
1. Reggelente felébreszt
Egy hűvös reggelen semmire sem vágyunk jobban, mint egy forró zuhanyra, ha azonban szeretnénk egész nap energikusak és produktívak maradni, a hideg víz lesz a jó választás. Az első másodpercek persze kellemetlenek lesznek, ha azonban kijöttünk a fürdőszobából, még kávéra sem lesz szükségünk ahhoz, hogy teljesen magunkhoz térjünk. Ez a megoldás nem csupán reggel lehet hasznos: ha napközben úgy érezzük, hogy nincs elegendő energiánk a munkához, esetleg nem tudjuk rávenni magunkat az edzésre, ugorjunk be néhány percre a zuhany alá és máris megváltozik a véleményünk.
2. Erősíti az immunrendszert
Általában ősszel leszünk betegek, akkor hogy lehetséges ez? Először is nem a hűvös idő, hanem a vírusok okozzák a megbetegedéseke. Másrészt jó ha tudjuk, hogy a hideg vizes zuhany serkenti az immunsejtek termelését, aminek köszönhetően ellenállóbbá válhatunk, így pedig könnyebben legyőzhetjük az utunkba kerülő kórokozókat. A hideg hatására a szervezetünk magasabb fokozatra kapcsol, beindulnak az öngyógyító folyamatok, különböző gyógyhatású hormonok és enzimek szabadulnak fel, ennek köszönhetően pedig erősödik az immunrendszerünk.
3. Javítja a vérkeringést
Hideg hatására a vérerek összehúzódnak, melegebb környezetben pedig kitágulnak. Ezért segíthet a keringési problémákon a váltott hideg és meleg vizes zuhany: forró, de még elviselhető hőmérsékletű vízzel kezdjük, majd ha átmelegedtünk, váltsunk hideg vízre. Ezt a folyamatot ismételjük meg többször egymás után, arra azonban figyeljünk, hogy mindig a hideg legyen az utolsó állomás. Ha egy kicsit kellemesebbé tennénk az élményt, a meleget biztosítsuk egy jakuzzi segítségével, majd néhány perc múlva a hideg levegőn hűtsük le a testünket.
4. Csökkenti a gyulladást
A hideg természetes gyulladáscsökkentőként is funkcionálhat. Biztosan tapasztaltuk már, hogy izomfájdalom esetén milyen kellemes érzés az érintett terület hűtése: ennek oka az, hogy a hideg bizonyos esetekben képes a gyulladás enyhítésére. Nem véletlen az sem, hogy a sportolók gyakran alkalmazzák a krioterápiát (a hidegterápia másik neve), aminek során rendkívül alacsony hőmérsékletnek teszik ki a testüket. Ezzel a módszerrel mellékhatások nélkül enyhíthető az izomfájdalom.
5. Segíti a pihentető alvást
Egy hideg napon kellemes érzés hazatérni a fűtött lakásba, az igazán pihentető alváshoz azonban a 16-19 celsius fokos szoba az ideális. A test hőmérséklete alvás közben fokozatosan csökken, ezt pedig a hűvös környezet segíti elő: itt könnyebb az elalvás és javul az alvás minősége is. Ez alól csupán a csecsemők jelentenek kivételt: az ő szobájukban néhány fokkal magasabb hőmérséklet az ideális, de itt is érdemes vigyázni, mert a kicsik teste könnyen túlmelegedhet.
Csak néhány óvintézkedésre van szükség!
A hideg víz vagy a hűvös levegő számos pozitív hatással bír a szervezetünkre nézve, ahhoz azonban, hogy ezeket maximálisan kihasználhassuk, érdemes néhány óvintézkedést is megtennünk. Ha a szabadban tartózkodunk, sétálunk vagy sportolunk, öltözzünk fel rétegesen, hiszen nem szeretnénk a testünket túlságosan lehűteni. A hideg csökkenti a bőr faggyútermelését, így könnyen kiszáríthatja azt, ezért ne feledkezzünk meg a külső és belső hidratálásról sem. Ha ezekre az apróságokra odafigyelünk, a hidegből csupán annak jótékony hatásait fogjuk érezni.