Az EFSA 2007 decemberében adta közre előzetes állásfoglalását a fenti témában, amelyet egyidejűleg nyilvános vitára bocsátott. A beérkezett észrevételek figyelembe vételével 2008 július 24-én az EFSA hivatalosan közreadta végleges állásfoglalását "A szomatikus sejtmag átültetéssel (SCNT) klónozott állatok, ezek utódai és a belőlük származó termékek élelmiszerbiztonsági, állat-egészségügyi-, jóléti és környezeti kihatásai" címmel.
A nyilvános vita során 128 (az ismétlődő kommentárokkal együtt 285) hozzászólás érkezett az EFSA-hoz 64 érdekelttől (egyéni, civil szervezetek, ipari szervezetek és nemzeti értékelő szervek véleménynyilvánításai). Több hozzászólás az EFSA tudományos vizsgálatának körén kívül esett (politikai és igazgatási kérdések), de sok hozzászólás értékes javaslatokat is tartalmazott és tudományos forrásanyagokra mutatott rá. Mind ezek mind pedig az egyes megfogalmazásokra vonatkozó megalapozott javaslatok beépítésre kerültek a végleges állásfoglalás szövegébe. A nyilvános hozzászólások elérhetőek az EFSA honlapján.
A végleges állásfoglalás fontos következtetései közül a következőket emeljük ki:
A kockázatbecslés bizonytalanságának fő forrása a rendelkezésre álló tudományos vizsgálatok alacsony száma, a vizsgált egyedek alacsony mintaszáma, valamint az egyes tudományos vizsgálatok módszerei nem egységesek. A jelen kockázatbecslés csak két állatfajra korlátozódik (sertés és marha) tekintettel arra, hogy a többi fajról rendelkezésre álló adatok nem elégségesek.
A klónozás a klónozott állatok jelentős hányadának, elsősorban a fiatal marhák, valamint újszülött sertések egészségére és jólétére negatív, gyakran súlyos és halálos hatással volt.
A szomatikus sejtmag átültetés módszerével (a leggyakrabban használt klónozási technika) sikerült egészséges marha- és sertés klónokat, valamint utódokat létrehozni, amelyek hasonlóak konvencionális hasonmásaikhoz fiziológiai, viselkedésbeli és klinikai státuszuk alapján.
Nem találtak arra utaló adatokat, hogy a klónozott állatoktól és utódaiktól származó tej és hús különbözne élelmiszer-biztonsági szempontból azoktól, amelyek konvencionálisan tenyésztett állatokból származnak. Ez a következtetés azonban azon a feltevésen alapul, hogy csak egészséges állatok húsát és tejét használjuk fel és azokat az aktuális élelmiszer-biztonsági ellenőrzés szerinti kontroll alá vetjük.
Előrelátható környezeti hatást nem feltételeznek, de a rendelkezésre álló adatok száma csekély.
Az EFSA javasolja:
A klónozott állatok egészségének és jólétének nyomon követését az egész termelési időszakban, valamint természetes élethosszukban.
A kockázatbecslés kiszélesítését egyéb klónozott állatfajokra, amikor a megfelelő adatok rendelkezésre állnak
A klónozás során fellépő patológiák és elhalálozás okainak részletes vizsgálatát a születés körüli időszakban, valamint felnőtt korban
További vizsgálatok elvégzését a konvencionális körülmények között tartott klónok immunokompetenciájának és különböző betegségekre való hajlamosságának megismerésére.
Állat-jóléti és viselkedéstani vizsgálatok elvégzését normális tartási körülmények között.
Az állatok klónozásával kapcsolatos további (angol nyelvű) információkat találhatnak az alábbi honlapon: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/KeyTopics/efsa_locale-1178620753812_animal_cloning.htm.
Látogasson el a MÉBiH honlapjára: www.mebih.gov.hu!
Forrás: MÉBIH