Ha azt mondom kiropraktika, kevesek tudják, miről beszélek. De ha azt mondom csontkovács, már ismerősebben hangzik a szó-bár tegyük hozzá gyorsan,hogy a hasonlóság ellenére, közel sem azonos a kettő!
Ez a kifejezés görög eredetű és a cheiro (kéz) valamint a praxis szavakból ered, utalva arra, hogy itt a gyógyítás eszköze a kiropraktőr keze, aki a gerincen keresztül fejti ki gyógyító hatását!
Az első kiropraktőr iskola Amerikában jött létre, alapítója D.D. Palmer, aki szerint testi fájdalmaink 95%-ékáért a csigolyák idegszövetekre gyakorolt nyomása a felelős, tehát a kiropraktika elsősorban a gerinc csigolyáinak elmozdulásával, a csontokkal, ízületekkel és idegekkel foglalkozik. E természetgyógyászati módszer alapelve a szervezet csodás öngyógyító képessége, amire sajnos nem fektetünk kellő hangsúlyt.
Palmer szerint ugyanis a kiropraktika hatással van a belső szervekkel kapcsolatos vegetatív idegrendszerre, vagyis nemcsak a porcok és porckorongok, hanem a belső szervek gyógyítása is megtörténik egyúttal! Az elgondolás már ősrégi, hiszen Hippokratész is hangsúlyozta, hogy "sok betegség eredete a gerinc".
#img1#A kiropraktőr komoly munkát végez, amelyhez igen fontos orvosi ismeretek is szükségeltetnek(ez az egyik jelentős különbség a csontkováccsal szemben): a kezelés során kórtörténetet állít fel, ortopédiai és neurológiai tesztet végez el,majd ezután következik a gerinc és mozgás felmérése. Ezek azért is fontosak, hogy megnézzék:végezhető e kezelés a páciensen,nem okoz-e károsodást nála a kiropraktika.
A kezelést, melyet csak diplomás kiropraktőrök illetve manuálterapeuták végezhetnek, egyébként gyors, erőteljes,de rövid mozdulatokkal történik, miközben kb. 100 féle technikát alkalmaznak , hogy az elmozdult csigolyákat helyükre tegyék, s így felszabadítsák az idegeket.
Külföldön már hihetetlen népszerűségnek örvend e módszer: Finnországban szinte csak kiropraktikával gyógyítják a porckorongsérvet, Amerikában az Egészségügyi Minisztérium a hát,nyak és gerincben jelentkező fájdalmak kezelésére alapvető gyógymódként javasolja (de röntgenfelvételhez köti az eljárást)
Az angolszász törvény pedig önálló klinikai diszciplínaként ismeri el, az osteopátia, az akupunktúra,a homeopátia és a fitoterápia mellett.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.