Megfigyelted már, hogy az a húszas éveinek végén járó, vagy harmincas nő, vagy férfi, ha főnök lesz belőle már általában másképpen öltözik?
A 40-es, 50-es korosztályban pedig még élnek bizonyos régi, tán konzervatívnak mondott, íratlan szabályok, melyek a munkahelyi öltözködésre vonatkoznak, s melyek bizony befolyásolhatják a munkatársak egész megítélését.
A munkahelyek nagy részén ma már nincs se formaruha, se munkaruha. Nincsenek írott szabályok se. De, jobb ha odafigyelsz, mit veszel fel, attól függően milyen a munkahely, s milyen a főnököd!
Néhány tipp és jó tanács:
1.) Általában:
- a túl lezser viseletet hagyd inkább a hétvégére. A farmer már általánosan elfogadott, ha nem "divatosan" szakadt vagy rojtos. A sportcipő is mehet, de elsősorban valami sötétebb színben, ami illik az egész ruházat színéhez. Az ennél sportosabb viselet semmiképpen nem illik munkahelyre.
- figyeld meg, hogyan öltöznek a többiek, s próbálj ahhoz igazodni, miközben persze megtarthatod saját stílusodat is, amennyire csak lehet
- kerüld a túl színes darabokat, az extravagáns színösszeállításokat - még a legfiatalosabb munkahelyen is
- a sort vagy "forró" nadrág sem a munkahelyre való viselet
- nem kell divatos, drága (vagy annak tűnő) cuccokban munkába járni. Azt hiheti a főnökség, jól vagy megfizetve, vagy jól keres a párod - azaz neked nem is kell fizetésemelés. Munkatársaiban pedig irigységet válthatsz ki.
2.) Ha nő a főnököd:
- és Te is nő vagy, mindig szolidabban öltözz, mint a főnöknő. Próbáld követni az ő stílusát, a saját stílusodat hagyd a munkahelyen kívüli időtöltésre.
- ha férfi vagy, semmiképpen ne a túl divatos öltözködéssel próbáld magadra felhívni a figyelmet. Konzervatívabb, szolid ruházat az ajánlatos.
- kerülendő a kivágott felső, a nyitott ing, melyből szinte minden kilátszik. A főnöknőt ugyanis az is zavarhaja, ha többi, más nemű munkatárs figyelmét öltözködéseddel tereled el.
3.) Ha férfi a főnököd:
- és Te nő vagy, nagyon szolidan öltözködj! (más kérdés persze, ha rá akarsz hajtani a főnökre - de ez veszélyes út, s többnyire balul sül el!) Nemcsak azért kerülhetsz kellemetlen helyzetbe, mert akaratod ellenére a főnök rád hajthat, hanem mert ha egyszer meglát a főnököd felesége... Biztos lehetsz benne, nem sokáig lesz maradásod. S arra sincs semmi szükség, hogy a főnök és a többi férfi munkatárs kitárgyalja, jó nő vagy-e, vagy sem.
- ha férfi vagy, legyél mindig "alul öltözött". Azaz, meg se próbálj divatosabban, vagy elegánsabban öltözni, mint a főnököd. Ha nem így teszel, arra hívod fel a figyelmét, hogy neki nincs ízlése, vagy nem ad magára.
4.) Ha céges partira mész, ahol a céged a házigazda, s a cég partnerei a vendégek:
- alapszabály, hogy nem neked kell a legelegánsabbnak lenned! Nemcsak a vendégeket hozhatod zavarba, hanem főnökeidet és munkatársaidat is
- ha a meghívottaknak küldött meghívón rajta van, hogy milyen ruha viselése ajánlott, akkor te is ahhoz alkalmazkodj, de a szolidság akkor is alapszabály
- ha nincs jelzés a meghívón, bátran beszéld meg a főnökkel és a többiekkel, ki mit fog viselni, s ahhoz alkalmazkodj
5.) Ha állásinterjúra mész:
- ne feledd, nem divatbemutatónak leszel főszereplője
- nem kell mindjárt az első találkozásnál hangsúlyozni öltözködési stílusod
- ne vegyél fel olyan ruhát, cipőt, melyről látszik, hogy szinte vadonatúj. Még azt hiszik, azért vásároltál be, mert állásinterjúra jöttél
- de ruhád legyen tiszta, ne hiányozzon egyetlen gomb sem, s ne legyen rajta se folt, se szakadás, a cipőd sarka ne legyen "eljárva"
Lehet, közhelyesnek, túl evidensnek tartod a fent leírtakat. De ha belegondolsz, bizonyára már Te is találkoztál nem egy rossz példával, akár főnökként, akár munkatársként, vagy most jössz rá, Te is elkövettél ilyen hibákat.
LK