Ezért nagyon figyeljünk oda, hogy hol és hogyan tároljuk otthon gyógyszereinket! A kicsi kezek ugyanis mindent kikutatnak, mindent megtalálnak, amit csak elérnek. Ennek pedig végzetes következményei lehetnek. A gyerekeket érintő gyógyszermérgezések elkerülhetőek lennének, ha körültekintőbben viselkednénk!
De vajon a háztartásokban leggyakrabban előforduló tabletták, készítmények milyen hatást gyakorolnak a szervezetre, ha indokolatlanul és nagy mennyiségben fogyasztják?
Vérnyomáscsökkentők. Szinte minden család otthonában megtalálhatóak, általában könnyen elérhető helyen. Szerencsére 8-9 tabletta sem okoz nagyon komoly kárt, hatása sokkal gyengébb a gyerekek szervezetében, mint a felnőttekében. Ennek ellenére ha mégis ilyen történik, azonnal vigyük orvoshoz a kicsit!
Nyugtatók. Ezek igazán veszélyesek, ahogy az altatók is. Túladagolásuk légzési elégtelenséghez vezethet, amely akár maradandó károkat is okozhat az agyban, ha az érintett túléli.
Szívgyógyszerek. A gyerekek szívét támadják meg, nagyon komoly szívritmuszavart okozhatnak.
Mit tegyünk, ha úgy látjuk, hogy körültekintő gyógyszertárolás ellenére valahogy a kisgyermek szervezetébe jutott a készítmény? Első lépésben természetesen azonnal hívjuk a mentőt, ám amíg megérkezik, hánytassuk meg a kicsit, de csakis fizikális módszerrel, vagyis az ujjunkkal, semmiképpen sem valamilyen sós vagy szódabikarbónás oldattal, az ugyanis még jobban súlyosbíthatja az állapotát!
Mindenképpen jegyezzük meg a mérgezést okozó gyógyszer nevét, az talán még jobb, ha doboza is nálunk van, így arról is tájékoztatni tudjuk az orvost, hogy körülbelül mekkora mennyiség került a testbe.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.