A kutatók magas felbontású MRI készülékkel megvizsgálták 10 egyetemista korú focista és 10 aktívan nem sportoló fiatal agyát. Az eredmények szerint a focisták agyában a szürkeállomány minden esetben kisebb volt, mint a többi fiatalnál.
Szürkeállományon az agy gondolkodásért és emlékezetért felelős részét értjük, azonban azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, mit jelent a csökkent sűrűségű és térfogatú szürkeállomány, amivel ezek a focisták rendelkeznek. Ugyanakkor néhány korábban végzett kutatás rámutatott, hogy az egyetemista korú focistáknak gyakrabban vannak problémáik az emlékezetükkel és koncentrációs készségükkel, mint nem sportoló társaiknak.
"A mostani megfigyelések szerint a szürkeállomány-csökkenés elsősorban az elülső halántéki kéregben figyelhető meg, amely lehet a következménye a fej elülső részét érő ismétlődő ütéseknek, többek között a fejelésnek" - írja John Adams, a Cincinnati Orvosi Egyetem munkatársa a Clinical Journal of Sports Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban.
Hasonlóan sok többi sportághoz, a fociban sem ritka, hogy a játékosok agyrázkódást szenvednek. A sorozatos agyrázkódások pedig akár agykárosodáshoz is vezethetnek. Az viszont még továbbra is vitatott, hogy a fejelés növelheti e az agykárosodás esélyét. A mostani vizsgálatok során a tíz focistából csupán kettő olyan akadt, akit korábban enyhe agyrázkódással kezeltek, és a focisták közül senkinek nem volt még komolyabb fejsérülése. Így tulajdonképpen rejtély, hogy miért mutattak a mérések csökkent szürkeállományt az esetükben.
"Nem állítanám, hogy ez az egész a fejelés számlájára írható" - nyilatkozta a kutatásban szintén részt vevő Dr. Caleb Adler. "A kutatásunk eredményei nem bizonyító erejűek, de annyit azért levonhatunk tanulságként, hogy a foci nem veszélytelen sport. Bár az is igaz, hogy végül is minden sporttevékenység a várható eredmény és az azzal járó rizikó függvénye" - mondta Dr. Adler.
Sok ifjúsági futball klubban nem engedélyezik a fejelést a fiatalabb játékosoknak. Dr. Adler szerint a későbbiekben is érdemes lenne a focistáknak valamilyen védő felszerelést használni, mert az csökkenthetné a fejre irányuló ütéseket. "További kutatások szükségesek, hogy teljesebb képet kaphassunk agykárosodás és a futball közti kapcsolatról." - foglalta össze véleményét a szakember.