A Chlamydia trachomatis jelentőségét az adja, hogy a D-K típusok által okozott betegség a fejlett társadalmakban a leggyakoribb nemi betegségnek számít és a meddőség vezető okaként tartják számon. 23 éves korig minden harmadik szexuálisan aktív fiatal egy vagy több alkalommal átesik a fertőzésen, világszerte az emberek 4-19 százaléka fertőzött!
A terjedés kockázatát érdemes csökkenteni az alkalmi kapcsolatok mellőzésével, a betegség elhúzódó tünetmentessége miatt azonban a monogám, konszolidált párkapcsolatban élőknél sem szokatlan.
Bár nagyon nagy arányban, a fertőzöttek közel kétharmadában tünetmentes, vagy nagyon enyhe tünetekkel jár a betegség, azonban a szövődmények ilyenkor is fenyegetnek. Szövődmények lehetnek: idült kismedencei fájdalom, meddőség, méhen kívüli terhesség, a méh belhártyájának gyulladása (endometritis) szülés után, reaktív ízületi gyulladás, végbélgyulladás, kötőhártya gyulladás.
Az újszülötteket a tünetmentes anyától a szülőutakon való áthaladás közben szerzett kórokozó szintén megbetegítheti: az első hetekben kötőhártya-gyulladás, 4-11 hetesen tüdőgyulladás jelentkezhet. A fertőzött anyák újszülötteinek kétharmadában megtelepednek a kórokozók és ezek 50-75 százalékában kötőhártya-gyulladás, 25-30 százalékában tüdőgyulladás alakul ki.
Ha a nemi betegség tünetekkel jár, nagyon hasonlíthat a gonorrhoeás fertőzésre, a kankóra, ami mára a fejlett társadalmakban ritkább a Chlamydia fertőzésnél, de szintén jelentős. Sokakban a két fertőzés együttesen fordul elő (a fertőző nemi betegségekre általában jellemző, hogy nagyon gyakran több kórokozó van jelen egyidejűleg).
A Chlamydia trachomatis által okozott betegségek
Szemhegesegés, vakság. A trachoma (A, B, C szerotípusok) a szem súlyos fertőzése. A kötőhártya gyulladása, kezdetben erezettsége, később csomók képződése és hegesedés jellemzi, ami a szaruhártyára is ráterjedve vaksághoz vezethet. Szennyezett kéz, közös törölköző, szemfesték használatával terjed.
Kötőhártya-gyulladás. A D-K szerotípusok okozta kötőhártya gyulladás enyhébb, nem jár hegesedéssel. Felnőttekben heveny, egyoldali, csomós kötőhártya-gyulladás jellemző, nyákos-gennyes váladékozással, míg újszülöttekben kétoldali, bőséges váladékozással járó gyulladás alakul ki.
Tüdőgyulladás. A csecsemők tüdőgyulladása fokozatosan kialakuló tünetekkel jár. Kezdetben az orrlégzés nehezített, majd egyre erősödő légzési nehezítettség, szapora légzés jelentkezik, végül az étkezést és alvást egyre inkább zavaró köhögés. Láz általában nincs. Kezeletlenül hat hétig is eltarthat.
Méhnyakgyulladás. A méhnyak gyulladására (cervicitis) nagyobb arányban a tünetmentesség jellemző, gyakran a rutin nőgyógyászati vizsgálat is negatív eredményt hoz. Tünetek esetén nyákos-gennyes hüvelyi folyás és a méhnyak vérzékenysége jellemző.
Húgycsőgyulladás. A húgycső gyulladása (urethritis) mindkét nemben létrejön. Fájdalmas vizeletürítés és változó mennyiségű váladékozás jellemzi. Kezeletlenül is gyógyulhat pár hét alatt, de ilyenkor nagyon gyakran kiújul a betegség.
Összességében elmondható, hogy a Chlamydia trachomatis gyakorisága és sokoldalú következményei miatt a legjelentősebb nemi úton terjedő kórokozó. Laboratóriumi diagnosztikája és kezelése megoldott, ám a terjedés kockázatát érdemes csökkenteni az alkalmi kapcsolatok mellőzésével. A beteg kezelésével párhuzamosan a partnert is minden esetben kezelni kell.
Forrás: www.webbeteg.hu