Az embrionális őssejtek létrehozása tulajdonképpen az 1997-ben Dolly néven ismertté vált bárány klónozásával megegyező módszer, írja a Forbes.com. Lényege, hogy a sejtmag beültetésével a páciens saját sejtjeivel megegyező sejteket hoznak létre, így helyettesíthetik a beteg agyszöveti vagy szívizom sejteket, anélkül, hogy a páciens immunrendszere riadót fújna.
Egyelőre azonban a módszer még nem válhat gyakorlattá, mivel embrionális őssejtek klónozásához petesejtekre van szükség, melyekért jelenleg 3-5 ezer dollárt fizetnek a donoroknak az Egyesült Államokban.
A petesejt donornak ugyanis ugyanazon a procedúrán kell átesnie, mintha lombikbébi programra készülne: először gyógyszeresen leállítják a petefészkeik működését majd mesterségesen, hormoninjekciókkal serkentik, hogy egyszerre akár 10 petesejt is beérjen. A petesejtek leszívása műtéti úton, altatásban történik.
Ezután a petesejtek genetikai anyagát eltávolítják, és a páciensével helyettesítik, majd várják, hogy osztódjon. Embrionális őssejteket legalább 100 sejtes embriókból tudnak nyerni, ám a módszer ma még nem túl hatékony, a legtöbb sejt osztódása ugyanis 6 sejtes állapotban leáll.
Bár az állatokon végzett klónozás sem hatékonyabb, az állati eredetű petesejtek költsége jóval alacsonyabb. Egy a Rockefeller Egyetemen egerekkel kísérletező tudós, Dr. Mombaerts például 4000 egér petesejtet használt fel egy kísérlethez, amely így kétezer dollárba került - emberi sejtek esetében nagyjából kétmillió dolláros költséggel kalkulálhatna.
Természetesen terápiás klónozás céljából nem lenne szükség ilyen mennyiségű sejtre, de egyetlen páciens kezelési költsége így is minimum százezer dollárra rúgna. A magas költség tehát korlátot jelent a gyógyíthatatlan betegségek ilyenfajta kezelésében, de nem ez az egyetlen akadály. A terápiás klónozás másik hátráltatója a szakértelem hiánya. A szakterület kutatói emiatt is úgy vélik, hogy még egy-két évtizedbe beletelik, amíg a módszer elérhetővé válik a klinikákon.
Bár egyelőre a legtöbb ország törvényei tiltják az emberi klónozást, a terápiás klónozást is beleértve, a tudósokat ez nem tartja vissza a kísérletek folytatásában - ha kell hazájuk határain kívül. Dr. Mombaerts szerint a tudomány fejlődését nem lehet mesterségesen visszafordítani.
Forrás:
F.K.M.