Vannak-e előnyös hatásai a mesterséges napfénynek?
Bár a leghatásosabb D-Vitamin forrás a napfény, a szolárium UV fénye is hasonló módon hat, ami különösen a fényszegény hónapokban jótékony hatású. Pikkelysömör és idegi alapú bőrgyulladás esetén is hasznos egy orvos által ellenőrzött fényterápia!
Ráncosabbak leszünk-e a szoláriumtól?
Igen, vitathatatlanul. Az UV-A sugarak hosszabb távon ugyanis fellazítják a kötőszövetet.
A szolárium-függők és napimádók számoljanak a bőr idő előtti öregedésével!
Bekenjük-e bőrünket szoláriumozás előtt?
Kifejezetten szoláriumozáshoz kifejlesztett termékkel igen; zsíros krémmel semmi esetre!
A zsírok, a parfüm, az illatanyagok az UV sugarakkal kölcsönhatásba léphetnek, csúnya irritációt, allergiát okozva.
Napfürdőzés előtt javasolt a testradír használata, utána pedig szükségeltetik a vízpótlás hidratáló testápoló, arckrém formájában.
Fontos-e a szem védelme?
Aki védőszemüveg nélkül néz bele a csövekbe, az veszélyezteti a látása épségét!
Hosszú távon az UV sugarak akár szürke hályogot is okozhatnak! Nem elegendő becsukni a szemet, mert a sugárzás a szemhéjon is áthatol. Jobb szalonokban van úgynevezett szolárium-cvikker, mely megvédi a szemet, miközben a legkisebb felületen takar.
Milyen gyakran javasolt a szolizás?
Bőrtípustól függően heti egy, maximum két alkalommal. Eleinte néhány perc is elegendő, de lehetőleg később se lépjük túl a 10-15 percet. Inkább rendszeresen rövidebb időket töltsünk barnulással, mint ritkán hosszabbat. Egy-egy kúra így se tartson 4 hétnél tovább!
Mennyire biztonságosak a fénycsövek?
Ha rendszeresen vannak tisztítva és cserélve, akkor biztonságosak. Ám többnyire nem tudhatjuk biztosan, hogy milyen gyakran történik ez meg. A szabályosan karbantartott, ellenőrzött gépek szebb tónusú barnaságot adnak - ha azt vesszük észre, hogy szerzett színünk fakóbb tónusú a szokásosnál, váltsunk szalont!
Hogyan ússzuk meg a "szolifertőzéseket", a bőrgombásodást és társait?
Bármennyire is cikisnek érezzük, kérjük el a fertőtlenítőt és a papírtörlőt - olyan alaposan úgysem fertőtlenít senki, mint mi magunk! Ha nem akar tisztogatni, válasszon olyan szalont, ahol minden használat előtt friss fóliával fedik le a napágyat.
Okozhat-e szolárium bőrrákot?
Az agresszív, sejtroncsoló hatású UV-B sugarakból csak csekély mennyiségű ér bennünket szoláriumozás közben. Mindenesetre, akinek a családjában előfordult bőrrák, még ennek a csekély kockázatnak sem ajánlott kitennie magát!
Milyen esetekben nem szabad szoláriumozni?
Terhesen, gyógyszerszedés mellett, gyulladással járó betegség esetén, bőrbetegséggel (kivéve a bőrgyógyász javaslatára).
F.K.M.