nők után, ráfütyülnek, vagy éppen csak úgy bámulják, hogy majd' kiesik a szemük. Persze ez mindaddig senkit nem érdekel, amíg nem kedvesük jelenlétében teszik, mert akkor már "pofátlanság".
Nem csoda hát, hogy a férfiak azok, akik betegségnek tekintik a féltékenységet, és hisztisnek a féltékeny nőt. Mert ha netán egyszer is elismernék, hogy igen, ez valóban kellemetlen lehet a partner számára, akkor felhagyhatnának a bámulással. Mindazonáltal a férfiak között találni a legelfajultabb féltékenység képviselőit. Míg egy nő legrosszabb esetben megcibálja a vélt vagy valóban létező szerető haját, esetleg zaklatja telefonon, addig az extrém módon féltékeny férfiak a párjuk fizikai bántalmazásától sem riadnak vissza.
Mindent összevetve: a zöld szemű szörny könnyen elűzhető egy valóban jó kapcsolatból. Lehet valaki féltékeny anélkül is, hogy ezzel tönkretenné szerelme mindennapjait.
A féltékenység vírusa
A féltékenység vírusa a személyiségben és a neveltetésben rejtőzik. Aki egykeként mindig mindent megkapott, vagy nagyobb családban nevelkedett ugyan, de mindig ki tudta magának harcolni, amit akart, vagy aki naponta látott féltékenységi jeleneteket, szinte természetes, hogy saját párkapcsolatába is átcsempészi a tapasztalatokat. Sárkány születik.
Mi a megoldás?
Ha valaki felismeri magán a "betegségre" utaló jeleket, sürgősen próbáljon változtatni rajta, mert elviselhetetlen partner lesz. Ha nem sikerül? A féltékeny embert el kell hagyni. Másikat, egy toleránsabbat kell választani helyette.
Hogyan zabolázzuk meg az indulatainkat?
Kétségtelen, hogy kifinomult ízléssel rendelkezik. Imádott kedvese elkápráztató, okos, humoros és pokolian szexis. Sajnos azt is tudja, hogy nem ön az egyetlen, aki így gondolja. Bármennyire is megbízik abban, hogy ön számára az egyetlen, nem könnyű nem észrevenni, amikor az a magas szőke a helyiség másik végéből csábító pillantásokat vet partnerére.
Vegyen egy mély lélegzetet és kövesse a következő tanácsokat, hogy legyőzze az önben lakozó zöld szemű szörnyet.
1. Ismerje meg az ellenséget!
Ne feltételezze azonnal, hogy a figyelemre méltó idegen épp az ön kedvesére pályázik. Lehet, hogy csupán kollegája, egyik barátjának testvére, vagy egy új szomszéd. Próbálja meg megóvni szerelmét a jóhiszeműnek nem nevezhető kirohanásaitól.
2. Álljon ellen a fizikai erőszaknak!
Titokban - vagy esetleg nem is annyira titokban - szeretne rárontani a csábítóra, ha már galád módon kedvesére emelte tekintetét, és Mike Tyson módjára legszívesebben behúzna neki egyet. Bölcsebb azonban, ha lefogja az öklét, hacsak nem akarja, hogy a partnere elmeneküljön öntől, hiszen kezd pszichopataként viselkedni. Ehelyett éljen a lehetőséggel, legyen büszke, hogy ilyen elbűvölő személy a társa. És mi legyen azokkal, akik flörtölnek a partnerével? Amikor távozik kéz a kézben szerelmével, küldjön egy önelégült mosolyt irányukba.
3. Ne kötözködjön szándékosan!
Biztosan ön is észreveszi, ha egy vonzó személy elsétál az utcán ön mellett, így partnerétől se várja el az ellenkezőjét. Vagy pedig ígérje meg magának, hogy visszafogja a habzsoló tekintetét, mintha a "mindent a szemnek, semmit a kéznek" szabály sem létezne.
4. Időkérés
Ha kedvese azzal a bizonyos ellenkező nemű "barátjával" beszélget az ön számára gyanúsan hosszú ideig, akiről maga úgy gondolja, hogy több is lehet köztük a barátságnál, önben pedig lassan felmegy a pumpa, meneküljön el pár percre, hogy lehiggadjon. Kedvese le lesz nyűgözve, ennyire bízik benne, hogy nem is gyanakszik. Ön pedig felhasználhatja az időt arra, hogy összeszedje magát, mielőtt szétrobbanna a féltékenységtől. Ez a félrevonulás azt szimbolizálja, hogy ilyesmi nem sértheti köreit. Egy futó puszi vagy más finom, intim gesztus pedig az "ellenfele" számára mutatja ki, hogy kapcsolatuk mély és őszinte, és semmi nem teheti tönkre. (lelkititkaink.hu)
Forrás. www.ujszo.com